mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A1 Rowień – Świerklany na Śląsku na dobry początek

Autostrada A1 Rowień – Świerklany na Śląsku na dobry początek

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi kierowcy mogli skorzystać z nowego odcinka autostrady A1 do Świerklan na Śląsku. Uruchomiony fragment ma długość 7 kilometrów i stanowi brakującą część kontraktu na budowę autostrady A1 Bełk – Świerklany o łącznej długości 14,5 km. To dopiero początek, bo pod względem nowych kilometrów autostrad ten rok zapowiada się bardzo interesująco. W 2011 roku sieć autostradowa w naszym kraju powiększy się o około 230 kilometrów.

Autostrada A1 Rowień – Świerklany na Śląsku na dobry początek

A1 Bełk – Świerklany wreszcie w całości

Od 21 kwietnia kierowcy mogą już jeździć całym 14,5 km odcinkiem autostrady A1 Bełk - Świerklany. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku i zgodnie z podpisaną umową miały zakończyć się w listopadzie 2010 roku. Ubiegłoroczna powódź spowodowała jednak, że dotrzymanie pierwotnego terminu nie było możliwe. Plac budowy został zalany i na jego części nie można było prowadzić robót drogowych. Z końcem 2010 roku do ruchu oddano odcinek Bełk – Rowień. Dalsze prace miały potrwać do połowy maja bieżącego roku. Na szczęście z dotrzymaniem „wiosennego terminu” nie było problemu i GDDKiA zdecydowała się oddać brakujące 7 km jeszcze przed świętami. Teraz kierowcy unikną korków w Rybniku, by wjechać na autostradę w A1 Rowniu. Jednak prace wykończeniowe na autostradzie jeszcze trwają. Dlatego gdzieniegdzie należy ograniczyć prędkość, a na niektórych fragmentach będzie do dyspozycji tylko po jednym pasie.

Budowa autostrady A1 Rowień – Świerklany kosztowała 1,1 mld zł i współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Na czele konsorcjum wykonawczego stała firma Strabag. Na odcinku Bełk – Świerklany powstało 13 mostów i 13 wiaduktów nad i w ciągu autostrady, w tym jeden wiadukt kolejowy nad autostradą A1 oraz dwa węzły: „Rowień” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 935 i „Świerklany” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 932.


Na A1 do Gorzyczek praca wre


Zaawansowane prace budowlane toczą się na ostatnim fragmencie A1 prowadzącym do granicy - ze Świerklan do Gorzyczek.  Odcinek ten liczy 18 kilometrów a jego otwarcie planowane jest 2012 r. Tu ponownie prace realizuje austriacka firma Alpine, bo grudniu 2009 roku GDDKiA zerwała z nią umowę na budowę odcinka autostrady A1. Jako powód podawano wówczas nieterminowość i  uchylanie się od wykonania zlecenia. Odcinek autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki miał być oddany w styczniu 2011 roku. Obecnie mówi się o kwietniu 2012.


Śląsk walczy o bezpłatne A1 i A4

Mieszkańcy Śląska walczą by oddawane odcinki autostrad na terenie aglomeracji miejskiej były bezpłatne. Władze województwa śląskiego stoją na stanowisku, że odcinkami tymi powinny być: A1 - od Pyrzowic do Gorzyczek i A4 - od węzła Kleszczów do Brzęczkowic.

Apel i wspólne stanowisko dotyczące problemu odpłatności za odcinki autostrad A1 i A4 ma trafić ostatecznie na biurko ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Pod apelem o bezpłatne odcinki autostrad A1 i A4 na terenie województwa śląskiego podpisało się już kilkadziesiąt tysięcy osób. Do walki o bezpłatne autostrady przyłączyli się przedstawiciele władz wszystkich szczebli w województwie śląskim oraz lokalne media.


230 nowych kilometrów autostrad w 2011 roku
 
Jeżeli harmonogramy budowy dróg zostaną dotrzymane to w 2011 roku polska sieć drogowa wzbogaci się aż o 230 km autostrad. Powstanie:  A1 obwodnica aglomeracji śląskiej, A1 Grudziądz – Toruń, A4 obwodnica Rzeszowa, A8 obwodnica Wrocławia, A2 Nowy Tomyśl – Świecko - granica państwa.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~BOBO 2011-05-05

POWIEM COŚ INNEGO NIE ILE KM.TYLKO ZA ILE SIĘ BUDUJE TO SĄ NASZE PIENIĄDZE JAK MORZNA POZWOLIĆ NA TAKI KONTRAKT I WYGRALI CI SAMI. PRZYKŁAD POLSKIE AUTO KOSZTUJE ZA ROBOCZO/GODZINĘ 105ZL Z TEGO TRZEBA OPŁACIC KIEROWCĘ I PALIWO,A TERAZ TRZYMAJCIE SIĘ FOTELA,,,,,ALPINA SPROWADZA AUTA Z NIEMIEC ZA 185ZŁ ROBOCZO/GODZINE SAME AUTO DOTEGO DOJDZIE KIEROWCA PLUS PALIWO. OBLICZYŁEM 35 AUT POLSKICH KOSZTUJE NAS TYLKO OKOŁO 40000 NA DZIEN A NIEMIECKIE 80000 OPERATORZY NP.MAJĄ 27EUROPLUS 35DIETY DZIENNEJ TO TAKI NIENIEC ZARABIA U NAS 6000 EURO A NASZ MA TYLKO 26ZŁ NA GODZINE BRYTTO TA UTOSTRADA POBIJE REKORD ZA JEDEN METR DUŻO WIDZIAŁEM PRACOWAŁEM TAM PYTAM SIE GDZIE SĄ WŁADZE .

~astrolog 2011-04-26

Tempo zwiazane z przygotowaniem i budowa autostrad mamy bardzo dobre. Nawet wyzsze niz w UE. Wlasnie obserwuje jak remontuja M1 w UK do Londynu. Dobudowe czwartego pasa robia juz chyba ze 3 lata. Hitler w III Rzeszy budowal szybko, bo wszyscy dyktatorzy budowali szybko (Mussolini, Chinczycy). Nie licza sie z nikim, nikogo o nic nie pytaja. Wjezdzaja spychacze a mieszkancy nie maja nic do gadania. Poza tym budowa 5, czy 100 km w zasadzie to podobny proces inwestycyjny. Zauwazmy, ze ta autostrada budowana jest w niezwykle trudnym, bo mocno zurbanizowanym rejonie Polski, gdzie sa liczne drogi, tory, podziemne wyrobiska pokopalniane. Tempo mamy bardzo dobre. Mamy klopot jedynie z pieniedzmi na inwestycje.

~Marek 2011-04-26

Jestem pod wrażeniem tempa robót .Całe 14 kilometrów w dwa i pól roku! A Niemcy przed wojną w ciągu 3 lat wybudowali 1000 kilometrów autostrad...

~analytics 2011-04-26

1) autostrady nie zostały wybudowane tylko z naszych podatków 2) w kryzysowej Portugalii są bezpłatne i szukają oszczędności właśnie przez wprowadzenie opłat 3) nie marudzić, są autostrady, jak Cię nie stać, nie jedź, pojedzie ten którego stać

~kol 2011-04-25

Hyba ŚLĄSK cię przerasta prżyjedż a zobaczysz to piekło bez końca

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.