mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A1 od Strykowa do Tuszyna otwarta!

Autostrada A1 od Strykowa do Tuszyna otwarta!

Dobra wiadomość na początek wakacji. Po wielu miesiącach prac otwarto dzisiaj 40-kilometrowy odcinek autostrady A1 od Strykowa do Tuszyna. To strategiczny punkt na mapie drogowej Polski, łączący południe kraju z wybrzeżem.

Autostrada A1 od Strykowa do Tuszyna otwarta!
Przetarg na dokończenie budowy odcinka Stryków - Tuszyn o długości 40 kilometrów ogłoszono 6 lutego 2014 r. Wykonawcy mieli w sumie 22 miesiące na sfinalizowanie prac. Realizacja inwestycji była podzielona na trzy części zgodnie z udzielonymi pozwoleniami na budowę.

Nowy odcinek autostrady A1 pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego i lokalnego z centrum Łodzi, co poprawi drożność całej aglomeracji łódzkiej. Specjaliści oceniają, że dzięki nowemu odcinkowa uda się zaoszczędzić od 1,5 – 2,5 godziny na całej trasie. Poprawi się też komfort życia mieszkańców Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Aleksandrowa i Zgierza poprzez zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza, hałasu i zatorów. Nowy odcinek pozwoli też dojechać z Piotrkowa Trybunalskiego do Trójmiasta.

Dla zmotoryzowanych wybudowano dwa miejsca obsługi podróżnych pierwszej kategorii (możliwość odpoczynku, skorzystania z toalety, ewentualnie mała gastronomia); Skoszewy Wschód, Skoszewy Zachód, i dwa II i III kategorii: Wiśniowa Góra Wschód, Wiśniowa Góra Zachód.

Na 40 kilometrowym odcinku trasy znalazło się sporo węzłów: Łódź - Północ, (A1/A2), Brzeziny (A1/DK72), Łódź Wschód (A1/DW713), Łódź Górna (A1/DW714) i Tuszyn (A1/DK1). W ramach innego kontraktu (S8) wybudowany został węzeł Łódź Południe łączący S8 z A1.

Nowa trasa ma klasę techniczną „A”. Pozwala przenosić ruch pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony.  Każda z jezdni ma po dwa pasy ruchu o szerokości 3,75 metra każdy i pas awaryjny o szerokości 3 metrów, natomiast pas rozdzielający jezdnie  ma 12,5 metra szerokości. To oznacza, że w przyszłości będzie można dobudować trzeci wewnętrzny pas ruchu.

Maksymalna prędkość na nowo wybudowanej drodze będzie wynosiła 140 km/h.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Komentuj:

~Samo Jan 2016-07-09

Dlaczego nikt nie zaprojektuje nowego wzoru tablic drogowych - te na zdjeciu to katastrofa - ubierz pan piekny garnitur a do tego dziurawe buty - tak wyglada Polska - jest droga ale lini krawedziowej czy srodkowej czesto brak

~janles62 2016-07-04

kilkanaście lat za późno--lepiej późno niż wcale

~warszawiak 2016-07-03

Nareszcie !!! Był to bezsprzecznie najważniejszy odcinek drogowy w Polsce z odcinków będących w czerwcu jeszcze w budowie. Teraz pora na przebudowę dwujezdniowej drogi krajowej DK1 na autostradę A1 na odcinku Piotrków-Częstochowa. Niestety o tym (oprócz gadania od wielu lat o finansowaniu budowy przez jakąś drogową mityczną spółkę) na razie ani widu, ani słychu.

~Częstochowianin 2016-07-03

Gratulacje z Częstochowy!!! Nas to dopiero czeka za 3 lata!!!

~Kierowca z Niemiec 2016-07-02

Odcinek jest płatny?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.