Akcja zima

Prace związane z zimowym utrzymaniem dróg krajowych obejmują ponad 16 tysięcy kilometrów. Na ubiegły sezon zimowy wydatkowano około 184 mln złotych. GDDKiA planuje, że na sezon zimowy 2005/2006 zostaną wydatkowane środki finansowe w wielkości około 165 mln zł.

Akcja zima

GDDKiA dba o zimowe utrzymanie dróg poprzez swoje oddziały, których zakres działania obszarowo pokrywa się z granicami poszczególnych województw. Do zadań regionalnych jednostek należy m.in. skompletowanie sprzętu do zimowego utrzymania dróg, zgromadzenie wystarczającej ilości soli i materiałów uszorstniających, niezbędnych do prowadzenia akcji zimowej, kierowanie akcją zimową i podejmowanie działań interwencyjnych w przypadku wystąpienia wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Akcja zima to stosunkowo "duże przedsięwzięcie". Roboty związane z odśnieżaniem i likwidacją śliskości wykonywane są bezpośrednio przez około 900 przedsiębiorstw, wyłonionych w drodze przetargów przez GDDKiA. Umowy te, oprócz dostaw materiałów, zakładają również zapewnienie sprzętu, na którym montowane są specjalistyczne urządzenia do zimowego utrzymania dróg, takie jak pługi odśnieżne, solarki, piaskarki (stanowiące w większości własność GDDKiA), a także równiarki, spycharki, ładowarki (wynajęte z przedsiębiorstw).

Przypomnijmy, na sezon zimowy 2004/2005 wydatkowano około 184 mln zł. "Planuje się, że na sezon zimowy 2005/2006 zostaną wydatkowane środki finansowe w wielkości około 165 mln zł, które - przy założeniu występowania średnich warunków pogodowych w zimie - powinny wystarczyć na utrzymanie sieci dróg krajowych w okresie zimowym w przyjętych standardach" - informuje GDDKiA. "Na sezon zimowy 2005/2006 planuje się zużyć: 290 683 Mg soli drogowej, 140 125 Mg materiałów uszorstniających oraz ustawić 934 km zasłon przeciwśnieżnych."

W wielu przypadkach panujący na drogach intensywny ruch samochodowy, szczególnie nie w pełni sprawnych pojazdów ciężarowych (łyse opony, moc silnika nieadekwatna w stosunku do przewożonej masy), może skutkować poważnymi utrudnieniami w ruchu.

"W związku z tym, apelujemy do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych, aby przed wyruszeniem w trasę sprawdzali stan techniczny swoich pojazdów, a w przypadku trasy przebiegającej w terenach górskich mieli przygotowane łańcuchy, które w takich warunkach mogą się okazać niezbędne. Należy pamiętać, że jeden niesprawny pojazd może zablokować drogę i uniemożliwić ruch wielu innym sprawnym pojazdom, jak również uniemożliwić służbie drogowej dojazd do miejsca robót" - podkreśla GDDKiA w komunikacie.

Przeczytaj koniecznie:

Jak przetrwać zimę bez drogowców, czyli porady mojeauto.pl

GDDKiA pomaga kierowcom w zimie


Podobne wiadomości:

GDDKiA pomaga kierowcom w zimie

GDDKiA pomaga kierowcom w zimie

Aktualności 2005-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.