mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradą A1 z Łodzi na Kujawy

Autostradą A1 z Łodzi na Kujawy

Autostrada A1 na odcinku Łódź – Kowala pod Włocławkiem jest już przejezdna. Prawie 85-kilometrowy odcinek A1 pozwoli kierowcom pokonać ten dystans w około 40 minut. Dotychczasowa podróż na tym odcinku zatłoczoną krajową „jedynką” trwała ponad dwukrotnie dłużej. To najdłuższy odcinek autostrady finansowany ze środków UE, oddany przez GDDKiA. W przyszłym roku autostrada A1 połączy Gdańsk i Łódź.
 

Autostradą A1 z Łodzi na Kujawy
Nowy prawie 85-kilometrowy odcinek A1 pozwoli uniknąć przejazdu droga krajową nr 1 przez Zgierz i Łęczycę. A1 Łódź-Kowal to istotny fragment autostradowego połączenia krajowego na osi północ–południe łączącego Gdańsk, Toruń, Łódź i Katowice. Jadąc od południa możemy na nią wjechać na węźle „Łódź  Północ” (A1/A2) a zjedziemy z na węźle „Kowal” czyli na przecięciu z drogą krajową nr 1. Po drodze mamy do dyspozycji trzy węzły; „Piątek” u zbiegu z droga wojewódzką nr 703, „Kutno Wschód” na przecięciu z drogą krajową nr 92 (tu prace związane z budową łącznic potrwają do przyszłego roku) i „Kutno Północ” na przecięciu z drogą krajową nr 60.

Nowa trasa może przenosić ruch pojazdów o nacisku na oś do 11,5 tony. Wyposażona jest w dwie jezdnie po dwa pasy ruchu (2x3,75 m szerokości) w każdym kierunku i 3 metrowy pas awaryjny. Duża szerokość pasa rozdzielającego jezdnie (11-11,5 metra) umożliwia w przyszłości dobudowanie trzeciego, wewnętrznego pasa ruchu, w razie znaczącego wzrostu liczby pojazdów korzystających z autostrady. Do takiego rozwiązania zostały przystosowane także wszystkie obiekty przechodzące nad autostradą.

Na całym odcinku powstało 113 większych obiektów inżynierskich, do dyspozycji kierowców przygotowano 8 miejsc obsługi podróżnych (po cztery dla każdego kierunku ruchu) w Głownie, Krzyżanowie, Lubieniu Kujawskim, i Strzelcach. W okolicach Piątka wybudowana została najdłuższa estakada konstrukcji skrzynkowej w Polsce, której zadaniem jest przeniesienie ruchu nad bardzo cennymi w tym miejscu obszarami chronionymi przyrodniczo i zaliczanymi do programu „Natura 2000” - „Pradoliny Warszawsko – Berlińskiej” i „Pradoliny Bzury i Neru”.

Wartość prac budowlanych dla całego odcinka to ponad 2,4 miliarda złotych. Budowa współfinansowana była ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~marsz 2012-11-15

Przestańcie się chwalić 11,5T naciskiem na oś.bo dojazdy są tylko 8T a powyżej to już ITD nakłada swój wymiar kary bada idiotów żyjących w chmurach anie stąpających po ziemi -Polskiej Ziemi gdzie grasują Polskie służby Fiskalne ciągle uskuteczniane w najnowsze narzędzia kontroli .I nic nie zmieni odczuwalnego wizerunku władzy która cały czas utrzymuje ,że to Unia nam dofinansowuje Budowę Polskich Dróg (Obłuda i Oszustwo i nic więcej ,inaczej jak się ma ten nowy system nakładania kar p.t. Viatoll.

~ja72 2012-11-15

Czemu nigdy nie pokazujecie fragmentu na mapce? Jazdy się zmniejsza po wprowadzeniu opłat, bo większość przeliczy ze te pol godziny więcej nie jest tego warte... jak już to jestem za winietami - jak u naszych sąsiadów

~marekoll 2012-11-15

... tzn, że jeżeli jadę z Torunia do Wawy to: - odcinek Toruń - Kowal starą jedynką przejadę w 70 min. - odcinek Kowal - Stryków autostradą A1 w 35 min. - odcinek Stryków - Warszawa autostradą A2 w 50 min. .... to suma wynosi 155 min - czyli dobre 2,5 godz. To chyba warto z Torunia do Warszawy już jeździć tą trasą, bo przez Lipno Skępe Sierpc i Płońsk zawsze wychodzi ponad 3 godziny. Pozdrawiam !!!

Jotgie 2012-11-14

A dokładnie w 36,4 minuty jadąc jednakowo 140 km/godz...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.