mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A4 latem do remontu

Autostrada A4 latem do remontu

O planowanym remoncie na opolskim odcinku autostrady A4 już informowaliśmy. Okazuje się, że GDDKiA planuje prace remontowe również w innych województwach, przez które przebiega ta droga.

Autostrada A4 latem do remontu
Planowane w okresie letnim remonty "a-czwórki" są kontynuacją prac modernizacyjnych, jakie na tej drodze Generalna Dyrekcja prowadziła w poprzednich latach. Plan tegorocznych prac został tak ustalony, by całe zadanie podzielić na mniejsze odcinki, liczące od kilku do maksymalnie kilkunastu kilometrów. Dzięki temu możliwe będzie zamykanie jedynie wydzielonych fragmentów na których ruch będzie tylko po jednej nitce drogi.

Jak zapowiada GDDKiA, aby zminimalizować negatywne skutki dla kierowców, prace remontowe będą prowadzone w systemie 24-godzinnym 7 dni w tygodniu.

Województwo opolskie

Od 1 czerwca 2015 roku ruszają prace związane z remontem autostrady A4 w woj. opolskim od węzła Przylesie do węzła Prądy (30 km). Remontowana będzie jezdnia w kierunku Katowic. Podobnie, jak podczas remontów autostrady w roku 2013 i 2014, ruch pojazdów będzie przekierowany z dwóch jezdni na jedną i będzie się tam odbywał dwukierunkowo przy ograniczonej prędkości do 80 km/godz. Wyłączane z ruchu odcinki będą miały po około 10-12 km (w 4 etapach).

Województwo dolnośląskie

Remont autostrady A4 w województwie dolnośląskim będzie prowadzony na jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku między węzłem Krajków a węzłem Przylesie (granica z województwem opolskim) o długości ponad 26,5 km. Zadanie przewiduje przede wszystkim wymianę nawierzchni, wymianę oznakowania poziomego oraz wymianę dylatacji obiektów mostowych, barier i odwodnienia. Prace będą prowadzone również na węźle Brzezimierz (łącznica wjazdowa i zjazdowa).

Remontowana jezdnia będzie odcinkowo wyłączana z ruchu. Ruch, poprzez istniejące i wykonywane na potrzeby remontu przewiązki, będzie kierowany na jezdnię północną, gdzie na odcinku remontowanego etapu będzie odbywał się dwukierunkowo.

Pierwsze utrudnienia wystąpią w ostatnich dniach maja, kiedy wykonywane będą przewiązki na odcinku od węzła Krajków w stronę Opola. Wówczas nastąpi wyłączenie szybkich pasów ruchu jezdni północnej i południowej. Rozpoczęcie robót zasadniczych planowane jest 8 czerwca.

Województwo śląskie

Na terenie województwa śląskiego prowadzone będą prace remontowe na odcinku w Rudzie Śląskiej (uskok Halemba) oraz na węzłach Batory, Bocheńskiego i Witosa. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy remontu odcinku w Rudzie Śląskiej oraz procedura przygotowawcza do ogłoszenia przetargu na wykonawcę remontu na węzłach. Podpisanie umów z wykonawcami planuje się do końca czerwca. Jednym z kryteriów wyboru wykonawcy jest czas utrudnień.

Województwo małopolskie

21 maja 2015 r. podpisano umowę na wykonanie remontu nawierzchni autostrady A4 na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wieliczka. Wykonawca zgodnie z umową ma przygotować organizację ruchu na czas robót.

W umowie określono termin realizacji remontu na 170 dni, jednak nawierzchnia zarówno na autostradzie, jak i na węzłach ma być wymieniona w ciągu 90 dni od daty podpisania umowy. W trakcie remontu na odcinku o długości 7,0 km A4 prace remontowe będą prowadzone na zamkniętej jednej jezdni. Autostradowa obwodnica Krakowa w ciągu A4 na tym odcinku posiada przekrój 2x3, w związku z tym na drugiej jezdni wprowadzony będzie ruch dwukierunkowy, z trwałą separacją kierunków ruchu.

Planowane jest wprowadzenie  przekroju 2x2 czyli po dwa pasy w każdym kierunku. W rejonie węzłów wprowadzone będą zawężenia do jednego pasa ruchu. Po wykonaniu remontu jednej jezdni prace przeniosą się na drugą jezdnię. Szczegóły wprowadzanych zmian znane będą po zatwierdzeniu projektu organizacji ruchu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Superautostrada ma połączyć Londyn z Nowym...

auto motor i sport 2015-04-01

Autostrada o długości niemal 20 tys. km ma korzystać już z sieci prawie 10 tys. km istniejących dróg. Yakunin twierdzi, że byłoby to największe osiągnięcie infrastrukturalne naszej cywilizacji.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.