mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będą przetargi na budowę nowych dróg

Będą przetargi na budowę nowych dróg

- W najbliższym czasie zostanie ogłoszonych ponad 50 przetargów na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych za 31 mld zł. Przetargi na drogi zostaną ogłoszone już teraz, aby szybko uruchomić
pieniądze dla Polski z unijnego funduszu spójności na lata 2014-2020 - zapowiedział minister
transportu Sławomir Nowak.

Będą przetargi na budowę nowych dróg

W tym roku w budowie będzie 706 km nowych dróg, z czego zostanie oddanych 401 km, w tym 126,3 km
autostrad i 235 km dróg ekspresowych. Na początku tego roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła już kilka przetargów, m.in. na odcinki drogi ekspresowej S8 w okolicach Warszawy.
GDDKiA planuje kolejne inwestycje. Mają one pozwolić na płynne przejście do nowej unijnej perspektywy finansowej, która rozpocznie się w 2014 r.Przypomnijmy, Rada Europejska podjęła już kluczowe decyzje w sprawie budżetu unijnego na lata 2014-2020. Po zatwierdzeniu ich przez Parlament Europejski Polska otrzyma 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. Środki te będzie można zainwestować m.in. w budowę kluczowych połączeń drogowych tj. autostrad, dróg ekspresowych. - Rozpoczynamy nową perspektywę budżetu unijnego i do 2020 r. Polska domknie sieć autostrad i dróg ekspresowych. Główne ciągi dróg ekspresowych i autostradowych zostaną ukończone - obiecał minister.Zapowiedziane przez ministra Nowaka 50 nowych przetargów na ponad 700 km nowych dróg ekspresowych dotyczyć będzie głównie brakujących odcinków dróg: S3, S5, S7, S8, S17 i S19. Przetargi dotyczyć będą odcinków: S3 na odcinku Sulechów-Lubawka, S5 Wrocław - Poznań i Mielno - Gniezno (docelowo do Bydgoszczy), S7 Olsztynek - Miłomłyn, S7 Nidzica-Napierki, S7 Radom-Sakrżysko-Kamienna wraz z obwodnicą Radomia, Chęciny do granicy województwa świętokrzyskiego, odcinek krakowskiej drogi ekspresowej S7 Igołomska-Christo Botewa, S8 na odcinku Radziejowice-Paszków, S8 - granica województwa mazowieckiego - Zambrów, S17 Zakręt-Kurów, S19 - obwodnica Lublina.


Do 2020 r. długość autostrad ma wynosić około 2000 km, a dróg ekspresowych - około 5300 km (łączna długość dróg o najwyższym standardzie osiągnie zatem około 7300 km) – tak zakłada przyjęta w 2011 r. rządowa koncepcja rozwoju sieci drogowej w Polsce. W pierwszej kolejności ma być dokończony  program budowy autostrad i dróg ekspresowych (A+S) oraz przebudowa pozostałych dróg.


Głównym założeniem resortu transportu na najbliższe lata jest planowanie inwestycji tak by powstały  całe ciągi autostrad i dróg ekspresowych. Dlatego priorytetowa jest budowa dróg: A1 z Tuszyna do Pyrzowic, A2 do wschodniej granicy, S3 z Nowej Soli do granicy czeskiej, S5 z Poznania do Wrocławia, S6 ze Szczecina do Gdańska, S7 z Gdańska przez Warszawę i Kraków do Rabki, S8 z Wrocławia do Łodzi i z Warszawy do Białegostoku, S17 z Lublina do Warszawy i S19 na całej długości od granicy z Białorusią przez Białystok, Lublin i Rzeszów do granicy ze Słowacją.


Przypomnijmy, w 2012 roku otwartych zostało 706 km nowych dróg szybkiego ruchu, w tym 294 km autostrad i 330 km dróg ekspresowych. Mimo opóźnień i problemów z realizacją wielu inwestycji obecnie polska sieć dróg krajowych składa się m.in. z 1366 km autostrad i 1097 km dróg ekspresowych. Jak wynika z wyliczeń drogowców Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 został zrealizowany w ponad 60%.

 

 


Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

~max 2013-05-14

A minister (od zegarków) w Bydgoszczy obiecał S-5 z Gniezna aż do Nowych Marz, jak po raz kolejny nie spełni tej obietnicy wszystko okaże się kłamstwem to PO przerypie wybory w Bydgoszczy na całego.

~maras49 2013-04-14

najwięcej 'fachowców" jest wśród obserwatorów - w polityce cała masa, do roboty nie ma komu a narzekać to tak po polsku...

~obserwator 2013-04-11

Jja i mój klekot no ta, "a mógł zabić...". zenada.pl

~jumper 2013-04-10

do : Mikka : Ja mam do Nowaka to samo co do Gowina i innych polityków : nie są fachowcami w swoich branżach tylko po prostu politykami-kolesiami rządzącymi sobie resortami . Nigdy mi nie wmówisz, że Nowak wie co to jest dylatacja a Gowin co to uczciwość .

~Jja i mój klekot 2013-04-10

Pierniczenie o Szopenie, co wy tam możecie wiedzieć o budowie dróg.Usłyszą coś że jeden drugiemu coś ukradł,coś ukręcił ,coś tam doda od siebie. I sie robi z igły widły. Rzygać się chce jak narzekacie i jeszcze twierdząc żę wszyscy kradną i jeden drugiemu coś po znajomości załatwi a druga pani da panu..za zlecenie..Buduje sie ile może jedni lepiej drudzy gorzej,dróg przybywa więc o co chodzi.Jak tak jęczycie ,to załużcie firmy ,weżcie pożyczki ,zatrudnijcie ludzi, kupcie maszyny i do roboty ,zobaczycie jakie to miody wielkie są a ile można ukraść cho cho cho.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando