mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradami wokół Gliwic

Autostradami wokół Gliwic

Trwają prace przy gliwickim odcinku autostrady A1 (od węzła Gliwice Maciejów do węzła Gliwice – Sośnica). Jest to odcinek zamykający 33 km obwodnicę górnośląskiego miasta. Pozostałą część obwodnicy  tworzą: autostrada A4 (od węzła Gliwice – Kleszczów do węzła Gliwice – Sośnica) oraz tzw. stara autostrada czyli droga krajowa nr 88. Gliwice mają to szczęście, że budowa autostrady jest inwestycją rządową (inwestorem jest Generalna Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad) dofinansowaną z funduszy unijnych. Prace powinny zakończyć się w połowie 2011 roku.

Autostradami wokół Gliwic
Z końcem 2009 roku otwarto węzeł autostradowy "Gliwice-Sośnica".  - Pod koniec maja zakończą się wszystkie prace w obrębie węzła, bo na razie w postaci ostatecznej funkcjonują jedynie połączenia pomiędzy autostradami A1 i A4. Pozostałe łączniki mają charakter tymczasowy. Natomiast prace przy budowie gliwickiego odcinka autostrady A1 przebiegają bez zakłóceń i powinny zakończyć się w połowie 2011 roku – zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

Wraz z otwarciem węzła „Gliwice – Sośnica” oddano do użytku 15-kilometrowy odcinek  autostrady A1 „Sośnica – Bełk” wiodący na południe – z Gliwic przez Knurów i Czerwionkę-Leszczyny do Bełku. Ten fragment autostrady A1  powstawał od stycznia 2007 roku, a na jego budowę wydano ponad 900 mln zł.

Kolejny odcinek autostrady A1 (od węzła Gliwice Maciejów do węzła Gliwice – Sośnica)  będzie w całości przebiegał przez teren Gliwic. Budowa 6,5 km autostrady wyniesie ponad miliard złotych. Patrząc od północy bursztynowa trasa w Gliwicach pobiegnie od węzła Gliwice – Maciejów (skrzyżowanie „jedynki” z DK 88) przez ulicę Chorzowską, rzekę Bytomkę, tory kolejowe, ulicę Królewskiej Tamy, rzekę Kłodnicę, ulicę Kujawską. Na południu A1 kończy się węzłem Gliwice – Sośnica, gdzie krzyżuje się z autostradą A4  i ul. Pszczyńską. W ramach inwestycji powstaną dwie estakady. Dłuższa estakada (1663 m) pobiegnie nad torami  kolejowymi, nad ulicą Chorzowską i rzeką Bytomką. Krótsza estakada (521 m) przejdzie nad  rzeką Kłodnicą i ulicą Kujawską. Powstanie 13 obiektów inżynierskich a wzdłuż autostrady będą budowane drogi dojazdowe i ustawiane ekrany akustyczne.

- Warto sobie uświadomić, że naszego miasta nie byłoby stać na budowę dróg o takim standardzie, a dzięki pozyskaniu tych ogromnych inwestycji zapewnione jest równocześnie ich finansowanie ze źródeł zewnętrznych – przede wszystkim z pieniędzy unijnych. Tylko budowa odcinka „Maciejów – Sośnica” i węzła autostradowego Gliwice – Sośnica to koszt około 2 miliardów złotych, a my nie musimy nic dopłacać. Podobnie było w przypadku budowy gliwickiej części autostrady A4, niewiele dołożymy  do budowy w Gliwicach Drogowej Trasy Średnicowej, która pochłonie mniej więcej 750 milionów złotych. To komfortowa sytuacja, bo za pieniądze z kasy miejskiej możemy realizować inne inwestycje. Powstaje fragment autostrady, który domknie dużą obwodnicę miasta, stanowiącą podstawowy element nowego układu  drogowego Gliwic. Dzięki temu ze śródmieścia znikną kolejne samochody, które przejeżdżają tranzytem przez nasze miasto. Takiej autostradowej obwodnicy mogą nam pozazdrościć  mieszkańcy wszystkich dużych polskich miast - Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Mieszkańcy Gliwic mają jeszcze jeden powód do radości - na autostradzie A4 pomiędzy węzłem Gliwice – Sośnica i Gliwice – Kleszczów będą wydawane bilety zerowe, za które podróżujący nie będą wnosili opłat.
 

Co dalej z autostradą A1 na Śląsku? Niestety pod znakiem zapytania stoi fragment od Świerklan do Gorzyczek (granica z Czechami). Ten 18,3-kilometrowy odcinek autostrady A1 pierwotnie miała wybudować firma Alpine Bau w terminie do sierpnia 2010 roku. W grudniu 2009 roku GDDKA wypowiedziała kontrakt z uwagi na niewielkie zaawansowanie robót prowadzonych przez wykonawcę. 1 kwietnia 2010 roku GDDKiA ogłosiła przetarg na kontynuację budowy. Jednak firma Alpine Bau wystąpiła z wnioskiem o unieważnienie tego przetargu. Według GDDKiA termin postępowania przetargowego nie jest zagrożony a autostrada będzie gotowa przed Turniejem Finałowym Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~bla 2010-04-16

lol, antygddkia się znów pieni, słaba prowokacja, ale chociaż wyłącz capslock następnym razem.

~ANTYGDDKiA 2010-04-16

JAK SŁYSZE O BUDOWANIU DRÓG PRZEZ TYCH NIEUKÓW I MATOŁÓW Z TEJ ŚMIESZNEJ MAFII URZĘDNICZEJ: GDDKiA, TO NAWET NA WYMIOTY MNIE JUŻ NIE BIERZE!!AUTOSTRADY TFUU PSEUDO AUTOSTRADY OTWIERANE BEZ ZEZWOLEŃ NP. ODCINEK SZARÓW-KRAKÓW, BEZ PASÓW AWARYJNYCH:WROCŁAW-LEGNICA, BEZ PARKINGÓW, STACJI BENZYNOWYCH!!!ALE TAK BUDUJE SIĘ W POLSCE TZN. TAK BUDUJĄ URZĘDNICY PAŃSTWOWI,OPŁACANI Z PUBLICZNEJ KASY!!KOMPROMITACJA I KPINA!!

~Matoł 2010-04-16

Jak to niewielkie ? To jego ekipa wywalczyła przesunięcie węzła autostradowego spod Katowic do Gliwic, dzięki temu powstanie coś na wzór autostradowej obwodnicy Gliwic. To Frankiewicz i jego ekipa forsowali najlepszy wariant DTŚ(przez środek miasta), dzięki temu z każdej dzielnicy będzie można dojechać bezkolizyjnie do samego centrum wjeżdżając na którąś z autostrad bądź DK88.

~Maxx35 2010-04-15

Zabrze też będzie mogło powiedzieć autostradami wokół Zabrze. Z A1 będa podajże 3 węzły w kierunku Zabrza. Zabrze będzie miało juz prawdopodobnie w tym roku pierwszą część DTS-ki

~Adam 2010-04-15

W Gliwicach to Śrdnicówki jeszcze dłuuuuuuuuuugo nie będzie. Natomiast nie wiem czemu z uporem maniaka pisze sie węzeł Gliwice Maciejów, skoro Maciejów nalezy do Zabrza. Jak już to ewentualnie tak Gliwice-Maciejów. Zasługi Frankiewicza są raczej niewielkie w tym temacie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.