mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostradowymi obwodnicami za darmo

Autostradowymi obwodnicami za darmo

Dobra wiadomość dla mieszkańcow Dolnego Śląska, Śląska i województwa łódzkiego - przejazd autostradowymi obwodnicami dla samochodów osobowych poniżej 3,5 tony i motocykli będzie bezpłatny.

Autostradowymi obwodnicami za darmo

Początkowo minister infrastruktury, Cezary Grabarczyk zapowiadał, że obwodnice będą płatne. Argumentował to m.in. tym, że zwolnienie z opłat za przejazd obwodnicami Wrocławia, Krakowa czy Łodzi  nie pozwoli wybudować obwodnic Belchatowa, Wielunia czy Leżajska. Ministerstwo infrastruktury proponowało także by samorządy dopłacały swoim mieszkańcom 50% kwoty pobieranej za przejazd obwodnicą. Z kolei prezydent  Wrocławia  Rafał Dutkiewicz przekonywał, że płatne obwodnice odbiją sie na rozwoju aglomeracji. Jako przykład podawał obwodnice miast we Wloszech i Francji.

Zmiana decyzji cieszy mieszkańców. Jest ona skutkiem działań podjętych przez przedstawicieli władz miasta, województwa, samorządów i parlamentarzystów.

Ministerstwo Infrastruktury przesłało już do Rady Ministrów projekt ustawy o „zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym". Zakłada on zwolnienie samochodów osobowych do 3,5 t. i motocykli z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad budowanych ze środków budżetu  państwa.

Bezpłatny będzie przejazd na następujących odcinkach dróg:


autostrada A1 na odcinkach:

 • węzeł Stryków - węzeł Romanów (w okolicach Łodzi),
 • węzeł Lgota - węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy),
 • węzeł Bytom - węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej);

 
autostrad A2 na odcinkach:

 • węzeł Stryków I - węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi),
 • węzeł Pruszków - węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy);

 
autostrada A4 na odcinkach:

 • węzeł Nowa Wieś Wrocławska - węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia),
 • węzeł Sośnica - węzeł Murckowska (w okolicach aglomeracji katowickiej),
 • węzeł Balice I - węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa),
 • węzeł Wierzchosławice - węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa),
 • węzeł Rzeszów Zachodni - węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa);

 
autostrada A8 na odcinku węzeł Pawłowice - węzeł Nowa Wieś Wrocławska (w okolicach Wrocławia).

Nowy projekt we wtorek dyskutowany będzie podczas posiedzenia rządu, a następnie trafi do sejmu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Audi A4
Audi A4
Cena podstawowa już od: 134 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.
Audi A8
Audi A8
Cena podstawowa już od: 409 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Autostrada A2 lepiej połączona z Poznaniem

Polskie drogi 2017-10-27

Komentuj:

~rob 2010-07-04

co to za rozwiązanie skoro wszystkie ciężarówki pojadą przez miasto bo będzie taniej

~dpl1000 2010-07-01

do sdf.sam naucz sie czytac ze zrozumieniem,ja napisalem ze "PO planuje wprowadzic bezpłatne odcinki autostrad,a tu jeszcze narzekaja" I po pierwsze z tego wynika ,ze ty rowniez jestes idiota,bo nawet jakby stracic te 5 km na obwodnicy Krk pomiedzy wezlami Łagiewnickim i Wielickim (w co absolutnie nie wierze i sklaniam sie ku watpliwemu przygotowaniu merytorycznemu autora) i porównac to z tym co uzyskano w skali kraju to i tak jest spory postep. i po drugie jestes idiota, poniewaz napisales "W przypadku obwodnicy Krakowa, obecnie bezpłatna jest cała. Teraz proponują, aby bezpłatne było ok. 25%".Otóz ja zauwazylem ten szczegół,ale pytam sie ,jak to mozliwe ze 5km od wezla Łagiewnickiego do Wielickiego to 75% obwodnicy?Czyzby liczyla ona jakies 7 km??? I po trzecie jestes idiota, bo na sile probojesz udowodnic,ze lepiej jechac przez miasto i stac w korku niz obwodnica,nawet platna!Wiec mam dla Ciebie propozycje,pojedz np do Wawy i popytaj ludzi czy woleliby zaplacic za obwodnice czy dalej stac w korkach,jesli jakis dziwak wybierze to pierwsze,wytlumaczmu czemu sie myli,ale pragne cie ostrzec ze idota to moze byc najdelikatniejsza z ewentualnie uslyszanych przez ciebie obelg.

~A w SANOKU chca wybudowac obwodnice, ale BURMISTRZ 2010-07-01

To chyba ewenement na skale kraju, a moze i swiatową , ze w Sanoku GDDKiA chce wybudowac obwodnice miasta, omijajaca calkowicie miasto, a Pan BURMISTRZ pisze pisma ze nie chcemy takiej obwodnicy, ze wystarczy tylko jej namiastka omijajaca samo centrum... Mam tylko nadzioeje ze GDDKiA nie zgodzi sie na to, a w jesieni juz wybory, to moze ktos inny rozsadnie do tej sprawy podejdzie....

~A w SANOKU chca wybudowac obwodnice, ale BURMISTRZ 2010-07-01

To chyba ewenement na skale kraju, a moze i swiatową , ze w Sanoku GDDKiA chce wybudowac obwodnice miasta, omijajaca calkowicie miasto, a Pan BURMISTRZ pisze pisma ze nie chcemy takiej obwodnicy, ze wystarczy tylko jej namiastka omijajaca samo centrum... Mam tylko nadzioeje ze GDDKiA nie zgodzi sie na to, a w jesieni juz wybory, to moze ktos inny rozsadnie do tej sprawy podejdzie....

~mar 2010-06-30

JAK DŁUGO W POLSCE MAMY CZEKAĆ na chociaż podstawową godną sieć autostrad (nie tak drogich!!), dróg ekspresowych, również szybką kolej ??!! Od dziesiątek lat nasze drogi są niebezpieczne! A podróż, zwłaszcza w upały, długa i męcząca. TAK BYĆ NIE POWINNO w kraju UE XXI w. Wiele miast nie ma obwodnic. W krajach zachodnich Europy są zjazdy do miejscowości i PRZEJEŻDŻA SIĘ PRZEZ NIE CIĄGLE. Śląsk i tak chyba najlepiej wypada. W Polsce przybyła masa brzydkich i zasłaniających reklam, świecidełek (pasków) rozpraszających w czasie jazdy (coś powinni z tym zrobić, bo ohydnie się robi, brzydkie to) a dobrych dróg nie przybyło. Tylko płacić każą za przejazdy autostradami choć mamy ich mało a opóźnienia w oddawaniu tych dróg są od lat!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.