mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Barbarzyńcy czyli kto...

Barbarzyńcy czyli kto...

Premier Kaczyński traci instynkt ,w ciągu tygodnia przesyła opinii publicznej sprzeczne sygnały .W konflikcie o estakadę w dolinie Rospudy na początku powiedział twardo „jeśli ustąpimy możemy się pożegnać z programem autostradowo-drogowym rządu”, potem polecił kontrolę dokumentów przetargowych w Oddziale Białostockim GDDKiA, dla równowagi policja dostała polecenie zgromadzenia informacji o ekologach i organizacjach ekologicznych, w końcu chce przeprowadzić referendum w tej sprawie.

Zamiast powstrzymywać eskalację napięcia i wprowadzanie sprawy przebiegu obwodnicy Augustowa w wysokie stany emocji, zamiast dostarczenia kompetentnych ocen i stanowisk idziemy na konfrontację. Media zręcznie dla podsycania nastrojów każą nam wybierać między racjami ekologów zawieszonych na sosnach  mówiących o barbarzyńskim łamaniu europejskiego prawa a mieszkańcami miasta najlepiej umieszczonych na tle przydrożnych krzyży upamiętniających ofiary wypadków drogowych. W zależności od wrażliwości i poglądów przyłączamy się to do jednej to do drugiej strony a najlepiej chcemy powiedzieć zróbcie tak aby było dobrze. Na mapkach z dokładnością do 10 kilometrów prezentuje się alternatywne ponoć nie szkodzące nikomu przebiegi. Powstaje wysoce szkodliwy obraz w którym barbarzyńcy nie zważając na prawo i przyrodę chcą z niecnych powodów zabetonować każdy listek, roślinkę i zwierzątko a każdy ekolog czy kandydat na ekologa jest wyrocznią  sprawie lokalizacji dróg, oddziaływania inwestycji na środowisko, retencji, prawodawstwa, technologii, ochrony gatunkowej prawa wodnego etc. Z drugiej strony na protestujących ekologów próbuje się patrzeć jak na emisariuszy wrogich sił które w ekosystemie nie widza miejsca dla człowieka a już na pewno mieszkańca Augustowa.

Cóż daje inicjatywa referendum w podlaskim kiedy większość zdecydowana ludzi postawiona jest przed fałszywym wyborem bez dostępu do wiarygodnych nie tendencyjnych informacji. Jeśli to ma być skuteczny sposób na rozwiązywania trudnych spraw to proponuję audiotele w sprawie oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Czy chcesz aby dalej do Królowej polskich rzek płynęło ponad jedna trzecia ścieków  surowych produkowanych przez mieszkańców stolicy czy też chcesz wysłuchania ruchów ekologicznych i mieszkańców okolicznych osiedli którzy sprzeciwiają się rozbudowie i modernizacji. Tą drogą do niczego nie dojdziemy.

Na naszych oczach widać jak wielki wysiłek w latach 1990-2006, który zrobiliśmy pada w ruiny. W przestrzeń publiczną nie tylko do Polskiej opinii publicznej płynie fatalny sygnał. Jesteśmy oto barbarzyńskim krajem w którym nie przestrzega się europejskich standardów w dziedzinie ochrony środowiska, łamie się nie tylko prawo ale i procedury. Lider we wdrożeniu unijnych dyrektyw środowiskowych ,kraj który między innymi poprzez  skuteczny system funduszy ekologicznych dokonał i dokonuje imponującego wysiłku inwestycyjnego w ramach profesjonalnej polityki ekologicznej realizowanych przez  administrację rządową i samorządową, organizacje obywatelskie zostaje napiętnowany.

Nie jesteśmy barbarzyńcami jeszcze przed wejściem do Unii mieliśmy solidne prawo, mocne instytucje i mechanizmy. Co ważne w ramach procesów przygotowujących każdy proces inwestycyjny na każdym etapie stosuje się analogiczne albo wręcz te same procedury i wymagania. Dlaczego w tym krzyku o Dolinę w okolicach Augustowa nie słychać głosu fachowców, których Polska posiada, tych którzy prowadzili czasochłonną i kosztowną analizę oddziaływania na środowisko. Dlaczego nikt nie mówi o odwołaniach na kolejnych etapach postępowania do niezawisłych sądów i ich wyrokach? Dlaczego głosu nie udziela się najwybitniejszym znawcom?

Przeczytaj także:

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę Augustowa (2007-02-23)

Ruszyły prace geodezyjne w Dolinie Rospudy (2007-02-22)

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy (2007-02-21)

Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie (2007-02-16)

Inwestycje i środowisko (2007-01-20)

 


Podobne wiadomości:

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę Augustowa

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę...

Polskie drogi 2007-02-23

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Polskie drogi 2007-02-21

Komentuj:

~Pitr 2007-03-01

Komentarz jest moj krotki ,z kazdej strony oszukuja,nawet gdy chcesz kupic auto to na Gratce tez oszukuja,przy legalnosci pojazdu (?).Kumpel kumplowi wysyla zapytanie i kasuje gruba forse za nic.A informacja jest wielka bzdura,nawet nasza Policja nie moze sprawdzic legalnosci pojazdu to taki ERP z Poznania tym bardziej .I nikt za to sie nie bierze.Oszust i koniec.Sprawdz sam a przekonasz sie na wlasnej skorze.

~Lulek 2007-02-27

Mieszkańcy Augustowa !!! - zostawcie tych pseudoekologów w tej dolinie jeszcze na trzy miesiące a wytną ten las sami dla opału i wtedy problem sam się rozwiąże

~As 2007-02-27

Dobrze mowi kriss

~exel 2007-02-27

stare przyslowie mowi ze lepiej z madrym zgubic niz z glupim znalezc, unia daje pieniadze i oczekuje w zamian respektowania prawa o ochronie srodowiska, to jednak za duze wymagania jak na polskie wladze,

~kris 2007-02-27

krótko mówiąc, motto opozycji: "Im gorzej, tym szybciej znów przy korycie". co obchodzi Kalisza czy Tuska, że jesteśmy najbardziej niekonkurencyjni w Europie? ważne, żeby - po krótkiej przerwie - znów posmakować słodkich owoców rządzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando