mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Augustów: Obwodnica przez Raczki?

Augustów: Obwodnica przez Raczki?

W ubiegły piątek (6 marca) Generalna Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przekazała Ministrowi Środowiska raport dotyczący wariantów przebiegu obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8. W dokumentacji najwyżej oceniono wariant przebiegający przez Raczki.

Augustów: Obwodnica przez Raczki?
GDDKiA poinformowała, że zgodnie z postanowieniami Okrągłego stołu w sprawie obwodnicy Augustowa, do Ministra Środowiska trafił raport, który pozwoli wybrać ostateczny wariant przebiegu planowanego drogowego obejścia miasta, w ciągu drogi krajowej nr 8.

Raport został przygotowany przez holenderską firmę DHV na zlecenie Generalnej Dyrekcji. Ekspertyza została zlecona w połowie 2008 roku, jednak sprawę udało się rozwiązać dopiero teraz, ponieważ dokumentacja była kilkukrotnie zwracana do wykonawcy ze względu na rażące braki.

Ekspertyza zawiera ocenę trzech wariantów przebiegu obwodnicy Augustowa z kilkoma podwariantami. Poszczególne warianty zostały w raporcie zwartościowane pod kątem negatywnego oddziaływania na środowisko (im wyższa liczba punktów tym wariant oddziałuje bardziej negatywnie).

Warianty z grupy I (przebieg nawiązujący do tego, którego realizację rozpoczęła GDDKiA, czyli przez Dolinę Rospudy) oceniono na powyżej 40 punktów. Niezależnie od rozwiązania technicznego (estakada lub tunel), realizacja inwestycji w tym wariancie została przez autorów opracowania wykluczona ze względu na możliwość znaczącego negatywnego oddziaływania na obszar Natura 2000. Z kolei warianty II i IIA (przebieg w pobliżu miejscowości Chodorki), w skali punktacji oddziaływania negatywnego oceniono na odpowiednio 24 pkt. i 24,5 pkt. Ostatnie rozpatrywane warianty III i IIIA (przebieg w pobliżu miejscowości Raczki) zostały ocenione najlepiej (19,5 pkt. i 13,7 pkt.). Oznacza to, że przy wyborze ostatecznego przebiegu trasy, największe szanse ma właśnie ten ostatni wariant. Zakłada on budowę trasy o długości 32 km (droga biegnąca przez Dolinę Rospudy miałaby około 17 km). GDDKiA brała kilka lat temu pod uwagę takie rozwiązanie, ale ostatecznie wybrała krótszy odcinek - przez Rospudę. 

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~piotr 2009-03-11

no, i teraz pare lat protestow mieszkancow wsi Raczki..... i droga gotowa, a tak powaznie to trzymam kciuki za mieszkancow Augustowa aby ta droga powstala jak najszybciej:-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.