mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Barbarzyńcy czyli kto...

Barbarzyńcy czyli kto...

Premier Kaczyński traci instynkt ,w ciągu tygodnia przesyła opinii publicznej sprzeczne sygnały .W konflikcie o estakadę w dolinie Rospudy na początku powiedział twardo „jeśli ustąpimy możemy się pożegnać z programem autostradowo-drogowym rządu”, potem polecił kontrolę dokumentów przetargowych w Oddziale Białostockim GDDKiA, dla równowagi policja dostała polecenie zgromadzenia informacji o ekologach i organizacjach ekologicznych, w końcu chce przeprowadzić referendum w tej sprawie.

Zamiast powstrzymywać eskalację napięcia i wprowadzanie sprawy przebiegu obwodnicy Augustowa w wysokie stany emocji, zamiast dostarczenia kompetentnych ocen i stanowisk idziemy na konfrontację. Media zręcznie dla podsycania nastrojów każą nam wybierać między racjami ekologów zawieszonych na sosnach  mówiących o barbarzyńskim łamaniu europejskiego prawa a mieszkańcami miasta najlepiej umieszczonych na tle przydrożnych krzyży upamiętniających ofiary wypadków drogowych. W zależności od wrażliwości i poglądów przyłączamy się to do jednej to do drugiej strony a najlepiej chcemy powiedzieć zróbcie tak aby było dobrze. Na mapkach z dokładnością do 10 kilometrów prezentuje się alternatywne ponoć nie szkodzące nikomu przebiegi. Powstaje wysoce szkodliwy obraz w którym barbarzyńcy nie zważając na prawo i przyrodę chcą z niecnych powodów zabetonować każdy listek, roślinkę i zwierzątko a każdy ekolog czy kandydat na ekologa jest wyrocznią  sprawie lokalizacji dróg, oddziaływania inwestycji na środowisko, retencji, prawodawstwa, technologii, ochrony gatunkowej prawa wodnego etc. Z drugiej strony na protestujących ekologów próbuje się patrzeć jak na emisariuszy wrogich sił które w ekosystemie nie widza miejsca dla człowieka a już na pewno mieszkańca Augustowa.

Cóż daje inicjatywa referendum w podlaskim kiedy większość zdecydowana ludzi postawiona jest przed fałszywym wyborem bez dostępu do wiarygodnych nie tendencyjnych informacji. Jeśli to ma być skuteczny sposób na rozwiązywania trudnych spraw to proponuję audiotele w sprawie oczyszczalni ścieków Czajka w Warszawie. Czy chcesz aby dalej do Królowej polskich rzek płynęło ponad jedna trzecia ścieków  surowych produkowanych przez mieszkańców stolicy czy też chcesz wysłuchania ruchów ekologicznych i mieszkańców okolicznych osiedli którzy sprzeciwiają się rozbudowie i modernizacji. Tą drogą do niczego nie dojdziemy.

Na naszych oczach widać jak wielki wysiłek w latach 1990-2006, który zrobiliśmy pada w ruiny. W przestrzeń publiczną nie tylko do Polskiej opinii publicznej płynie fatalny sygnał. Jesteśmy oto barbarzyńskim krajem w którym nie przestrzega się europejskich standardów w dziedzinie ochrony środowiska, łamie się nie tylko prawo ale i procedury. Lider we wdrożeniu unijnych dyrektyw środowiskowych ,kraj który między innymi poprzez  skuteczny system funduszy ekologicznych dokonał i dokonuje imponującego wysiłku inwestycyjnego w ramach profesjonalnej polityki ekologicznej realizowanych przez  administrację rządową i samorządową, organizacje obywatelskie zostaje napiętnowany.

Nie jesteśmy barbarzyńcami jeszcze przed wejściem do Unii mieliśmy solidne prawo, mocne instytucje i mechanizmy. Co ważne w ramach procesów przygotowujących każdy proces inwestycyjny na każdym etapie stosuje się analogiczne albo wręcz te same procedury i wymagania. Dlaczego w tym krzyku o Dolinę w okolicach Augustowa nie słychać głosu fachowców, których Polska posiada, tych którzy prowadzili czasochłonną i kosztowną analizę oddziaływania na środowisko. Dlaczego nikt nie mówi o odwołaniach na kolejnych etapach postępowania do niezawisłych sądów i ich wyrokach? Dlaczego głosu nie udziela się najwybitniejszym znawcom?

Przeczytaj także:

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę Augustowa (2007-02-23)

Ruszyły prace geodezyjne w Dolinie Rospudy (2007-02-22)

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy (2007-02-21)

Polskie drogi najniebezpieczniejsze w Europie (2007-02-16)

Inwestycje i środowisko (2007-01-20)

 


Podobne wiadomości:

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Unia żąda wstrzymania prac w Dolinie Rospudy

Polskie drogi 2007-02-21

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę Augustowa

CBA kontroluje przetarg na obwodnicę...

Polskie drogi 2007-02-23

Komentuj:

~Pitr 2007-03-01

Komentarz jest moj krotki ,z kazdej strony oszukuja,nawet gdy chcesz kupic auto to na Gratce tez oszukuja,przy legalnosci pojazdu (?).Kumpel kumplowi wysyla zapytanie i kasuje gruba forse za nic.A informacja jest wielka bzdura,nawet nasza Policja nie moze sprawdzic legalnosci pojazdu to taki ERP z Poznania tym bardziej .I nikt za to sie nie bierze.Oszust i koniec.Sprawdz sam a przekonasz sie na wlasnej skorze.

~Lulek 2007-02-27

Mieszkańcy Augustowa !!! - zostawcie tych pseudoekologów w tej dolinie jeszcze na trzy miesiące a wytną ten las sami dla opału i wtedy problem sam się rozwiąże

~As 2007-02-27

Dobrze mowi kriss

~exel 2007-02-27

stare przyslowie mowi ze lepiej z madrym zgubic niz z glupim znalezc, unia daje pieniadze i oczekuje w zamian respektowania prawa o ochronie srodowiska, to jednak za duze wymagania jak na polskie wladze,

~kris 2007-02-27

krótko mówiąc, motto opozycji: "Im gorzej, tym szybciej znów przy korycie". co obchodzi Kalisza czy Tuska, że jesteśmy najbardziej niekonkurencyjni w Europie? ważne, żeby - po krótkiej przerwie - znów posmakować słodkich owoców rządzenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.