mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Alpine Bau ponownie wbija łopatę na A1 Świerklany – Gorzyczki

Alpine Bau ponownie wbija łopatę na A1 Świerklany – Gorzyczki

Budową autostrady A1 na odcinku Świerklany – Gorzyczki o długości 18,3 km ponownie zajmie się firma Alpine Bau. To ta sama firma, która wcześniej realizowała ten kontrakt, ale GDDKiA zerwała z nią umowę z powodu notorycznego uchylania się wykonawcy od wykonywania zapisów kontraktu. GDDKiA  unieważniła poprzednią umowę i po powtórzeniu procedury przetargowej zawarła ponownie kontrakt, tym razem na kwotę o 300 mln zł mniejszą. Autostrada ma być oddana do użytku w kwietniu 2012 roku – zapewnia GDDKiA.

Alpine Bau ponownie wbija łopatę na A1 Świerklany – Gorzyczki
Wartość kontraktu to nieco ponad 555 mln złotych, przy czym należy pamiętać, że poprzedni kontrakt z firmą Alpine Bau na realizację tego samego zadania wynosił 1,1 mld złotych, z czego wykonawcy wypłacono ok. 370 mln zł.

Powtórzenie postępowania i zawarcie nowego, lepszego kontraktu, zapewni Skarbowi Państwa oszczędność na poziomie nawet 300 mln złotych, wliczając w to nie tylko różnice w kosztach (taniej o 175 mln zł), ale także kary umowne, należne stronie publicznej za opóźnienia w poprzedniej umowie. Poprzedni kontrakt na budowę tego odcinka A1 musiał zostać zerwany ze względu na złe zarządzanie projektem, co doprowadziło do stałego uchylania się firmy Alpine Bau od prowadzenia prac budowlanych.

Obecnie trwa proces sądowy pomiędzy stronami zerwanego kontraktu. Rozstrzygnięcie sporu sadowego pozostanie bez wpływu na nowy kontrakt. W nowej umowie, która zostanie zawarta z wykonawcą, wprowadzono bardzo istotne dla strony publicznej zapisy, w tym m.in.: włączenie okresu zimowego do czasu realizacji, wprowadzenie godzin pracy od 6 do 22, rozszerzenie katalogu kar umownych, wprowadzenie codziennych raportów nadzoru przekazywanych do GDDKiA – zapewniają drogowcy.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 78 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Autostrada A4 – oddano do użytku węzeł Rudno

Polskie drogi 2017-06-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?