mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Autostrady wokół Łodzi jednak płatne

Autostrady wokół Łodzi jednak płatne

Mimo, że samorządowcy z woj. łódzkiego kilkakrotnie apelowali do Ministerstwa Infrastruktury o rozważenie zaniechania pobierania opłat na płatnych odcinkach planowanych autostrad, stanowiących w przyszłości obwodnicę Łodzi, rezygnacja z opłat jest mało prawdopodobna.

Autostrady wokół Łodzi jednak płatne
– Wszędzie w Europie w okolicach wielkich miast autostrady są bezpłatne, nawet do 30-50 kilometrów od ich centrum. Chcemy aby taka sytuacja była również w okolicach Łodzi. W przeciwnym wypadku ciężki ruch kołowy skieruje się na drogi lokalne, które zostaną rozjechane(…). Korzystanie z autostrad w celu przemieszczenia się z jednej dzielnicy Łodzi do innej nie będzie drogą najkrótszą, ale biorąc pod uwagę kompletnie zakorkowane ulice w mieście, może to być droga najszybsza. Mniejsze ośrodki w województwie już posiadają, bądź wkrótce będą dysponować wygodnymi obwodnicami, tymczasem dla Łodzi nie planuje się budowy obwodnicy, a jej rolę przejmie system autostrad i dróg ekspresowych – apelowali radni sejmiku woj. łódzkiego.

– Rezygnacja z poboru opłat za autostrady wokół Łodzi to strata kilkuset milionów złotych dla Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansujemy inne inwestycje drogowe, m.in. obwodnice mniejszych miast. Zyski z poboru opłat jedynie na odcinku autostrady A-1 w pobliżu Łodzi to około 200 mln zł. Prośba o rezygnacje z tych pieniędzy równa się aplikacji o nie do Krajowego Funduszu Drogowego. Na to nie może być zgody, bo finansowanie budowy dróg w Polsce jest dopięte na ostatni guzik. Od roku 2011 poznaniacy również zapłacą za autostradę w pobliżu ich miasta. Docelowo wszystkie autostrady w Polsce jak wynika z ustawy będą płatne – tłumaczył minister Radosław Stępień.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Pierwsze zdjęcie Audi A1!

auto motor i sport 0000-00-00

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Komentuj:

~Damian z Gliwic 2010-01-04

Osobiście nie wierzę zapewnieniom gliwickich włodarzy, że A4 z Sośnicy do Kleszczowa będzie bezpłatna, bo konstrukcja węzłów na to pozwala. Od kilku lat tak naprawdę nikt nic nie wie.

~Damian 2010-01-04

Radni niech się najpierw wyrwią ze swojego grajdołka i przejadą po Europie a potem piszą bzdury. I chciaż osobiście jestem za bezpłatnymi odcinkami obwodnic to niestety prawada jest taka że w wielu państwach się za nie płaci. Przykład : "tangenziale" w Italii i wcale nie sa położone 30- 50km od miast tyklo znacznie bliżej lub nawet na ich terytorium.

~dr 2010-01-04

gonzo, możesz uzasadnić swoje złośliwe zdanie?

~dpl1000 2010-01-04

Wedlug mnie powinno byc tak,ze albo placa wszyscy, albo nikt,a tak znow mamy rownych i rowniejszych...Wrocław,Łódz i Poznan maja prawo czuc sie poszkodowane kosztem np Katowic czy Krakowa.

~Pyra 2010-01-04

Cyt. "Od roku 2011 poznaniacy również zapłacą za autostradę w pobliżu ich miasta." Primo - autostrada przechodzi przez Poznań a nie w "pobliżu" Secundo - postawią PPO między Krzesinami a Dębiną ? To TIR-y uciekną z A2 na DK 92, tym bardziej że Lutycka jest przebudowywana.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.