mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będą dodatkowe pieniądze na obwodnicę Wrocławia

Będą dodatkowe pieniądze na obwodnicę Wrocławia

Jak podaje Gazeta Wyborcza, GDDKiA dołoży do obwodnicy Wrocławia blisko miliard złotych. To oznacza, że nie będzie konieczności rozpisywania nowego przetargu na wykonawcę. Dzięki temu istnieje możliwość, że uda się ją wybudować przed Euro 2012.

Będą dodatkowe pieniądze na obwodnicę Wrocławia
Według wstępnego kosztorysu obwodnica miała kosztować 2 miliardy złotych. Jednak jak później wyliczono, zabrakłoby nawet 2,8 miliarda złotych. GDDKiA miała zatem prawo unieważnić przetarg i rozpisać nowy.

Jednak to rozwiązanie byłoby zbyt ryzykowne. Nowy przetarg wydłużyłby co najmniej o kilka miesięcy wyłonienie najlepszej oferty. Natomiast Autostradowa Obwodnica Wrocławia jest budowana m.in. z myślą o Euro 2012. Napięte terminy przesądziły więc, że Ministerstwo Infrastruktury znalazło brakujące środki.

"W poniedziałek dostaliśmy gwarancję z generalnej dyrekcji w Warszawie o przyznaniu nam dodatkowej kwoty koniecznej do wybudowania AOW. Jeszcze nie wiemy, ile dokładnie dostaniemy, ale na pewno będzie to kwota gwarantująca wybudowanie całej drogi." - powiedziała w rozmowie z GW Joanna Wąsiel, rzeczniczka GDDKiA we Wrocławiu.

Obwodnica będzie więc droższa o prawie miliard, niż pierwotnie zakładano. Ta drastyczna różnica w cenach między kosztorysem, a wyceną firm wynika z tego, że kosztorys został przygotowany pod koniec 2006 roku.

Wykonawcę pierwszego etapu znamy od kwietnia. Most na Rędzinie za 580 milionów wybuduje konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona. Wybór zwycięzcy przetargu nie był jednak bezproblemowy. Przez protesty odpadła tańsza o 124 miliony złotych oferta, a cała procedura opóźniła się o rok.

Wiemy już także, kto ma szanse zrealizować dwie pozostałe części obwodnicy. GDDKiA poinformowała w poniedziałek, że najkorzystniejszą ofertę budowy odcinka Kobierzyce - lotnisko złożył Budimex Dromex. 14-kilometrowy wybuduje za 780 milionów złotych (o ponad 200 mln więcej niż zakładał kosztorys). Natomiast trzeci odcinek, 19-kilometrową część AOW z lotniska do Długołęki, za ponad 2 miliardy złotych chce budować konsorcjum firm: Strabag, Heilit + Woerner, Dywidag i Mostostal.

Podobne wiadomości:

Filtry dla ciężarówek

Filtry dla ciężarówek

Aktualności 2007-06-04

Startuje budowa obwodnicy Wałcza

Startuje budowa obwodnicy Wałcza

Polskie drogi 2015-11-24

Komentuj:

~Surff 2008-08-14

Redaktor dał ciała ze zdjęciem i tyle.. A w artykule też jest bzdura: "Według wstępnego kosztorysu obwodnica miała kosztować 2 miliardy złotych. Jednak jak później wyliczono, zabrakłoby nawet 2,8 miliarda złotych." Zabrakłoby 0,8 a nie 2,8 mld zł. Więc tekst także skopany.. Kupuję gazety na pewno nie po to by czytać i oglądać bzdury.

~hmm 2008-08-13

no mozna by, ale chyba wazniejszy jest tekst? czy kupujesz gazety po to zeby ogladac obrazki

~Kuba 2008-08-13

Rownie dobrze moznaby tam w takim razie dac zdjecie Kaczora Donalda. Tyle samo by wnioslo do newsa.

~hmm 2008-08-13

ale chyba nigdzie nie jest tutaj napisane ze to jest zdjecie obwodnicy? prawda?

~Kuba 2008-08-13

Dziennikarzyna jak to zazwyczaj bywa na tej stronie dal zdjecie nie majace nic wspolnego z AOW. Znajduje sie na nim most nad Odra w ciagu WSCHODNIEJ NIEAUTOSTRADOWEJ obwodnicy tkw. "Via Romana". Miejscowosc w tle to Kamieniec Wroclawski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando