mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Awantura o Wsch. Obwodnicę Warszawy

Awantura o Wsch. Obwodnicę Warszawy

Którędy przejdzie wschodnia obwodnica Warszawy? GDDKiA opowiada się za przebiegiem przez Wesołą z odgięciem w kierunku Sulejówka, wojewódzki inspektorat sanitarny też widzi trasę w Wesołej, ale w wariancie planowanym od 20 lat. Z kolei Ministerstwo Środowiska proponuje poprowadzić trasę przez Halinów. W obu gminach Halinów i Wesoła powstały komitety protestacyjne.

Wczoraj do CBA trafiło zawiadomienie przeciwko ministrowi środowiska Janowi Szyszko, który zmienił planowany od 1987 roku przebieg trasy przez Wesołą, na terenie której mieszka. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyli mieszkańcy Halinowa. O nadużyciu uprawnień przez ministra napisali też do premiera Jarosława Kaczyńskiego. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad także wystąpiła do Ministerstwa Środowiska o zmianę decyzji w sprawie trasy.

Obwodnica ma być częścią wartego 14 mld zł pierścienia dróg ekspresowych wokół Warszawy, na który będzie można wjechać z autostrady A2. Wybrany przez ministra wariant przez Halinów jest dłuższy, droższy i najmniej ekonomiczny z proponowanych.

Warianty wschodniej obwodnicy:

  • wariant przez Wesołą przewidywany do realizacji od 1987 roku: 6 pasów ruchu, 92 budynki do wyburzenia, koszt 703 mln zł, ekonomiczna stopa zwrotu (im wyższa tym bardziej opłacalna inwestycja) - 40
  • wariant przez Wesołą z odgięciem w kierunku Sulejówka: 6 pasów ruchu, 85 budynków do wyburzenia, koszt 645 mln zł, ekonomiczna stopa zwrotu - 39
  • wariant przez Halinów: 4 pasy ruchu, 55 budynków do wyburzenia, koszt 748 mln zł, ekonomiczna stopa zwrotu – 8.

Warianty przebiegu przez Wesołą wymagają wyburzenia większej ilości budynków ale jeżeli trasa przecinałaby Halinów, korzystałoby z niej mniej kierowców. Wariant przez Halinów jest więc na progu opłacalności. Dodatkowo jest najdroższy, nawet w wersji po dwa pasy ruchu (a nie po trzy) w każdą stronę. Gdyby jednak część trasy w wesołej budować w tunelu, a nie w wykopie, to ten wariant okazałby się najkosztowniejszy.

Przeczytaj także:

Przesunąć A1? (2007-02-27)

Powstanie obwodnica warszawskiej Pragi (2006-12-04)

Więcej na drogi wokół stolicy (2006-10-18)

Warszawa potrzebuje systemu obwodnic (2006-08-29)

 


Podobne wiadomości:

Przesunąć A1?

Przesunąć A1?

Polskie drogi 2007-02-27

Komentuj:

~zibi 2008-08-13

ja mogę wyburzyć te budynki :D

~Zmotoryzowany 2007-03-05

Nic nie dzieje sie bez powodu, szczegolnie jezeli pan minister ma dom w miejscowosci przez ktora miala pierwotnie przechodzic obwodnica.

~Smok 2007-03-04

Uważam że do każdej ważnej inwestycji powinno się dołączyć takie kalendarium, kto kiedy i w czym namieszał albo dał ciała i o ile opóźnił.

~astrolog 2007-03-03

Hanka nie ma na to wplywu. To inwestycja rzadowa nie samorzadowa. Szkoda ze Szyszko nie jest taki odwazny i sie nie postawil zielonym eko- pajacom, rowniez w Brukseli.

~lekki 2007-03-02

kocioł warszawski... nie zazdroszczę Hance roboty.....;-))))

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.