mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A2 do remontu

Autostrada A2 do remontu

Od 1 kwietnia remontowany jest  4-kilometrowy odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Poznania. Kierowcy będą poruszać się tylko jedną jezdnią ale opłaty za przejazd z autostrada pozostają bez zmian. Utrudnienia potrwają niemal do końca roku.

Autostrada A2 do remontu
Mimo, że autostradę oddano do użytku 4 lata temu jej nawierzchnia jest już w złym stanie. Przeprowadzone na zlecenie GDDKiA badania (w 2008 roku) wykazały, że konstrukcja autostrady jest zbyt sztywna, a zatem podatna na spękania. Spowodowane jest to odstępstwami od wymagań projektu budowlanego i błędami w technice budowy. Podstawowym uchybieniem wobec projektu jest brak powiązania warstw podbudowy cementowej. Dokumentacja wyraźnie określała, że obie warstwy muszą być wykonane w sposób gwarantujący ich trwałe połączenie, jednak zostały wykonane etapowo. W efekcie w 42% badanych przypadków wystąpił brak połączenia między warstwami. Kolejnym odstępstwem jest wykonanie niezgodnie z projektem trzech warstw asfaltowych (po 5 cm) zamiast dwóch (11 cm i 4 cm). Oznacza to nieprawidłową pracę nawierzchni.  Autostrada Wielkopolska SA zapewnia, że - „wielkopolski odcinek autostrady A2 został zaprojektowany zgodnie z przepisami budowlano - technicznymi, przystosowanymi do wymogów europejskich w zakresie dopuszczalnej nośności, która wynosi 11,5 t na oś. (…)Rozpoczęte prace to realizacja II fazy budowy nawierzchni autostrady A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Poznań. Zgodnie z umową koncesyjną, po przejechaniu tzw. 6 mln osi porównawczych, nastąpi wzmocnienie nawierzchni i położona docelowa górna warstwa. Wykonawcą prac modernizacyjnych jest firma Strabag Polska sp. z o.o.”.

Tradycyjnie już na remontach najbardziej ucierpią kierowcy. Obecnie zamknięty dla ruchu jest 4-kilometrowy odcinek jezdni południowej w kierunku Poznania. Ruch odbywa się jednopasmowo, jezdnią północną. W najbliższym czasie zamykane dla ruchu będą 8-kilometrowe odcinki autostrady, a ruch będzie się odbywał naprzemiennie północną i południową nitką autostrady. Prace potrwają do IV kwartału br.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~JJ 2009-04-05

I znów za przejazd każdej koparki i cięzarówki na plac budowy, kulczyk pobierze na bramce kase....a zaplacimy my...spoleczenstwo....4km przez 10miesięcy:)))))))))))))))))))))))))))))))))

~osskaa 2009-04-03

Kwintesencja Kulczyklandu. AWSA ma w d.. kierowców, pobiera 100% opłat, a po 4 latach dostarcza produkt 1 jakości. Do tego utrudnia przejazd zamykając (akurat na letni sezon!!!) odcinki tej swojej pseudoatostrady. Wszystko stoi na głowie, a już ta cała śmieszna A2 to jest dopiero skandal na miliardy złotych, które przekręcił nasz ober-przekręt dr Jan!!!!!

~rzeznik 2009-04-02

I bedzie tak jak na A4 Krakow-Katowice

~mustang 2009-04-02

Chyba brakuje tutaj pewnych "klocków"... jeśli w 42% nie ma odpowiedniego połączenia między warstwami, to jakim sposobem możliwy jest " II etap budowy" nawierzchni ? Czy to przypadkiem nie jest temat dla prokuratury? A jak się mają uprawnienia budowlane panów inspektorów, pomijając już wykonawców którzy pozwolili sobie na całkowity luz...Poprostu serce się kraje cztając takie informacje, co z tego że będą budowane autostrady kiedy skala technicznej ignorancji jest tak potężna, że aż trudno w to uwieżyć.

~Krisss 2009-04-02

Jak sie miałlo kolesi Millera i Kwaszka, to można robić byle jak za mega kase, tak jak Kulczyk. Lud i tak zapłaci. Ciekawe tylko jak można remontowac 4 km przez 10 miesięcy? znowu rekordy

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.