mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradowe obwodnice powinny być bezpłatne

Autostradowe obwodnice powinny być bezpłatne

Korzystanie z obwodnic autostradowych aglomeracji miejskich powinno być zwolnione z poboru opłat. Takie rozwiązanie zapewnia ograniczenie do niezbędnego minimum korzystania z miejskiego układu komunikacyjnego przez samochody wysokotonażowe – to stanowisko Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Autostradowe obwodnice powinny być bezpłatne
- Z przedstawionych wyliczeń wynika, że ewentualne dochody z tytułu wprowadzenia opłat, to niewiele ponad 100 mln zł rocznie i w żadnym przypadku nie mogą stanowić argumentu o pozbawieniu znaczącego źródła finansowania budowy autostrad w przypadku zrezygnowania z poboru opłat, bowiem środki niezbędne do zrealizowania pełnego programu budowy i modernizacji dróg, który wg. Izby będzie zakończony nie prędzej niż za 10 lat i na jego realizację przeznaczyć należy jeszcze ponad 100 mld zł. Uszczuplenie planowanych dochodów o 1% (słownie: jeden procent) w stosunku do potrzeb nie powinno być przyczyną do wprowadzania tak drastycznych i niesprawiedliwych rozwiązań, jakie proponuje się w przedstawionym projekcie rozporządzenia. Wydaje się również, że do przedstawienia ewentualnych strat, należałoby przedstawić koszty napraw nawierzchni dróg miejskich w związku z ruchem na nich samochodów wysokotonażowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że koszty napraw i utrzymania dróg miejskich w tym przypadku będą znacznie większe niż ewentualne przychody związane z wprowadzeniem opłat na autostradach przebiegających w okolicach dużych aglomeracji miejskich. Argumentem może być również fakt, że we wszystkich znanych Izbie zagranicznych rozwiązaniach nie obowiązują opłaty za korzystanie z autostrad w okolicach dużych aglomeracji - argumentuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje benzynowe?

Wschodni odcinek A4 - kiedy pierwsze stacje...

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~nie mogący doczekać się wyborów 2011-01-28

POmysły PO są coraz fajniejsze. już nie mogę się doczekać października, by podczas wyborów pokazać, co o nich myślę. proponuję zrobić to samo wszystkich zmotoryzowanym. bo oprócz samej odpłatności chcą podnieść opłaty. na moim odcinku a1 (z gdańska do nowych marz) opłata z 17,60 (dopiero co wzrosła od 1.stycznia) ma podskoczyć do 25zł!!!

~gość 2011-01-28

Pomysły naszego rządu są coraz lepsze! Obwodnica będzie świecić pustkami, bo większość pojedzie przez miasto. (nie tylko Toruń, w podobnej sytuacji będzie Łódź Kraków, Wrocław, Poznań) Ale w tym jest drugie dno, jeśli przejazd przez miasto obecnie trwa godzinę, to będzie trwał dwie - to rząd myśli, że kierowcy wrócą na obwodnicę i zapłacą :) I tu jest logika. przejazdy autostradą powinny być tańsze, ponieważ są budowane w większości z naszych podatków, wtedy na pewno wiele osób dałoby za przejazd by pojechać szybciej i komfortowo. Ale 20 gr za 1 km to moim zdaniem za dużo jak na polską kieszeń!

~jumper 2011-01-27

Toruń ale nie tylko; dochodzi Poznań [A2] Kraków, Gliwice, Ruda Śl., Katowice, Mysłowice [A4], w tym roku dojdzie Wrocław [A8], potem Włocławek, Łódź, Częstochowa, Tarnowskie Góry, Zabrze [A1]. Jedynie Warszawa otrzyma "tylko" kategorię S w ciągu drogi nr 2 na swoim terenie i dzięki temu południowa [a także północna: S8] obwodnica stolicy na pewno będzie bezpłatna [ładnie pomyślane co ?]. Ja już mam uzbierany kufel groszy na poczet płacenia za przejazd moją autostradową obwodnicą. Myślę, że wystarczy mi na parę ładnych przejazdów. To jest kpina co pseudo fachowcy w Ministerstwie Transportu wymyślili z tymi opłatami.

setlers 2011-01-27

No to trzeba tylko współczuć Toruniowi jak zamkną obwodnicę :(

~AMIGOz 2011-01-27

A w Toruniu zamkną istniejącą obwodnicę i będzie to część płatnej autostrady.... Paranoja! Wystarczyłoby przesunąć budowane bramki o 4 km i obwodnica mogłaby normalnie funkcjonować, a tak cały ruch pójdzie przez zakorkowany Toruń z jednym mostem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.