mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada A-1 Sośnica - Bełk w prezencie przed świętami

Autostrada A-1 Sośnica - Bełk w prezencie przed świętami

Do użytku zostaje oddany pierwszy z siedmiu realizowanych w województwie śląskim odcinków autostrady A-1 – z Sośnicy do Bełku. Ponad 15-kilometrowy odcinek ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Prace budowlane wyniosły ponad 213 mln euro. Ponadto, aby uzyskać połączenie autostrady A-1 z autostradą A-4,  uruchomione zostanie drugie zadanie - węzeł autostradowy Gliwice-Sośnica.

Autostrada A-1 Sośnica - Bełk w prezencie przed świętami

Podczas prac niezbędnym było uwzględnienie specyfiki regionu – autostrada przebiega po terenach czynnej eksploatacji górniczej. Wykonano zabezpieczenia nasypów na terenach poddanych eksploatacji górniczej, a konstrukcja autostrady na obszarach narażonych na oddziaływanie szkód górniczych została zabezpieczona.

 

Na trasie autostrady powstały trzy węzły autostradowe w Knurowie, Dębieńsku i Bełku, Plac Poboru Opłat Gliwice, dwa Miejsca Obsługi Podróżnych w Knurowie. Zastosowano także elementy ochrony środowiska: ekrany akustyczne (9,1 km), urządzenia podczyszczania wód, zieleń ochronną, przejścia dla zwierząt. W ramach kontraktu wybudowano 33 obiekty inżynierskie o łącznej długości 1349 m,  w tym 14 wiaduktów w ciągu autostrady i dróg poprzecznych, 12 mostów w ciągu autostrady, 6 mostów w ciągu dróg poprzecznych oraz przejście podziemne dla pieszych. Na szczególną uwagę zasługują dwa obiekty: przebiegająca nad stawem Moczury, linią kolejową oraz ul. Dworcową w Knurowie estakada o długości 842 m oraz przejście górne dla dużych zwierząt w Knurowie.

 

Roboty budowlane o wartości ponad 213 mln euro realizowała gracka firma J&P AVAX S.A. od stycznia 2007 roku. Nadzór nad inwestycją sprawowało konsorcjum firm TPF PLANEGE – Consultores de Engenharia e Gestao S.A. i E&L Arcihtects. Ponad 15-kilometrowy odcinek autostrady był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności, którego udział wyniósł 83% kosztów kwalifikowanych.

 

Ponadto, aby uzyskać połączenie autostrady A-1 z autostradą A-4,  uruchomione zostanie drugie zadanie - węzeł autostradowy Gliwice-Sośnica. Budowa rozpoczęła się 1 lipca 2008 roku. Wartość prowadzonych robót to 853 mln zł, inwestycja ta współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Węzeł Gliwice-Sośnica jest węzłem 6-wlotowym, trzypoziomowym, odpowiadającym europejskim standardom. Powstał na terenie Gliwic i Gierałtowic łącząc ze sobą trzy drogi: autostrady A-1 i A-4 oraz drogę krajową 44. Długość wszystkich wybudowanych dróg w obrębie węzła to 33 km,  w tym 2,2 km dwujezdniowej, trzypasmowej autostrady A-1, 13 km wjazdów i zjazdów, 11 km łącznic oraz 7 km dróg serwisowych i dojazdowych. Powstało 16 obiektów inżynierskich: 14 wiaduktów, 1 most oraz przejazd pod drogą krajową 44. Niemniej ważne jest wybudowanie 15 przepustów pod drogami i murów oporowych o łącznej długości 752 m. Zgodnie z wydanymi decyzjami zastosowano ekrany akustyczne o łącznej długości prawie 4 km, nasadzonych zostanie prawie 3000 sztuk zieleni izolacyjnej, powstały separatory (11 kompletów) oraz zbiorniki ekologiczne (7 kompletów).

Aby węzeł spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa umieszczone zostały stalowe bariery ochronne (55 tys. mb) oraz ogrodzenie (prawie 8 tys mb). Zgodnie z zapisami kontraktu przebudowano sieć energetyczną, wodociągową, gazową, teletechniczną, deszczową, ciepłowniczą, trakcyjną.

Dla autostrad A-1 i A-4, obowiązywać będzie docelowa organizacji ruchu, na pozostałych – tymczasowa. Prace na węźle trwać będą do końca maja 2010 roku, więc należy liczyć się z niewielkimi utrudnieniami związanymi z prowadzeniem prac bitumicznych i wykończeniowych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Audi A1 – premiera za dwa miesiące

auto motor i sport 0000-00-00

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~Damian 2009-12-25

Panie D-T dla Pana są bardziej tematyczne strony w internecie

~paintx 2009-12-23

otwarli czy nie ? mialo byc otwarcie o 16:00 a do 16:30 dalej zamknięte

~maras49 2009-12-23

Kto komentuje realizacje drogowe i nie tylko (infrastruktury) w kontekstach politycznych nie jest tu mile widziany i nie będzie postrzegany jako dyskutant-znawca lub niekoniecznie znawca ale propagator poprawnego budownictwa i infrastruktury drogowej. Wszystkim niepolitycznym życze Spokojnych Świąt i Dobrego 2010 Roku oraz rówego asfaltu pod oponami.

~dpl1000 2009-12-23

Cala polska scena polityczna ma swoje mniejsze i wieksze grzeszki,jednak obiektywnie patrzac PO w porównaniu do innych kładzie duzy nacisk na rozwoj i innowacje,a nie bezustanne tropienie afer,klotnie ze wszystkimi sasiadami (np Rosja i Niemcy) i koalicjantami.BTW J.Kaczynski,bedac w Katowicach przestawial rowniez otwarcie tunelu kolo spodka jako sukces PiS-u,a najbardziej ozlocony to jest chyba ten odcinek A1 gdzie wyrzucili wykonawce z budowy...

~ktt 2009-12-23

jak PIS otwieral autostrade pod Łodzią, która zbudowano w większosci za rządów SLD, teź mówił że to ich zasługa. Poprostu , wszystko czego sie tknie PIS zamienia się w złoto... Źenada

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.