mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A1 jeszcze droższa

Autostrada A1 jeszcze droższa

W lipcu bieżącego roku Minister Infrastruktury parafował wstępną umowę na budowę autostrady A1. Okazuje się jednak, że wynegocjowana cena to nie jedyne koszty budowy tej drogi. Do puli trzeba doliczyć jeszcze przynajmniej 130 mln euro.

Autostrada A1 jeszcze droższa
Na początku lipca 2008 roku zakończyły się negocjacje prowadzone między Ministerstwem Infrastruktury i firmą Gdańsk Transport Company, w sprawie budowy 62 km odcinka autostrady A1 z Nowych Marz do Torunia. Efektem tego było parafowanie umowy na budowę i eksploatację trasy. GTC zobowiązała się do wykonania tego zadania za kwotę około 11,7 mln euro za kilometr oraz 191 mln euro za trzy mosty (łącznie ponad 900 mln euro).

Wygląda na to, że cała inwestycja będzie kosztować jednak nieco więcej. Koszt budowy drogi nie zmieni się, jednak do puli trzeba doliczyć pozostałe koszty projektu, ponoszone na etapie inwestycyjnym, które obejmują m.in. koszty ubezpieczeń (około 10 mln euro), koszty związane z płatnościami VAT (około 13,6 mln euro), spłatę odsetek w okresie realizacji inwestycji (około 100mln euro) oraz nadzór (6,4 mln euro). Łącznie daje to 130 mln euro więcej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że zgodnie z podpisaną umową przedwstępną koszt inwestycji to 3,145 mld złotych netto. Cena ta obejmuje wszelkie ryzyka. W dniu zamknięcia finansowego zostanie przeliczona na euro i nie zmieni się do końca realizacji inwestycji, czyli do roku 2011.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Rozdają alkomaty – akcja AlkoCaso

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~mil1231@gazeta.pl 2008-08-10

casandra Ty chyba na głowę upadłeś...!gdzie niby jest taniej?? nie mówiąc już o tym, że koszt budowy za km w tym systemie jest w sumie nieważny- o wiele bardziej liczą się inne elementy jak długość trwania koncesji czy też wyskość i sposób wypłat rekompensat dla koncesjonariusza ale to są tematy "niemedialne" i gawiedź nie ma się czym podniecać, hehe

~romek 2008-08-06

w tym czasie w wiekszosci wyczyszczono rynek usług drogowych z polskich firm które zostały przejete przez wielkich graczy

~romek 2008-08-06

Koncesję na budowe Autostrady A1 podpisano w 1997 (w tym roku podpisano również traktat przedakcesyjny przystąpienia do UE,natomiast umowę realizacyjną podpisano z Ministerstwem Infrastruktury w 2004 (Polska również w tym roku przystępuje do UE czyli uruchamia się mechanizm finansowania inwestycji)Czy te daty są przypadkowe? Uruchomiono mechanizm przyznawania koncesji frmą które nie posiadały srodków na realizację tego zadania,zajęły miejsce gdyż słusznie przewidywano napływ wielkich środków z UE a takze w celu wyeliminowania konkurencji podpisano umowy które uruchomiły mechanizm dowolnego kształtowania cen

~Casandra 2008-08-05

Jak tu moze byc jeszcze gorzej? Nie wiem gdzie sie buduje 1km autostrady dwupasmowej za 13.8mln euro? Chyba tylko w Polsce bo na Zachodzie jest taniej i to duzo taniej. Ciekawe ile bedzie kosztowac przejazd ta autostrada. Pewnie automatycznie bedzie drozej aby splacic kredyty w tym samym czasie. Pewnie bedzie 10zl za 62 km. Dziekuje wole DK1.

~Alfista 2008-08-05

To jest dobra wiadomość. Za trzy lata będziemy mieli kolejne 62km autostrad. Już nie płaczmy, tyle nad tym ile przy tym nakradziono, albo ile więcej na to wyłożymy. Mamy takich polityków jakich wybraliśmy. Przy kolejnych wyborach trzeba zastanowić się nad swoimi decyzjami politycznymi, a teraz możemy się cieszyć, że zwiększa nam się sieć autostrad - może nie najtaniej, ale mogło też być gorzej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.