mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradowy dekalog bezpiecznej jazdy

Autostradowy dekalog bezpiecznej jazdy

Podróżując autostradami warto pamiętać o kilku podstawowych prawdach niezbędnych podczas podróży. Dzięki nim bezpiecznie dojedziemy  do celu.

Autostradowy dekalog bezpiecznej jazdy
  1. Na autostradzie obowiązują wyższe prędkości niż na  „zwykłych” drogach, dlatego musimy pamiętać o zachowaniu większych odległości między pojazdami. Nieznaczne zwiększenie odstępu może pomóc nam uniknąć stresowych sytuacji, a czasem nawet uratować życie.
  2. Jeśli planujemy podróż autostradą, musimy być wypoczęci. Z powodu dużych prędkości skraca się bowiem czas kierowcy na reakcję w momencie zagrożenia, dlatego nigdy nie siadajmy za kierownicą po nieprzespanej nocy lub męczącym dniu.
  3. Podczas wjazdu na autostradę zawsze starajmy się maksymalnie wykorzystać pas rozbiegowy. Dzięki temu unikniemy zagrożenia, że ktoś wjedzie w tył naszego auta.
  4. Zjeżdżając z autostrady, pamiętajmy o zwolnieniu, by dostosować prędkość do tej, która obowiązuje na innych drogach.
  5. Jeśli bierzemy leki, które w jakikolwiek sposób wpływają negatywnie na kierowcę, wówczas bezwzględnie rezygnujemy z podróży. Należy przy tym pamiętać, że istnieją lekarstwa, które groźne stają się dopiero po zmieszaniu np. z  napojem energetycznym. Nawet niewinny sok grejpfrutowy może być przyczyną sporych kłopotów - jeśli popijemy nim pewne leki stosowane do łagodzenia objawów alergii, wówczas mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. Uważajmy więc zawsze na to, co jemy lub pijemy przed lub po zażyciu lek.
  6. Autostrada ma umożliwić nam komfortową podróż, nie służy zatem do bicia kolejnych rekordów prędkości między bramkami, które są złamaniem prawa i niepotrzebną, czy też wręcz głupią, brawurą.
  7. Zadbajmy o spokojną atmosferę podczas podróży, unikajmy kłótni, bo rodzą one u kierowcy groźny stres, który powoduje spadek szybkości jego reakcji o 13 procent! A to oznacza aż o cztery metry dłuższą drogę hamowania oraz o 40 procent zwiększone prawdopodobieństwo poważnego wypadku.
  8. Podczas jazdy unikajmy rozmów telefonicznych, również przez zestaw głośnomówiący, bowiem rozpraszają one uwagę kierowcy. Stwierdzono, że rozmawiający przez komórkę lub piszący sms-a kierowca może zareagować równie wolno, jakby miał prawie promil alkoholu we krwi!
  9. Co prawda przepisy nic nie mówią o tym, w jakim obuwiu powinniśmy prowadzić samochód, ale rodzaj butów ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Muszą być wygodne, by stopa nie męczyła się podczas wielogodzinnej podróży, a zarazem nie mogą stwarzać zagrożenia tak jak na przykład klapki czy japonki, które z jednej strony mile chłodzą stopy, ale z drugiej znakomicie potrafią zablokować pedał hamulca. Szpilki też nie są, delikatnie mówiąc, najlepszym rozwiązaniem, ale i tak 43 procent kobiet właśnie w nich siada za kierownicą...
  10. Podczas długiej podróży prędzej czy później zaczynamy odczuwać zmęczenie. Co wtedy? Eksperci nie mają wątpliwości - słuchanie głośnej muzyki, ssanie miętowych cukierków, przetarcie twarzy mokrym ręcznikiem, gorąca kawa lub napoje energetyczne przynoszą jedynie krótkotrwałe orzeźwienie. Jeśli zatem czujemy pierwsze objawy zmęczenia (ciężkie powieki, ból głowy i opóźniona reakcja), natychmiast zatrzymujemy się w bezpiecznym miejscu i... śpimy. Kilkunastominutowa drzemka da nam więcej energii niż kawa, muzyka i miętówki razem wzięte.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~edek 2011-10-06

Chodzi mi o kawałek drogi już za znakiem autostrady, ale jeszcze na łuku. Skrzyżowaniem przecież tego nazwać nie można, bo się drogi nie krzyżują.

~misza7 2011-10-06

ale bzdurny artykul,przegaduje 5ooo minut miesiacznie jezdzac,a wypoczetym to chyba trzeba byc zawsze siadajac na kolko a nie tylko na autostrade,artukul traktuje autostrade jak cos niespotykanego,smieszne

~@edek 2011-10-04

rozumiem, ze chodzi Ci o wjazd na autostradę - czyli tę drogę która łączy autostradę z drogą z której się na nią wjeżdża? Jeśli o to chodzi to nie musi być odwołania ograniczenia, bo obowiązuje ono 1. do najbliższego skrzyżowania 2. masz znak informacyjny o rodzaju drogi - autostrada - i według przepisów na tym rodzaju dróg ograniczenie prędkości dla osobówek to 140km/h. chyba ze ograniczenie jest dla samej rozbiegówki - wtedy rzeczywiście jest do dziwna sytuacja.

~astrolog 2011-10-03

Dlaczego redaktor nie napisal o wlasciwie najwazniejszej rzeczy dzieki ktorej podroz na drodze dwu (trzy) pasmowej jest komfortowa. O zasadzie, ze poruszamy sie PRAWYM pasem a lewy sluzy do wyprzedzania, przy czym nie polega ono na tym, ze ciezki TIR wyprzedza innego TIRa przez 10 km jadac 70 km/h a za nim wkurzonych dwudziestu innych kierowcow.

~sayonara 2011-10-03

Chochlik i autopoprawka: Przy czasie reakcji 0,2 s. przy prędkości 120 km/h auto przebędzie dwa razy dłuższą drogę niż przy czasie reakcji 0,2 s. ale przy prędkości 60 km/h.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando