mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradę czas budować

Autostradę czas budować

Nadal nie jest znany dokładny termin rozpoczęcia budowy autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl. Odcinek wymaga ostatecznego ustalenia warunków finansowania pomiędzy koncesjonariuszem Autostradą Wielkopolską a Rządem RP.

Autostradę czas budować

mojeauto.pl: Kiedy rozpocznie się budowa autostrady A2 na odcinku z Nowego Tomyśla do Świecka oraz jak wygląda harmonogram prac?

Zofia Kwiatkowska, rzecznik Autostrada Wielkopolska S.A.: W związku z wejściem w życie nowelizacji Ustawy o Autostradach Płatnych (wrzesień 2005), zmianie uległ system poboru opłat z rzeczywistego na mieszany. Winietowe przejazdy przez autostradę samochodów ciężarowych opłacane są z Krajowego Funduszu drogowego natomiast pozostałe osobowe kategorie pojazdów nadal opłacają przejazd w czasie rzeczywistym. Prognoza ruchu i przychodowości opracowana dla odcinka Nowy Tomyśl - Świecko została przygotowana na cały okres trwania koncesji, czyli do 2037 r. dla wariantu autostrady płatnej. Wymaga zatem w chwili obecnej wprowadzenia zmian w oparciu o nowe założenia, czego wymagają wszystkie strony projektu a więc strona rządowa, Europejski Bank Inwestycyjny oraz banki komercyjne. AWSA zamówiła takie opracowanie, które powinno być gotowe w połowie 2006 r. Jeżeli zatem uzyskamy Zamknięcie Finansowe i jednoznaczną deklarację strony rządowej o poparciu dla tego projektu (jest to przypominam projekt realizowany w Programie Partnerstwa Publiczno Prywatnego) rozpoczęcie budowy odcinka do Świecka będzie możliwe jeszcze w 2006 r. tak by całą inwestycję zakończyć na przełomie 2008/2009 r. W chwili obecnej EBI oraz banki komercyjne są żywo zainteresowane udziałem w realizacji projektu do Świecka.

ma: Rok temu mówiło się, że trasa może powstać już w 2007 roku...

ZK: Według Umowy Koncesyjnej AWSA ma czas na rozpoczęcie budowy do końca 2009 r. Chcieliśmy realizować budowę dalszego odcinka autostrady tuż po oddaniu odcinka z Poznania do Nowego Tomyśla czyli w październiku 2004 r. Jednakże wówczas pojawiła się potrzeba zmian w prawie, która przez stronę rządową oraz Parlament była dyskutowana blisko rok co opóźniło możliwości dokonania uzgodnień niezbędnych do rozpoczęcia budowy.

ma: Jakie są najbliższe plany i perspektywy?

ZK: Najbliższe plany to doprowadzenie do Zamknięcia Finansowego odcinka Nowy Tomyśl - Świecko i pozyskanie wszelkich uzgodnień do rozpoczęcia budowy jeszcze w 2006 r. oraz wprowadzenie nowych produktów rabatowych dla osobowych kategorii pojazdów. Planujemy wprowadzenie kart magnetycznych lub chipowych, które będzie można wykorzystywać na specjalnie wydzielonych pasach poboru opłat bez zatrzymywania się na bramkach co w znacznym stopniu ułatwi i usprawni kierowcom przejazd przez autostradę.

ma: Jakie są prognozy dotyczące opłat za przejazdy A2 w 2006 roku?

ZK: Prawdopodobnie w II połowie roku weryfikacji i podwyżce ulegnie stawka opłat za przejazd dla samochodów osobowych kategorii I z 11 zł do 12 lub 13 zł. Obecna stawka obowiązuje od 3 lat (z małą zmiana podyktowana wzrostem VAT z 7 na 22% w związku z wejściem Polski do UE) i kształtuje się dużo poniżej dolnej stawki zawartej w Modelu Finansowym stanowiącym integralną część Umowy Koncesyjnej podpisanej z Rządem RP. Jednocześnie będziemy się starali wprowadzić nowe karty rabatowe, o których już wspomniałam.

Przeczytaj także:

Idzie zima na A2 (2005-12-14)

Dziesięciu chętnych na A2 (2005-12-13)

Wielkopolskie drogi 2005 (2005-11-15)

Zobacz galerie: Autostrada A2 Świecko - Konin 


Podobne wiadomości:

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

System viaToll na kolejnych drogach w Polsce

Polskie drogi 2017-07-11

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.