mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A2 do remontu

Autostrada A2 do remontu

Od 1 kwietnia remontowany jest  4-kilometrowy odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Poznania. Kierowcy będą poruszać się tylko jedną jezdnią ale opłaty za przejazd z autostrada pozostają bez zmian. Utrudnienia potrwają niemal do końca roku.

Autostrada A2 do remontu
Mimo, że autostradę oddano do użytku 4 lata temu jej nawierzchnia jest już w złym stanie. Przeprowadzone na zlecenie GDDKiA badania (w 2008 roku) wykazały, że konstrukcja autostrady jest zbyt sztywna, a zatem podatna na spękania. Spowodowane jest to odstępstwami od wymagań projektu budowlanego i błędami w technice budowy. Podstawowym uchybieniem wobec projektu jest brak powiązania warstw podbudowy cementowej. Dokumentacja wyraźnie określała, że obie warstwy muszą być wykonane w sposób gwarantujący ich trwałe połączenie, jednak zostały wykonane etapowo. W efekcie w 42% badanych przypadków wystąpił brak połączenia między warstwami. Kolejnym odstępstwem jest wykonanie niezgodnie z projektem trzech warstw asfaltowych (po 5 cm) zamiast dwóch (11 cm i 4 cm). Oznacza to nieprawidłową pracę nawierzchni.  Autostrada Wielkopolska SA zapewnia, że - „wielkopolski odcinek autostrady A2 został zaprojektowany zgodnie z przepisami budowlano - technicznymi, przystosowanymi do wymogów europejskich w zakresie dopuszczalnej nośności, która wynosi 11,5 t na oś. (…)Rozpoczęte prace to realizacja II fazy budowy nawierzchni autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Poznań. Zgodnie z umową koncesyjną, po przejechaniu tzw. 6 mln osi porównawczych, nastąpi wzmocnienie nawierzchni i położona docelowa górna warstwa. Wykonawcą prac modernizacyjnych jest firma Strabag Polska sp. z o.o.”.

Tradycyjnie już na remontach najbardziej ucierpią kierowcy. Obecnie zamknięty dla ruchu jest 4-kilometrowy odcinek jezdni południowej w kierunku Poznania. Ruch odbywa się jednopasmowo, jezdnią północną. W najbliższym czasie zamykane dla ruchu będą 8-kilometrowe odcinki autostrady, a ruch będzie się odbywał naprzemiennie północną i południową nitką autostrady. Prace potrwają do IV kwartału br.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~JJ 2009-04-05

I znów za przejazd każdej koparki i cięzarówki na plac budowy, kulczyk pobierze na bramce kase....a zaplacimy my...spoleczenstwo....4km przez 10miesięcy:)))))))))))))))))))))))))))))))))

~osskaa 2009-04-03

Kwintesencja Kulczyklandu. AWSA ma w d.. kierowców, pobiera 100% opłat, a po 4 latach dostarcza produkt 1 jakości. Do tego utrudnia przejazd zamykając (akurat na letni sezon!!!) odcinki tej swojej pseudoatostrady. Wszystko stoi na głowie, a już ta cała śmieszna A2 to jest dopiero skandal na miliardy złotych, które przekręcił nasz ober-przekręt dr Jan!!!!!

~rzeznik 2009-04-02

I bedzie tak jak na A4 Krakow-Katowice

~mustang 2009-04-02

Chyba brakuje tutaj pewnych "klocków"... jeśli w 42% nie ma odpowiedniego połączenia między warstwami, to jakim sposobem możliwy jest " II etap budowy" nawierzchni ? Czy to przypadkiem nie jest temat dla prokuratury? A jak się mają uprawnienia budowlane panów inspektorów, pomijając już wykonawców którzy pozwolili sobie na całkowity luz...Poprostu serce się kraje cztając takie informacje, co z tego że będą budowane autostrady kiedy skala technicznej ignorancji jest tak potężna, że aż trudno w to uwieżyć.

~Krisss 2009-04-02

Jak sie miałlo kolesi Millera i Kwaszka, to można robić byle jak za mega kase, tak jak Kulczyk. Lud i tak zapłaci. Ciekawe tylko jak można remontowac 4 km przez 10 miesięcy? znowu rekordy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.