mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Atrakcyjna ekspresowa obwodnica Kielc

Atrakcyjna ekspresowa obwodnica Kielc

Wnioski o udział w postępowaniu przetargowym na budowę 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 stanowiącej obwodnicę Kielc złożyło aż 21 firm i konsorcjów z całego świata.

Atrakcyjna ekspresowa obwodnica Kielc
Dwustopniowy przetarg na kielecką obwodnicę ogłoszony został pod koniec października. Do końca 2009 roku firmy miały czas na składanie wniosków o dopuszczenie do drugiego etapu postępowania przetargowego. Wnioski te złożyło 21 firm i konsorcjów z kraju i zagranicy, między innymi z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Austrii, Niemiec, Chorwacji, Grecji i Chin. W skład konsorcjów weszły również firmy z regionu świętokrzyskiego.

Szacuje się, że ponad 22-kilometrowa obwodnica Kielc będzie najdroższą i największą do tej pory inwestycją w historii regionu świętokrzyskiego. Przewiduje się, że budowa obwodnicy ruszy w połowie przyszłego roku, a potrwa 18 miesięcy.
Oddana do użytku w latach 80. ubiegłego wieku kielecka obwodnica ma co prawda tylko jedną jezdnię, ale posiada status drogi ekspresowej. W ramach nowej inwestycji droga biegnąca od węzła Kielce Północ do węzła Chęciny zyska drugą jezdnię po zachodniej stronie tej już istniejącej na odcinku 22,7 km. Przebudowane zostaną również węzły w Jaworzni, Chęcinach i Kostomłotach. Ten ostatni tzw. zespolony będzie pierwszym i jedynym w regionie świętokrzyskim węzłem na skrzyżowaniu dwóch dróg ekspresowych 7 i 74. W ramach inwestycji powstanie 18 wiaduktów, 9 mostów, 2 miejsca obsługi podróżnych, 4 przejścia dla pieszych i 3 przejścia dla zwierząt dużych.

Budowa kieleckiej obwodnicy to kolejny krok w kierunku dwujezdniowej ekspresowej siódemki na terenie województwa świętokrzyskiego. Od kilku lat kierowcy przemierzają wygodną obwodnicę Jędrzejowa i przejście przez Skarżysko. W ubiegłym roku zakończyła się budowa węzła Kielce Północ. Pod koniec 2010 roku powstanie odcinek Skarżysko - Występa. Trwa przetarg na odcinek na odcinek drogi S7 od Skarżyska do granicy województwa świętokrzyskiego z Mazowszem (5 stycznia mija termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu), a w tym roku planowany jest przetarg na odcinek od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego z Małopolską.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką

Polskie drogi 2018-02-07

Komentuj:

~Obs 2010-01-06

100% racji ! S-7 w Świętokrzyskim to mniejszy problem. Znacznie poważniej wygląda sprawa odcinka Słomniki - Kraków. Tam się nic nie dzieje i na pewno do 2012 r. nie uda się tego odcinka zrealizować w parametrach drogi ekspresowej.

~astrolog 2010-01-05

Wygodna obwodnica Jedrzejowa to gruba przesada. 2 pasy sa tylko na odcinku 2 km. Pozostaly odcinek z dluuuuuuuga linia ciagla (zakaz wyprzedzania) z jednym pasem + kolizyjne skrzyzowanie z inna droga krajowa gdzie jest ograniczenie predkosci i czeste wizyty panow z lizakami. Na szczescie ma byc i tam dwupasmowa prawdziwa ekspresowka. Obwodnica Kielc bedzie miec parametry normalnej autostrady (z taka mysla byla budowana w latach 80-tych). Fajnie sie nia jezdzi, ale jednopasmowa ekspresowka to ciagly koszmar wyprzedzania setek ciezarowek ktore sie tam wloka - zwl .pod gorke, juz przed samymi Checinami. Najbardziej jednak potrzebny jest odcinek od Checin do Jedrzejowa. Tam jest ogromny ruch i trzeba sie meczyc wlokac sie przez Tokarnie. Dalej zas bezwzglednie konieczna obwodnica Slomnikow przed Krakowem, czyli w zasadzie cala wschodnia obwodnicka Krakowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.