mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A1 w budowie

Autostrada A1 w budowie

Nadal trwają prace przy budowie autostrady A1 na odcinkach Kowal - Czerniewice, Stryków - Tuszyn i Gorzyczki - Świerklany. Z nowych odcinków powinniśmy skorzystać w przyszłym roku. Niestety przeciągają się procedury przygotowawcze do modernizacji odcinka prowadzącego z Tuszyna do Pyrzowic. Na ten odcinek poczekamy najdłużej, bo co najmniej do 2016 roku.

Autostrada A1 w budowie
W ubiegłym roku oddano do ruchu ponad 100 kilometrów autostrady A1.  Dzięki nowym odcinkom całkiem sprawnie możemy już dotrzeć z Pyrzowic poprzez aglomerację śląską, niemal do południowej granicy, wyłacząjąc odcinek Świerkalny - Gorzyczki z pechowym mostem w Mszanie. Na północy kraju komfortowo i szybko dotrzemy już nie tylko z Torunia do Gdańska ale także z Łodzi do Włocławka. Nadal w budowie są  odcinki A1 łączące Włocławek z Toruniem, które powstaną  nie wcześniej niż w 2014 roku.

Dzisiaj autostrada A1 kończy się w miejscowości Kowal pod Włocławkiem. Kierowcy którzy, chcą dotrzeć do Gdańska muszą zjechać na drogę krajową nr 1. Brakuje bowiem trzech odcinków A1 między Toruniem a Kowalem. Plac budowy obejmuje łącznie 60 km nowej trasy.
 
- W pierwszej dekadzie października na odcinku autostrady A1 Toruń - Kowal wykonawcy zakończyli budowę dwóch wiaduktów w okolicach Włocławka. Ułożyli też kolejnych 14 km warstwy ścieralnej i ponad 7 km wiążącej. Budowane są 44 obiekty mostowe. Zakończenie budowy dwóch wiaduktów drogowych w okolicach Włocławka oraz osiągnięcie wymaganego wykonania finansowego robót, pozwoliło wykonawcy w minionym tygodniu uzyskać kolejne dwa kamienie milowe autostrady. Tym samym na III odcinku budowy zrealizowano zestaw zadań, które zgodnie z kontraktem miały zostać wykonane do początku października br. - czytamy w raporcie z postepu prac.

Co najmniej do czerwca 2014 roku, przyjdzie nam poczekać na kolejny odcinek A1 Stryków-Tuszyn, stanowiący zarazem wschodnią obwodnicę Łodzi. W 2010 roku GDDKiA podpisała umowę z projektantem i wykonawcą budowy tego odcinka w systemie "Projektuj i Buduj". Inwestycja polega na budowie nowego, około 40 km odcinka autostrady w technologii betonowej.

- Wykonywane są kolejne warstwy nasypów i wykopów, trwają dalsze prace przy stabilizacji podłoża gruntowego pod drogę główną, wykonywane są zbrojenia płyty zespalającej na przepustach, trwa montaż  izolacji na połączeniach prefabrykatów oraz izolacji przeciwwilgociowej. Realizowane są prace na MOP „Wiśniowa Góra” i MOP „Skoszewy” - informuje GDDKiA.

Na pechowy odcinek A1 Świerklany – Gorzyczki poczekamy również co najmniej do I połowy 2014 roku. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego roku budowa autostrady A1 na odcinku od granicy państwa z Republiką Czeską do Świerklan została niemal ukończona, poza jednym obiektem mostowym w ciągu autostrady w miejscowości Mszana. Do ruchu oddano 10-kilometrowy odcinek autostrady A1 Gorzyczki – Mszana. Prace przy moście miały zakończyć się w sierpniu tego roku. Niestety konsorcjum Alpine Bau odstąpiło od realizacji prac, a GDDKiA odstąpiła od umowy. Po usunięciu Alpine Bau z placu budowy GDDKiA przeprowadziła kolejny przetarg na dokończenie prac na odcinku A1 Świerklany – Gorzyczki. Budowę autostrady A1 dokończy Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Sp. z o.o., INTERCOR z Zawiercia. Firma wyceniła prace na około 49,8 mln zł.

Autostrada przy południowej granicy trafi pod koła kierowców dopiero po pozytywnej decyzji Śląskiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o dopuszczenie całości odcinka wraz z "trudnym" mostem w Mszanie.

- Zgodnie z umową podstawową, prace naprawcze na obiekcie MA 532 miały potrwać do końca sierpnia br., jednak po przeprowadzeniu inwentaryzacji na budowie okazało się, że tego terminu nie uda się dotrzymać z uwagi na liczne uchybienia poprzedniego wykonawcy – firmy Alpine Bau, dlatego też na wniosek GDDKiA, ŚWINB zdecydował o przedłużeniu terminu wykonania koniecznej naprawy do końca pierwszego kwartału 2014 r. - informuje GDDKiA.

Z kolei na budowę autostrady A1 z Tuszyna pod Łodzią do Pyrzowic (woj. śląskie) kierowcy czekają już od kilku lat. Trasa ma powstać  w technologii betonowej i mieć około 140 km długości. Część drogi przebiega śladem "starej gierkówki", która ma zostać wyremontowana. Prace najprawdopodobniej będą  prowadzone "pod ruchem" co utrudnia budowę i podnosi koszty realizacji. Wiadomo już, ze modernizacja tego odcinka opóźni się. Według zapowiedzi ministra transportu Sławomira Nowaka przetarg na wykonawcę budowy tej trasy miał być rozpisany w połowie bieżacego roku. Wiadomo, że tak nie będzie, ponieważ decyzją Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi konieczne jest przeprowadzenie ponownej procedury oceny oddziaływania autostrady na środowisko.

Budowa A1 Tuszyn - Pyrzowice ma być podzielona na etapy. Trwają także prace nad przygotowaniem finansowania budowy tego odcinka A1 ze środków pozabudżetowych, raczej w formie innej niż system tradycyjny, z wykorzystaniem rządowego programu Inwestycje Polskie. Według zapowiedzi ministra transportu całą autostradą A1 z północy na południe mamy pojechać w 2016 r.

Autostrada A1 biegnie z północy kraju na południe, docelowo ma mieć 568 kilometrów długości. Według zaplanowanego przebiegu ma łączyć Trójmiasto, Toruń, Łódź, Częstochowę oraz Górny Śląsk. Niedaleko Strykowa przecina się z autostradą A2, w Gliwicach - z autostradą A4, natomiast w okolicach Wodzisławia Śląskiego i czeskiego Bohumina łączy się z czeską autostradą D1.

 

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Tematy w artykule: autostrady autostrada autostrada A1

Podobne wiadomości:

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~enrico 2013-10-26

Polimex - polegnie na tym 40 km odcinku A1! Wskazywany termin - jego oddania do eksploatacji - czerwiec 2014r.- jest zupełnie nierealny! Wg mnie - najszybciej będzie oddany pod koniec 2014r! Dużych wiaduków nie buduje się w pół roku ( i to w okresie zimowym), ale najkrócej przez 1 rok ! A Wschodnia Obwodnica Łodzi - zacznie swój żywot - tak naprawdę- od początku 2015r. mgr inż. emerytowany mostowiec.

~apk 2013-10-17

Kierownictwo Łódzkiego Oddziału GDDKiA to prawie wyłącznie kobiety. Na PIĘCIORO dyrektorów Oddziału TYLKO JEDEN - technolog - jest mężczyzną. Żaden inny oddział GDDKiA nie jest aż tak sfeminizowany. Nie jestem antyfeministą, ale w budowlance trzeba czasem silnej, męskiej ręki i grubszego słowa. Niekiedy trzeba tupnąć. W Polsce zwłaszcza. Być może te niewiasty sobie z tym nie radzą?... www.gddkia.gov.pl/pl/382/kierownictwo-oddzialu

~ewamb 2013-10-17

Nie wciskajcie ludziom kitu. Na budowie A1 Stryków - Tuszyn nic się nie dzieje. Hula wiatr. Ta budowa stoi. Jej zaawansowanie wynosi ok.5%. Każda inna firma dawno zostałaby z hukiem wyrzucona. Ale nie Polimex. Jak tak dalej pójdzie, to połączenie S8 z A2 nie powstanie nawet w 2020 roku. Przez Łódź przejedziesz tylko ulicami ! Bo S14 też nie zostanie dokończona. Nowak usunął ją z planów.

~zigeuner 2013-10-17

Na wszystkich kontraktach drogowych obowiązują t.zw. KAMIENIE MILOWE określające minimalne zaawansowanie, POSTĘPY budowy w określonych terminach. W odniesieniu do WIĘKSZOŚCI budów KAMIENIE MILOWE są JAWNE. Nie dotyczy to jednak kontraktów Polimexu. TuKAMIENIE MILOWE zostały UTAJNIONE... Czemu GDDKiA ukrywa je przed opinią publiczną??!... Zgadnąć nietrudno .....

~kix 2013-10-17

Polimex UPRAWIA SABOTAŻ zawalając WSZYSTKIE kontrakty drogowe (A4, A1, S69) a PAŃSTWO to TOLERUJE i PRZYMYKA OKO, wspaniałomyślnie przesuwając mu terminy. NASZYM KOSZTEM i ZA NASZE PIENIĄDZE !!! SKANDAL !!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando