mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A4: węzeł w Rudnie szybciej

Autostrada A4: węzeł w Rudnie szybciej

Rozbudowa Węzła Rudno obejmuje połączenie autostrady A4 Katowice – Kraków z drogą krajową nr 79 i 44 oraz drogą wojewódzką 780. Mimo, iż decyzja o lokalizacji węzła zapadła już w 1996 roku, w umowie koncesyjnej realizację tej inwestycji zaplanowano dopiero na 2017 rok. Jednak w ostatnich dniach przedstawiciele samorządów lokalnych i spółki Stalexport Autostrada Małopolska S.A. – koncesjonariusza autostrady A4 Katowice-Kraków - podpisali list intencyjny, zobowiązując się do współpracy w celu przyspieszenia budowy węzła.

Autostrada A4: węzeł w Rudnie szybciej
Dla gmin Alwernia, Krzeszowice i Spytkowice oraz dla powiatów krakowskiego i chrzanowskiego to inwestycja drogowa kluczowa dla rozwoju gospodarczego.
Obecnie przedsiębiorcy z tych terenów, choć mają autostradę w sąsiedztwie, z powodu braku możliwości wjazdu na jej północną jezdnię, zmuszeni są korzystać z innych dróg jadąc na Śląsk. Do gmin tych także trudno dojechać ze względu na słabo rozwiniętą sieć i standard dróg lokalnych, co wpływa na tempo rozwoju ekonomicznego. Tymczasem budowę węzła zaplanowano w umowie koncesyjnej dopiero na 2017 rok.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski zorganizował spotkanie z ministrem infrastruktury i firmą SAM SA, a w konsekwencji podjął się mediacji między samorządowcami a koncesjonariuszem w celu przyspieszenia rozbudowy węzła Rudno. Dzięki tym staraniom, 8 października 2010 roku SAM S.A. i władze powiatów krakowskiego i chrzanowskiego oraz gmin Alwernia, Krzeszowice, Spytkowice podpisały list intencyjny, zobowiązując się dołożyć wszelkich starań, aby przyspieszyć termin rozpoczęcia prac przy rozbudowie Węzła Rudno.

W liście intencyjnym SAM S.A zobowiązuje się m. in. do przeprowadzenia pomiaru, analizy i prognozy natężenia ruchu w obrębie Węzła Rudno, pozyskania środków finansowych na realizację inwestycji, uzgodnienia z Ministerstwem Infrastruktury koniecznych zmian w umowie koncesyjnej m.in. w celu umożliwienia poboru opłat na węźle, zlecenia projektu budowlanego, wykonawczego i pozyskania decyzji administracyjnych (przy wsparciu samorządów) oraz przeprowadzenia postępowania przetargowego i wykonania inwestycji. Aby umożliwić firmie SAM S.A. sprawne przeprowadzenie prac, jednostki samorządu terytorialnego zobowiązały się m.in. do wytyczenia szlaków komunikacyjnych i przeprowadzenia konsultacji społecznych, przedłożenia SAM S.A. harmonogramu remontów i przebudowy dróg wraz z określeniem ich parametrów technicznych, opracowania planu i realizacji rozbudowy sieci dróg i mostów łączących Węzeł Rudno z okolicznymi miejscowościami. Samorządy zobowiązały się także do ścisłej współpracy przy pozyskiwaniu decyzji administracyjnych, w związku z koniecznością dostosowania lokalnej sieci drogowej do przyjęcia ruchu ciężkiego z autostrady A4 pod względem nośności, geometrii oraz przepustowości.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~EWENEMENT 2011-08-10

POLSKI EWENEMENT,TYLKO W POLSCE, OD PROJEKTU DO BUDOWY DROGI 20 LAT!!!SZOK!!!JAKBY TAK NA ZACHODZIE BUDOWALI TO DAWNO BY STANĘŁY:NIEMCY, FRANCJA, WŁOCHY,BENELUX ITD!!

~guf 2010-10-21

a co z innymi węzłami istniejącymi które zostały zamknięte po przejęciu autostrady przez stalexport.

~raiders z ciemnogrodu 2010-10-15

wiadomo wiadomo:( nasila się propaganda sukcesu przed wyborami :( nie pozdrawiam otumanionego narodu polskiego:(

~Jotgie 2010-10-15

Artykuł - BUBEL! Więc jak? Przyspieszona ale na kiedy? Grudzień 2016?! Bo nadal nic nie wiadomo...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.