mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A2 w polu

Autostrada A2 w polu

Rząd przeciąga przygotowania do budowy 95 km autostrady w stronę stolicy. Zanosi się na to, że przyjdzie poczekać nawet dłużej niż do 2010 roku. Taką datę minister transportu Jerzy Polaczek podawał na otwarciu autostrady pod Łodzią.

Autostrada A2 w polu

Także później, podczas wizyty w Warszawie, minister Polaczek deklarował, że termin otwarcia autostrady do Warszawy w 2009 r. jest niezagrożony i że w listopadzie zaczną się negocjacje z wąską grupą firm budowlanych.

Okazuje się, że przetarg na budowę A2 spod Łodzi do Warszawy nadal nie został rozstrzygnięty. Chociaż już rok temu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wpłynęło dziesięć ofert konsorcjów zainteresowanych tym gigantycznym zamówieniem, wciąż nie zakończył się pierwszy etap konkursu polegający na wyborze najbardziej wiarygodnych firm.

Jak twierdzi Łukasz Dybkowski z biura prasowego GDDKiA, komisja przetargowa wybrała już wprawdzie najbardziej wiarygodne firmy, ale Ministerstwo Transportu wciąż nie zaopiniowało wyników. Opóźnienie przetargu już na wstępie sięgnęło więc siedmiu miesięcy. A przed urzędnikami dopiero najtrudniejszy etap - negocjacje przed podpisaniem ostatecznej umowy. Te według urzędników powinny potrwać najwyżej dziewięć miesięcy. Tymczasem np. negocjacje w sprawie budowy autostrady A1 z Gdańska do Torunia trwały aż siedem lat.

W cieniu ciągnącego się przetargu trwają wykupy gruntów pod mazowiecki odcinek autostrady, który ma 45 km. Do tej pory wydano na nie 70 mln zł. „Wszystkie potrzebne działki chcemy kupić w przyszłym roku” - deklaruje Wojciech Dąbrowski, szef oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg w Warszawie.

Odcinek autostrady Łódź - Warszawa podobnie jak ten na Pomorzu będzie budowany w systemie koncesyjnym. Oznacza to, że trasę zbuduje za kredyty prywatny inwestor, który będzie zarabiał na opłatach pobieranych od kierowców.


Przeczytaj także:

Dziesięciu chętnych na A2 (2005-12-13)

Drogi za 120 mld zł (2006-07-27)

Stracona dekada autostrady A1 (2006-06-09)


 


Podobne wiadomości:

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Komentuj:

~Wściekły kierowca 2007-04-22

Pożyjemy zobaczymy Narazie to czcze gadanie , ale może coś dzieki tym mistrzostwom europy z Polskimi drogami sie zacznie dziać. No kurcze kiedys przeciez bedą musieli wybudować te autostrady!!!!!!!!!!!!

~wielkopolanie 2007-02-22

Jesteśmy po 60-ce nasze dziecko po studiach zostało w stolicy mieszkamy w Lesznie czy mamy szanse doczekać dojazdu autostradą do rogatek W- wy

~Wnerwiony 2007-01-09

wiekszosc elektoratu PIS nie ma nawet prawa jazdy, to po co im autostrady. Oni nigdzie nie jeżdżą.

~Buri 2006-12-14

Obiecanki cacanki a nam głupim radość

~Benek 2006-12-14

Wystarczy wprowadzoić sprzedaż winiet przyklejanych na szybę, lub elektronicznych, za jazdę po polskich drogach dla samochodów pow, 3,5 tony. Dla osobowych mozliwość kupienia wieniety na 10 dni , miesiąc, półroku i rok na autostrady. Złapią cię bez winiety na autostradzie - 10 000 grzywny. Kto bedzie chciał ten będzie jeździł. W tej chwili mamy najdroższe przejazdy autostradami w europie niezależnie od zarobków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando