Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A1 Rowień – Świerklany na Śląsku na dobry początek

Autostrada A1 Rowień – Świerklany na Śląsku na dobry początek

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi kierowcy mogli skorzystać z nowego odcinka autostrady A1 do Świerklan na Śląsku. Uruchomiony fragment ma długość 7 kilometrów i stanowi brakującą część kontraktu na budowę autostrady A1 Bełk – Świerklany o łącznej długości 14,5 km. To dopiero początek, bo pod względem nowych kilometrów autostrad ten rok zapowiada się bardzo interesująco. W 2011 roku sieć autostradowa w naszym kraju powiększy się o około 230 kilometrów.

Autostrada A1 Rowień – Świerklany na Śląsku na dobry początek

A1 Bełk – Świerklany wreszcie w całości

Od 21 kwietnia kierowcy mogą już jeździć całym 14,5 km odcinkiem autostrady A1 Bełk - Świerklany. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku i zgodnie z podpisaną umową miały zakończyć się w listopadzie 2010 roku. Ubiegłoroczna powódź spowodowała jednak, że dotrzymanie pierwotnego terminu nie było możliwe. Plac budowy został zalany i na jego części nie można było prowadzić robót drogowych. Z końcem 2010 roku do ruchu oddano odcinek Bełk – Rowień. Dalsze prace miały potrwać do połowy maja bieżącego roku. Na szczęście z dotrzymaniem „wiosennego terminu” nie było problemu i GDDKiA zdecydowała się oddać brakujące 7 km jeszcze przed świętami. Teraz kierowcy unikną korków w Rybniku, by wjechać na autostradę w A1 Rowniu. Jednak prace wykończeniowe na autostradzie jeszcze trwają. Dlatego gdzieniegdzie należy ograniczyć prędkość, a na niektórych fragmentach będzie do dyspozycji tylko po jednym pasie.

Budowa autostrady A1 Rowień – Świerklany kosztowała 1,1 mld zł i współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności. Na czele konsorcjum wykonawczego stała firma Strabag. Na odcinku Bełk – Świerklany powstało 13 mostów i 13 wiaduktów nad i w ciągu autostrady, w tym jeden wiadukt kolejowy nad autostradą A1 oraz dwa węzły: „Rowień” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 935 i „Świerklany” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 932.


Na A1 do Gorzyczek praca wre


Zaawansowane prace budowlane toczą się na ostatnim fragmencie A1 prowadzącym do granicy - ze Świerklan do Gorzyczek.  Odcinek ten liczy 18 kilometrów a jego otwarcie planowane jest 2012 r. Tu ponownie prace realizuje austriacka firma Alpine, bo grudniu 2009 roku GDDKiA zerwała z nią umowę na budowę odcinka autostrady A1. Jako powód podawano wówczas nieterminowość i  uchylanie się od wykonania zlecenia. Odcinek autostrady A1 Świerklany-Gorzyczki miał być oddany w styczniu 2011 roku. Obecnie mówi się o kwietniu 2012.


Śląsk walczy o bezpłatne A1 i A4

Mieszkańcy Śląska walczą by oddawane odcinki autostrad na terenie aglomeracji miejskiej były bezpłatne. Władze województwa śląskiego stoją na stanowisku, że odcinkami tymi powinny być: A1 - od Pyrzowic do Gorzyczek i A4 - od węzła Kleszczów do Brzęczkowic.

Apel i wspólne stanowisko dotyczące problemu odpłatności za odcinki autostrad A1 i A4 ma trafić ostatecznie na biurko ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Pod apelem o bezpłatne odcinki autostrad A1 i A4 na terenie województwa śląskiego podpisało się już kilkadziesiąt tysięcy osób. Do walki o bezpłatne autostrady przyłączyli się przedstawiciele władz wszystkich szczebli w województwie śląskim oraz lokalne media.


230 nowych kilometrów autostrad w 2011 roku
 
Jeżeli harmonogramy budowy dróg zostaną dotrzymane to w 2011 roku polska sieć drogowa wzbogaci się aż o 230 km autostrad. Powstanie:  A1 obwodnica aglomeracji śląskiej, A1 Grudziądz – Toruń, A4 obwodnica Rzeszowa, A8 obwodnica Wrocławia, A2 Nowy Tomyśl – Świecko - granica państwa.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 77 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 131 500 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Autostrada A4 na Podkarpaciu bez utrudnień

Polskie drogi 2016-09-15

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Autostrada A4 w Katowicach: ruszyły prace

Polskie drogi 2016-08-08

Komentuj:

~BOBO 2011-05-05

POWIEM COŚ INNEGO NIE ILE KM.TYLKO ZA ILE SIĘ BUDUJE TO SĄ NASZE PIENIĄDZE JAK MORZNA POZWOLIĆ NA TAKI KONTRAKT I WYGRALI CI SAMI. PRZYKŁAD POLSKIE AUTO KOSZTUJE ZA ROBOCZO/GODZINĘ 105ZL Z TEGO TRZEBA OPŁACIC KIEROWCĘ I PALIWO,A TERAZ TRZYMAJCIE SIĘ FOTELA,,,,,ALPINA SPROWADZA AUTA Z NIEMIEC ZA 185ZŁ ROBOCZO/GODZINE SAME AUTO DOTEGO DOJDZIE KIEROWCA PLUS PALIWO. OBLICZYŁEM 35 AUT POLSKICH KOSZTUJE NAS TYLKO OKOŁO 40000 NA DZIEN A NIEMIECKIE 80000 OPERATORZY NP.MAJĄ 27EUROPLUS 35DIETY DZIENNEJ TO TAKI NIENIEC ZARABIA U NAS 6000 EURO A NASZ MA TYLKO 26ZŁ NA GODZINE BRYTTO TA UTOSTRADA POBIJE REKORD ZA JEDEN METR DUŻO WIDZIAŁEM PRACOWAŁEM TAM PYTAM SIE GDZIE SĄ WŁADZE .

~astrolog 2011-04-26

Tempo zwiazane z przygotowaniem i budowa autostrad mamy bardzo dobre. Nawet wyzsze niz w UE. Wlasnie obserwuje jak remontuja M1 w UK do Londynu. Dobudowe czwartego pasa robia juz chyba ze 3 lata. Hitler w III Rzeszy budowal szybko, bo wszyscy dyktatorzy budowali szybko (Mussolini, Chinczycy). Nie licza sie z nikim, nikogo o nic nie pytaja. Wjezdzaja spychacze a mieszkancy nie maja nic do gadania. Poza tym budowa 5, czy 100 km w zasadzie to podobny proces inwestycyjny. Zauwazmy, ze ta autostrada budowana jest w niezwykle trudnym, bo mocno zurbanizowanym rejonie Polski, gdzie sa liczne drogi, tory, podziemne wyrobiska pokopalniane. Tempo mamy bardzo dobre. Mamy klopot jedynie z pieniedzmi na inwestycje.

~Marek 2011-04-26

Jestem pod wrażeniem tempa robót .Całe 14 kilometrów w dwa i pól roku! A Niemcy przed wojną w ciągu 3 lat wybudowali 1000 kilometrów autostrad...

~analytics 2011-04-26

1) autostrady nie zostały wybudowane tylko z naszych podatków 2) w kryzysowej Portugalii są bezpłatne i szukają oszczędności właśnie przez wprowadzenie opłat 3) nie marudzić, są autostrady, jak Cię nie stać, nie jedź, pojedzie ten którego stać

~kol 2011-04-25

Hyba ŚLĄSK cię przerasta prżyjedż a zobaczysz to piekło bez końca

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota szykuje trzy premiery na zbliżające się targi motoryzacyjne Paryż Motor Show. Na stoisku japońskiego producenta najważniejszym modelem będzie nowy crossover C-HR. Poza tym zobaczymy hybrydę plug-in oraz koncepcyjne auto z napędem wodorowym.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj