mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A2 w polu

Autostrada A2 w polu

Rząd przeciąga przygotowania do budowy 95 km autostrady w stronę stolicy. Zanosi się na to, że przyjdzie poczekać nawet dłużej niż do 2010 roku. Taką datę minister transportu Jerzy Polaczek podawał na otwarciu autostrady pod Łodzią.

Autostrada A2 w polu

Także później, podczas wizyty w Warszawie, minister Polaczek deklarował, że termin otwarcia autostrady do Warszawy w 2009 r. jest niezagrożony i że w listopadzie zaczną się negocjacje z wąską grupą firm budowlanych.

Okazuje się, że przetarg na budowę A2 spod Łodzi do Warszawy nadal nie został rozstrzygnięty. Chociaż już rok temu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęło dziesięć ofert konsorcjów zainteresowanych tym gigantycznym zamówieniem, wciąż nie zakończył się pierwszy etap konkursu polegający na wyborze najbardziej wiarygodnych firm.

Jak twierdzi Łukasz Dybkowski z biura prasowego GDDKiA, komisja przetargowa wybrała już wprawdzie najbardziej wiarygodne firmy, ale Ministerstwo Transportu wciąż nie zaopiniowało wyników. Opóźnienie przetargu już na wstępie sięgnęło więc siedmiu miesięcy. A przed urzędnikami dopiero najtrudniejszy etap - negocjacje przed podpisaniem ostatecznej umowy. Te według urzędników powinny potrwać najwyżej dziewięć miesięcy. Tymczasem np. negocjacje w sprawie budowy autostrady A1 z Gdańska do Torunia trwały aż siedem lat.

W cieniu ciągnącego się przetargu trwają wykupy gruntów pod mazowiecki odcinek autostrady, który ma 45 km. Do tej pory wydano na nie 70 mln zł. „Wszystkie potrzebne działki chcemy kupić w przyszłym roku” - deklaruje Wojciech Dąbrowski, szef oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg w Warszawie.

Odcinek autostrady Łódź - Warszawa podobnie jak ten na Pomorzu będzie budowany w systemie koncesyjnym. Oznacza to, że trasę zbuduje za kredyty prywatny inwestor, który będzie zarabiał na opłatach pobieranych od kierowców.


Przeczytaj także:

Dziesięciu chętnych na A2 (2005-12-13)

Drogi za 120 mld zł (2006-07-27)

Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-09)


 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Wściekły kierowca 2007-04-22

Pożyjemy zobaczymy Narazie to czcze gadanie , ale może coś dzieki tym mistrzostwom europy z Polskimi drogami sie zacznie dziać. No kurcze kiedys przeciez bedą musieli wybudować te autostrady!!!!!!!!!!!!

~wielkopolanie 2007-02-22

Jesteśmy po 60-ce nasze dziecko po studiach zostało w stolicy mieszkamy w Lesznie czy mamy szanse doczekać dojazdu autostradą do rogatek W- wy

~Wnerwiony 2007-01-09

wiekszosc elektoratu PIS nie ma nawet prawa jazdy, to po co im autostrady. Oni nigdzie nie jeżdżą.

~Buri 2006-12-14

Obiecanki cacanki a nam głupim radość

~Benek 2006-12-14

Wystarczy wprowadzoić sprzedaż winiet przyklejanych na szybę, lub elektronicznych, za jazdę po polskich drogach dla samochodów pow, 3,5 tony. Dla osobowych mozliwość kupienia wieniety na 10 dni , miesiąc, półroku i rok na autostrady. Złapią cię bez winiety na autostradzie - 10 000 grzywny. Kto bedzie chciał ten będzie jeździł. W tej chwili mamy najdroższe przejazdy autostradami w europie niezależnie od zarobków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.