mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrada Wrocław-Kraków

Autostrada Wrocław-Kraków

28 października 2005 roku o godzinie 11 na węźle Kleszczów zostanie uroczyście oddany do ruchu nowopowstały odcinek autostrady A4 Kleszczów - Sośnica długości 19 kilometrów - informuje GDDKiA.

Autostrada Wrocław-Kraków

Autostrada będzie drogą klasy A z dopuszczalnym naciskiem na oś rzędu 115 kN, odpowiadać będzie zatem wymogom Unii Europejskiej. Składać się będzie z 2 jezdni po 2 pasy ruchu z pasami awaryjnymi oraz rezerwy na trzeci pas ruchu (z możliwością poszerzenia do 3 pasów bez dodatkowych robót ziemnych). Jeden pas ruchu będzie mieć szerokość 3,75 metra, pas awaryjny 3 metry, a pas dzielący 5 metrów. Na autostradę złożą się 3 węzły autostradowe (Ostropa, Bojków, Sośnica), a także 23 obiekty mostowe włącznie z przejściami dla zwierząt nad i pod drogą. Elementami projektu są również niezbędne zabezpieczenia środowiska - ekrany przeciwhałasowe, pasy zieleni izolacyjnej, separatory i piaskowniki.
 
Wykonawcą robót było konsorcjum portugalskich firm MSF - Moniz da Maia, Serra & Fortunato - Empreiteiros S.A./Teodoro Gomes Alho & Filhos, LDA. Nadzór sprawowała firma DHV Consultants.
 
Projekt budowy autostrady A4 na odcinku Kleszczów Sośnica jest dofinansowany z funduszu Spójności (dawniej ISPA). Jego wartość wynosi 68 mln euro, z czego 75% dołożyła Unia Europejska. Projekt współfinansowany jest też z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
 
W ramach oszczędności wynikających z różnicy w stosunku do szacowanych kosztów projektu wykonane będą roboty dodatkowe związane z budową parkingów wzdłuż autostrady A-4 na odcinku Wrocław - Katowice wraz z remontem nawierzchni na drogach krajowych nr 44 i 88, jak również budowa elementów bezpieczeństwa ruchu na autostradzie A-4 na odcinku Wrocław - Nogowczyce.
 
Autostrada A4 jest główną osią łączącą Niemcy z górniczo - przemysłowym okręgiem południowej Polski. Ta jedna z najważniejszych dróg polskich stanowi część Pan-Europejskiego Korytarza nr III przebiegającego od Zachodu na Wschód od Drezna w Niemczech do Kijowa na Ukrainie, przez Wrocław, Katowice i Kraków. 

Przeczytaj także:

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy (2005-10-18)

A2- wygrać z pogodą (2005-10-11)

Obwodnica Krakowa - remont A4 (2005-09-26)


Podobne wiadomości:

Obwodnica Krakowa - remont A4

Obwodnica Krakowa - remont A4

Polskie drogi 2005-09-26

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Obwodnica i autostrada z unijnej kasy

Polskie drogi 2005-10-18

Komentuj:

~CELINA 2007-08-19

Ile jest km. z Wrocławia do Bielska-Białej? proszę o szybką informacje...

~Grześ 2006-12-25

Porsze powiedziec ile jest km z Wrocławia do Krakowa?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.