mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Apel o Via Carpatia

Apel o Via Carpatia

Przedstawiciele regionów z Polski, Słowacji, Litwy, Bułgarii i Rumunii rozmawiali o Via Carpatia.
Postanowili,  aby wspólnie zaapelować do rządów swoich państw, Komisji Europejskiej i posłów do Parlamentu Europejskiego o włączenie wszystkich odcinków Via Carpatia do tzw. sieci bazowej TEN-T. To oznaczałoby realizację tej inwestycji do roku 2030.

Apel o Via Carpatia
Podkarpacie już dwukrotnie było miejscem spotkań poświęconych idei utworzenia szlaku drogowego Via Carpatia. Najpierw w 2006 r. w Łańcucie rozmawiali ministrowie z Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Spotkanie zakończyło się wówczas podpisaniem Deklaracji łańcuckiej ws. rozszerzenia sieci TEN-T o szlak Via Carpatia.

Cztery lata później, w 2010 roku do tej inicjatywy przyłączyły się również: Rumunia, Bułgaria i Grecja. Ministrowie ds. transportu siedmiu krajów, przez które przebiega szlak, podpisali w Łańcucie nową wersję Deklaracji Łańcuckiej.

Szlak Via Carpatia

Szlak Via Carpatia łączy 7 państw Unii Europejskiej: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarie, Grecję. Przebiega przez 41 reginów/województw UE. Droga ma mieć 2 235 km długości i ma przebiegać od litewskiego miasta Kłajpeda nad Morzem Bałtyckim do miasta Thessaloniki w Grecji.

Dodatkowo szlak posiada dwa odgałęzienia:

- w Rumuni z miasta Lugoj do Konstanty nad Morzem Czarnym o długości ok. 692 km

- oraz w Bułgarii z miasta Sofia w kierunku zewnętrznej granicy UE z Turcją w miejscowości Svilengrad, o długości ok. 340 km.

Razem długość szlaku „Via Carpatia" wynosi ok. 3 267 km.
Tematy w artykule: podkarpackie Via Carpatia

Podobne wiadomości:

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Droga S19 z unijnym dofinansowaniem

Polskie drogi 2016-02-19

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?