mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A4: węzeł w Rudnie szybciej

Autostrada A4: węzeł w Rudnie szybciej

Rozbudowa Węzła Rudno obejmuje połączenie autostrady A4 Katowice – Kraków z drogą krajową nr 79 i 44 oraz drogą wojewódzką 780. Mimo, iż decyzja o lokalizacji węzła zapadła już w 1996 roku, w umowie koncesyjnej realizację tej inwestycji zaplanowano dopiero na 2017 rok. Jednak w ostatnich dniach przedstawiciele samorządów lokalnych i spółki Stalexport Autostrada Małopolska S.A. – koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków - podpisali list intencyjny, zobowiązując się do współpracy w celu przyspieszenia budowy węzła.

Autostrada A4: węzeł w Rudnie szybciej
Dla gmin Alwernia, Krzeszowice i Spytkowice oraz dla powiatów krakowskiego i chrzanowskiego to inwestycja drogowa kluczowa dla rozwoju gospodarczego.
Obecnie przedsiębiorcy z tych terenów, choć mają autostradę w sąsiedztwie, z powodu braku możliwości wjazdu na jej północną jezdnię, zmuszeni są korzystać z innych dróg jadąc na Śląsk. Do gmin tych także trudno dojechać ze względu na słabo rozwiniętą sieć i standard dróg lokalnych, co wpływa na tempo rozwoju ekonomicznego. Tymczasem budowę węzła zaplanowano w umowie koncesyjnej dopiero na 2017 rok.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski zorganizował spotkanie z ministrem infrastruktury i firmą SAM SA, a w konsekwencji podjął się mediacji między samorządowcami a koncesjonariuszem w celu przyspieszenia rozbudowy węzła Rudno. Dzięki tym staraniom, 8 października 2010 roku SAM S.A. i władze powiatów krakowskiego i chrzanowskiego oraz gmin Alwernia, Krzeszowice, Spytkowice podpisały list intencyjny, zobowiązując się dołożyć wszelkich starań, aby przyspieszyć termin rozpoczęcia prac przy rozbudowie Węzła Rudno.

W liście intencyjnym SAM S.A zobowiązuje się m. in. do przeprowadzenia pomiaru, analizy i prognozy natężenia ruchu w obrębie Węzła Rudno, pozyskania środków finansowych na realizację inwestycji, uzgodnienia z Ministerstwem Infrastruktury koniecznych zmian w umowie koncesyjnej m.in. w celu umożliwienia poboru opłat na węźle, zlecenia projektu budowlanego, wykonawczego i pozyskania decyzji administracyjnych (przy wsparciu samorządów) oraz przeprowadzenia postępowania przetargowego i wykonania inwestycji. Aby umożliwić firmie SAM S.A. sprawne przeprowadzenie prac, jednostki samorządu terytorialnego zobowiązały się m.in. do wytyczenia szlaków komunikacyjnych i przeprowadzenia konsultacji społecznych, przedłożenia SAM S.A. harmonogramu remontów i przebudowy dróg wraz z określeniem ich parametrów technicznych, opracowania planu i realizacji rozbudowy sieci dróg i mostów łączących Węzeł Rudno z okolicznymi miejscowościami. Samorządy zobowiązały się także do ścisłej współpracy przy pozyskiwaniu decyzji administracyjnych, w związku z koniecznością dostosowania lokalnej sieci drogowej do przyjęcia ruchu ciężkiego z autostrady A4 pod względem nośności, geometrii oraz przepustowości.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 132 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

~EWENEMENT 2011-08-10

POLSKI EWENEMENT,TYLKO W POLSCE, OD PROJEKTU DO BUDOWY DROGI 20 LAT!!!SZOK!!!JAKBY TAK NA ZACHODZIE BUDOWALI TO DAWNO BY STANĘŁY:NIEMCY, FRANCJA, WŁOCHY,BENELUX ITD!!

~guf 2010-10-21

a co z innymi węzłami istniejącymi które zostały zamknięte po przejęciu autostrady przez stalexport.

~raiders z ciemnogrodu 2010-10-15

wiadomo wiadomo:( nasila się propaganda sukcesu przed wyborami :( nie pozdrawiam otumanionego narodu polskiego:(

~Jotgie 2010-10-15

Artykuł - BUBEL! Więc jak? Przyspieszona ale na kiedy? Grudzień 2016?! Bo nadal nic nie wiadomo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie
Polscy kierowcy potrafią już jeździć na suwak, ale bardzo rzadko potrafią sprawnie utworzyć tzw. korytarz ratunkowy, dzięki któremu karetka pogotowia może skrócić czas dotarcia do poszkodowanych nawet o 8 minut. Za niestosowanie tej zasady będzie można dostać mandat - nawet do 900 zł.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech