mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada Wrocław-Kraków

Autostrada Wrocław-Kraków

28 października 2005 roku o godzinie 11 na węźle Kleszczów zostanie uroczyście oddany do ruchu nowopowstały odcinek autostrady A4 Kleszczów - Sośnica długości 19 kilometrów - informuje GDDKiA.

Autostrada Wrocław-Kraków

Autostrada będzie drogą klasy A z dopuszczalnym naciskiem na oś rzędu 115 kN, odpowiadać będzie zatem wymogom Unii Europejskiej. Składać się będzie z 2 jezdni po 2 pasy ruchu z pasami awaryjnymi oraz rezerwy na trzeci pas ruchu (z możliwością poszerzenia do 3 pasów bez dodatkowych robót ziemnych). Jeden pas ruchu będzie mieć szerokość 3,75 metra, pas awaryjny 3 metry, a pas dzielący 5 metrów. Na autostradę złożą się 3 węzły autostradowe (Ostropa, Bojków, Sośnica), a także 23 obiekty mostowe włącznie z przejściami dla zwierząt nad i pod drogą. Elementami projektu są również niezbędne zabezpieczenia środowiska - ekrany przeciwhałasowe, pasy zieleni izolacyjnej, separatory i piaskowniki.
 
Wykonawcą robót było konsorcjum portugalskich firm MSF - Moniz da Maia, Serra & Fortunato - Empreiteiros S.A./Teodoro Gomes Alho & Filhos, LDA. Nadzór sprawowała firma DHV Consultants.
 
Projekt budowy autostrady A4 na odcinku Kleszczów Sośnica jest dofinansowany z funduszu Spójności (dawniej ISPA). Jego wartość wynosi 68 mln euro, z czego 75% dołożyła Unia Europejska. Projekt współfinansowany jest też z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
 
W ramach oszczędności wynikających z różnicy w stosunku do szacowanych kosztów projektu wykonane będą roboty dodatkowe związane z budową parkingów wzdłuż autostrady A-4 na odcinku Wrocław - Katowice wraz z remontem nawierzchni na drogach krajowych nr 44 i 88, jak również budowa elementów bezpieczeństwa ruchu na autostradzie A-4 na odcinku Wrocław - Nogowczyce.
 
Autostrada A4 jest główną osią łączącą Niemcy z górniczo - przemysłowym okręgiem południowej Polski. Ta jedna z najważniejszych dróg polskich stanowi część Pan-Europejskiego Korytarza nr III przebiegającego od Zachodu na Wschód od Drezna w Niemczech do Kijowa na Ukrainie, przez Wrocław, Katowice i Kraków. 

Przeczytaj także:

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy (2005-10-18)

A2- wygrać z pogodą (2005-10-11)

Obwodnica Krakowa - remont A4 (2005-09-26)


Podobne wiadomości:

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Polskie drogi 2005-10-18

Obwodnica Krakowa - remont A4

Obwodnica Krakowa - remont A4

Polskie drogi 2005-09-26

Komentuj:

~CELINA 2007-08-19

Ile jest km. z Wrocławia do Bielska-Białej? proszę o szybką informacje...

~Grześ 2006-12-25

Porsze powiedziec ile jest km z Wrocławia do Krakowa?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.