mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Augustów: Sąd uchylił pozwolenie na budowę obwodnicy

Augustów: Sąd uchylił pozwolenie na budowę obwodnicy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8 przez Dolinę Rospudy. Aby umożliwić realizację inwestycji, potrzebne jest nowe pozwolenie.

Augustów: Sąd uchylił pozwolenie na budowę obwodnicy
W poniedziałek 15 grudnia bieżącego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 8, która miała przebiegać przez Dolinę Rospudy. Zdaniem sędziów została ona wydana z naruszeniem prawa. Wcześniej ten sam sąd unieważnił również decyzję lokalizacyjną i decyzję środowiskową.

Nie wiadomo jeszcze, czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wniesie o kasację, tak jak zrobiła to w przypadku decyzji środowiskowej. GDDKiA czeka teraz na uzasadnienie wyroku i wtedy podejmie decyzję. Poniedziałkowy wyrok oznacza, że aby prowadzić budowę, potrzebne jest nowe pozwolenie.

Z kolei w ubiegły piątek GDDKiA zwróciła się do firmy DHV, która przygotowała raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko (niezbędny do wydania nowej decyzji środowiskowej), o poprawienie i uzupełnienie dokumentacji. Drogowcy uważają, że ekspertyza jest niedokładna, m.in. dlatego, że zawiera za mało danych o tym, jak brak drogi wpływa na zdrowie i życie lokalnej społeczności. Wykonawca opracowania dotyczącego wyboru wariantu budowy obwodnicy Augustowa ma czas na uzupełnienie braków do 19 grudnia. Potem GDDKiA prześle dokumentację do Ministerstwa Środowiska.

Warianty, które firma DHV brała pod uwagę, to trasa przez Dolinę Rospudy z zastosowaniem różnych technik budowy (tunel lub estakada), obwodnica poprowadzona w pobliżu miejscowości Raczki, lub przez Chodorki. DHV wskazuje, by budować obwodnicę Augustowa nie przez Dolinę Rospudy, ale przez tereny w pobliżu miejscowości Raczki. Ten wariant ma 32 km długości, natomiast przez Dolinę Rospudy około 17 km. GDDKiA brała kilka lat temu pod uwagę takie rozwiązanie, ale ostatecznie wybrała krótszy odcinek - przez Rospudę.

Podobne wiadomości:

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Ruszyła budowa obwodnicy Oświęcimia

Polskie drogi 2016-07-15

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

~wld 2008-12-20

ekocymbaly sa zmora. nikt przeciez nie rowna z ziemia calej doliny. co by nie zzrobic, to im nie pasuje. zamknac elektrownie weglowe, bo dymia, atomowe tez , bo costam. prad im odciac, auta zabrac to zaraz sie naucza.

~Milosnik przyrody 2008-12-19

Winni sa ciemniacy z urzedow, brak kompetencji ze strony urzedow. Bo ten niepowtarzalny krajobraz i przyrode nie mozna zniszczyc. Droge planuje sie na zawsze a miejsc takich jak Rospuda zostalo w Europie zachodniej nie wiele. Postep niszczy nieodrwacalnie wszystko co piekne w przyrodzie, unikalne ekosystemy. Przykre to jest. Jestem przeciw jakiejkolwiek budowie przez doline rospudy. pozdrawiam.

~nie z Augustowa.. 2008-12-18

Słuchaj Romek, gdzie ty mieszkasz, co? Idz i postój tam przez 10 min. Gdybyś tam mieszkał to zrozumiałbyś co to znaczy drżeć codziennie o własne dziecko które idzie 2 razy dziennie 300 m wzdłuz ulicy i przechodzi przez przejście przed maską TIRA. Ta droga powinna byc wybudowana juz dawno a za śmierc ludzi ktorzy teraz na niej giną po częsći odpowiedzialni sa ci pieprz...eni urzędnicy, partacze. Jeśli nie znają sie na tej robocie, nie powinni tu pracować. I jeszcze jedno,nikt nie jest w stanie wziać za to odpowiedzialnosci. Poprostu chory system. Nie ma bata i dobrego gospodarza. To wszystko.

~myśleć 2008-12-18

Dróg nie buduje się dla tranzytu romku. Drogi buduje się przede wszystkim dla obywateli. Tranzyt może sobie przy okazji korzystać. Masz samochód? Chyba nie, albo jeździsz nim najwyżej do kościoła w niedzielę. Po drugie wyrok sądu to skandal. Budowa już była dawno rozpoczęta i miała prawomocne decyzje. Pod naciskiem ekoterrorystów uchylono decyzje. Nie można przerywać budowy tylko dlatego, że ktoś zaspał 10 lat temu jak ją planowano i się mu nie podoba.

~romek 2008-12-18

Nalezy sporzadzic rzetelną ocenę oddziaływania na srodowisko do czego zobligowana jest GDDKiA.Firma DHV która działa na zlecenie GDDKiA przygotowała ten raport zle ,wykazuje sie brakiem profesjonalizmu wwykonywaniu tych ekspertyz (poprawki).Nasuwa sie pytanie: dlaczego angazuje się takie firmy? i za jakie pieniadze?Z trasą przez Doline Rospudy nalezy sie w sposób definitywny pozegnac,czy nie istnieje inny wariant prowadzenia dróg alternatywnych na pólnocy i południu które przejmą cały ruch tranzytowy z wschodu na zachód.Co za upór w tej materii.albo te okrzyki do "gazu" kompromitacja

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.