mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Apel o Via Carpatia

Apel o Via Carpatia

Przedstawiciele regionów z Polski, Słowacji, Litwy, Bułgarii i Rumunii rozmawiali o Via Carpatia.
Postanowili,  aby wspólnie zaapelować do rządów swoich państw, Komisji Europejskiej i posłów do Parlamentu Europejskiego o włączenie wszystkich odcinków Via Carpatia do tzw. sieci bazowej TEN-T. To oznaczałoby realizację tej inwestycji do roku 2030.

Apel o Via Carpatia
Podkarpacie już dwukrotnie było miejscem spotkań poświęconych idei utworzenia szlaku drogowego Via Carpatia. Najpierw w 2006 r. w Łańcucie rozmawiali ministrowie z Litwy, Polski, Słowacji i Węgier. Spotkanie zakończyło się wówczas podpisaniem Deklaracji łańcuckiej ws. rozszerzenia sieci TEN-T o szlak Via Carpatia.

Cztery lata później, w 2010 roku do tej inicjatywy przyłączyły się również: Rumunia, Bułgaria i Grecja. Ministrowie ds. transportu siedmiu krajów, przez które przebiega szlak, podpisali w Łańcucie nową wersję Deklaracji Łańcuckiej.

Szlak Via Carpatia

Szlak Via Carpatia łączy 7 państw Unii Europejskiej: Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarie, Grecję. Przebiega przez 41 reginów/województw UE. Droga ma mieć 2 235 km długości i ma przebiegać od litewskiego miasta Kłajpeda nad Morzem Bałtyckim do miasta Thessaloniki w Grecji.

Dodatkowo szlak posiada dwa odgałęzienia:

- w Rumuni z miasta Lugoj do Konstanty nad Morzem Czarnym o długości ok. 692 km

- oraz w Bułgarii z miasta Sofia w kierunku zewnętrznej granicy UE z Turcją w miejscowości Svilengrad, o długości ok. 340 km.

Razem długość szlaku „Via Carpatia" wynosi ok. 3 267 km.
Tematy w artykule: podkarpackie Via Carpatia

Podobne wiadomości:

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

S19 - trwają intensywne prace

S19 - trwają intensywne prace

Polskie drogi 2017-06-11

Rusza drugi etap przetargu na budowę fragmentu trasy Via Carpatia z Lublina do Kraśnika – poinformował pod koniec tygodnia wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. W tym roku zostanie podpisana umowa na wykonanie prac, które potrwają 36 miesięcy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Nowa Dacia Duster debiutuje na targach IAA
Na salonie motoryzacyjnym we Frankfurcie zadebiutowała kolejna generacja najpopularniejszego SUV-a z polskich salonów. Przyjrzeliśmy się z bliska drugiej odsłonie Dacii Duster.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic