mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradowe obwodnice powinny być bezpłatne

Autostradowe obwodnice powinny być bezpłatne

Korzystanie z obwodnic autostradowych aglomeracji miejskich powinno być zwolnione z poboru opłat. Takie rozwiązanie zapewnia ograniczenie do niezbędnego minimum korzystania z miejskiego układu komunikacyjnego przez samochody wysokotonażowe – to stanowisko Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.

Autostradowe obwodnice powinny być bezpłatne
- Z przedstawionych wyliczeń wynika, że ewentualne dochody z tytułu wprowadzenia opłat, to niewiele ponad 100 mln zł rocznie i w żadnym przypadku nie mogą stanowić argumentu o pozbawieniu znaczącego źródła finansowania budowy autostrad w przypadku zrezygnowania z poboru opłat, bowiem środki niezbędne do zrealizowania pełnego programu budowy i modernizacji dróg, który wg. Izby będzie zakończony nie prędzej niż za 10 lat i na jego realizację przeznaczyć należy jeszcze ponad 100 mld zł. Uszczuplenie planowanych dochodów o 1% (słownie: jeden procent) w stosunku do potrzeb nie powinno być przyczyną do wprowadzania tak drastycznych i niesprawiedliwych rozwiązań, jakie proponuje się w przedstawionym projekcie rozporządzenia. Wydaje się również, że do przedstawienia ewentualnych strat, należałoby przedstawić koszty napraw nawierzchni dróg miejskich w związku z ruchem na nich samochodów wysokotonażowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że koszty napraw i utrzymania dróg miejskich w tym przypadku będą znacznie większe niż ewentualne przychody związane z wprowadzeniem opłat na autostradach przebiegających w okolicach dużych aglomeracji miejskich. Argumentem może być również fakt, że we wszystkich znanych Izbie zagranicznych rozwiązaniach nie obowiązują opłaty za korzystanie z autostrad w okolicach dużych aglomeracji - argumentuje Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 381 400 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Autobusy Mercedesa we Wrocławiu i w Warszawie

Ciężarówki i Autobusy 2017-08-16

Komentuj:

~nie mogący doczekać się wyborów 2011-01-28

POmysły PO są coraz fajniejsze. już nie mogę się doczekać października, by podczas wyborów pokazać, co o nich myślę. proponuję zrobić to samo wszystkich zmotoryzowanym. bo oprócz samej odpłatności chcą podnieść opłaty. na moim odcinku a1 (z gdańska do nowych marz) opłata z 17,60 (dopiero co wzrosła od 1.stycznia) ma podskoczyć do 25zł!!!

~gość 2011-01-28

Pomysły naszego rządu są coraz lepsze! Obwodnica będzie świecić pustkami, bo większość pojedzie przez miasto. (nie tylko Toruń, w podobnej sytuacji będzie Łódź Kraków, Wrocław, Poznań) Ale w tym jest drugie dno, jeśli przejazd przez miasto obecnie trwa godzinę, to będzie trwał dwie - to rząd myśli, że kierowcy wrócą na obwodnicę i zapłacą :) I tu jest logika. przejazdy autostradą powinny być tańsze, ponieważ są budowane w większości z naszych podatków, wtedy na pewno wiele osób dałoby za przejazd by pojechać szybciej i komfortowo. Ale 20 gr za 1 km to moim zdaniem za dużo jak na polską kieszeń!

~jumper 2011-01-27

Toruń ale nie tylko; dochodzi Poznań [A2] Kraków, Gliwice, Ruda Śl., Katowice, Mysłowice [A4], w tym roku dojdzie Wrocław [A8], potem Włocławek, Łódź, Częstochowa, Tarnowskie Góry, Zabrze [A1]. Jedynie Warszawa otrzyma "tylko" kategorię S w ciągu drogi nr 2 na swoim terenie i dzięki temu południowa [a także północna: S8] obwodnica stolicy na pewno będzie bezpłatna [ładnie pomyślane co ?]. Ja już mam uzbierany kufel groszy na poczet płacenia za przejazd moją autostradową obwodnicą. Myślę, że wystarczy mi na parę ładnych przejazdów. To jest kpina co pseudo fachowcy w Ministerstwie Transportu wymyślili z tymi opłatami.

setlers 2011-01-27

No to trzeba tylko współczuć Toruniowi jak zamkną obwodnicę :(

~AMIGOz 2011-01-27

A w Toruniu zamkną istniejącą obwodnicę i będzie to część płatnej autostrady.... Paranoja! Wystarczyłoby przesunąć budowane bramki o 4 km i obwodnica mogłaby normalnie funkcjonować, a tak cały ruch pójdzie przez zakorkowany Toruń z jednym mostem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Co roku uczniowie szkoły zawodowej prowadzonej przez Skode budują swój pierwszy pojazd. Tym razem po trzech udanych projektach z ostatnich lat stworzyli elektryczne buggy o nazwie Skoda Element.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech