mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Augustów: Budimex chce odszkodowania

Augustów: Budimex chce odszkodowania

Firma Budimex Dromex S.A. poinformowała o odstąpieniu od umowy na budowę obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8. Tym samym spółka podważyła wypowiedzenie złożone wcześniej przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Poza tym wykonawca ma roszczenia finansowe.

W pierwszej połowie stycznia bieżącego roku białostocki oddział GDDKiA przekazał zarządowi firmy Budimex Dromex S.A. oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej 15 lutego 2007 roku, która dotyczyła budowy obwodnicy Augustowa (w wariancie przez Dolinę Rospudy, czyli aktualnie nie możliwym do realizacji). Generalna Dyrekcja powołała się wtedy na art. 145 Prawa zamówień publicznych, ze względu na interes publiczny. Sprawa wydawała się prosta, jednak wykonawca podważył argumenty drogowców.

26 stycznia 2009 roku Budimex, zgodnie z procedurą przewidzianą umową, powiadomił GDDKiA z czternastodniowym wyprzedzeniem o odstąpieniu od kontraktu na budowę obwodnicy. Według wykonawcy oświadczenie złożone wcześniej przez inwestora nie było skuteczne ze względu na brak podstaw do zastosowania przez niego art. 145 Prawa zamówień publicznych i powoływania się na interes publiczny. Natomiast podstawą odstąpienia przez Budimex Dromex jest uchylenie pozwolenia na budowę, którego dostarczenie zgodnie z umową należało do zobowiązań GDDKiA.
 
Umowa przewidywała wykonanie robót o wartości ponad 438 mln zł. Do 13 stycznia bieżącego roku Budimex wykonał prace o wartości około 92 mln zł. Poza tym kontrakt przewiduje karę umową z tytułu odstąpienia z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, w wysokości 10 % wartości umowy. W związku z tym wykonawca domaga się zaspokojenia tego roszczenia.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~Jaro 2009-02-06

Dolina, trzeba było zobaczyć jaki smietnik zostawili tzw ekolodzy po opuszczeniu tego obozowiska, im tylko zależy na szmalu dla nich a nie na żadnej ochronie środowiska !!

~Jan 2009-02-03

Bartoszek ...jest ulozona jezdnia ,pobudowane wiadukty na terenach gdzie nie bylo spornych kwestii.Zostala tylko ta czesc gdzie przeplywa rzeczka Rozpuda.O niej nawet mieszkancy nie wszyscy wiedzieli ,ot taki szerszy row.Na czyjas prosbe lub zrobienie komus na zlosc ekolodzy rozdmuchli sprawe obwodnicy na cala Europe, tak jakby to byla Amazonka.Sprawy zwiazane z budowa sa znane juz od 14 lat ,bodajze juz 10 lat jak wykupione byly gruntyi dopiero w 2008 roku jak zaczeto budowac zrobil sie krzyk.

~Bartoszek 2009-01-29

To już sam nie wiem. Budują tę obwodnicę, czy nie budują, czy jest tylko przygotowane do budowy???? Może tak będzie, że pasy jezdni powstaną, a nie będzie tej estakady przez tereny chronione..... niech mi ktoś wyjaśni bo ja już sam nie wiem, co chwila nowe wątki sporu o Rospudę....

~romek 2009-01-29

Własciwie kto chciał przemycić ten bubel prawny z pozwoleniem na budowę.Szkoda tych wyciętych drzew

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.