mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będzie ciemno, bo nie ma kto płacić

Będzie ciemno, bo nie ma kto płacić

Od wczoraj na odcinku drogi krajowej nr 4 od mostu na Dunajcu w Zgłobicach do Tarnowa, nie działa oświetlenie. Wyłączono zasilanie około 200 lamp oświetleniowych wzdłuż drogi, ponieważ nie ma porozumienia w kwestii płacenia rachunków za prąd.

Będzie ciemno, bo nie ma kto płacić
Kolejny absurd na polskich drogach wcale nie dziwi. Tym razem użytkownicy drogi muszą poruszać się w nocy po ciemku, ponieważ gmina Tarnów odmówiła zapłaty za prąd, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie ma tytułu prawnego, żeby w dalszym ciągu płacić.

15 lipca bieżącego roku na odcinku drogi krajowej nr 4 od mostu na Dunajcu w Zgłobicach do Tarnowa wyłączono zasilanie około 200 lamp oświetlenia ulicznego stojących wzdłuż drogi. W ramach modernizacji drogi na odcinku 34,5 km od Targowiska do Tarnowa, która była realizowana w ostatnich latach, GDDKiA przebudowała gruntownie fragment krajowej czwórki biegnący najbliżej Tarnowa. Powstał nowy most na Dunajcu w Zgłobicach i dalej, na odcinku 3,7 km aż do obwodnicy Tarnowa, szeroka czteropasmowa jezdnia o przekroju ulicznym z chodnikami i oświetleniem. Realizacja inwestycji kosztowała 330 mln zł, z czego duża część pochodziła z unijnego Funduszu Spójności.

Przed wydaniem pozwolenia na budowę inwestycja była uzgadniana z samorządami. Władze gminy Tarnów znały więc projekt, były świadome tego, że będą musiały w przyszłości utrzymywać oświetlenie i nie wnosiły żadnych uwag w tej sprawie. Wiadomo więc było, że po zakończeniu realizacji inwestycji, kwestia utrzymania oświetlenia ulicznego stanie się, zgodnie z prawem, obowiązkiem gminy. Tak stanowi ustawa o samorządzie gminnym oraz prawo energetyczne. Gmina Tarnów odmówiła jednak przejęcia oświetlenia. Negocjacje w tej sprawie trwały od listopada 2007 roku i zakończyły się fiaskiem. GDDKiA nie ma możliwości prawnej, żeby dalej płacić za oświetlenie drogi w Zgłobicach, gdyż po uruchomieniu oświetlenia mogła to czynić jedynie przez określony czas, co jest traktowane jako „rozruch”. Ten okres właśnie minął. W związku z odmową władz gminy Tarnów przejęcia utrzymania oświetlenia i ponoszenia opłat za energię elektryczną, od 15 lipca lampy w Zgłobicach pozostaną wyłączone.

Podobne wiadomości:

Outlander, X-Trail, Forester i RAV4 –...

auto motor i sport 0000-00-00

Uczcie się od barbarzyńców, aby ich pokonać - powiedział sto lat temu do poddanych Tamifiro z klanu Mitsui, wysyłając ich do Ameryki i Europy. Mitsubishi Outlander, Nissan X-Trail, Subaru Forester i Toyota RAV4 są dowodem, jak wiele nauczyli się Japończycy.

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~Alfista 2008-07-17

Paranoja!

~Piotr 2008-07-17

Czesto korzystam z autostrady A4 na trasie Wroclaw - Krakow i ten sam problem - czyli brak dzialajacego oswietlenia - jest kilkanascie kilometrow przed Katowicami. Jezdnia poszerza sie tam do trzech pasow w jednym kierunku a oswietlenie choc jest to dziala jedynie w czesci a w innych jest wygaszone. Moze ktos wie dlaczego tak jest i czy to sie zmieni? Ta sytuacja ma miejsce na pewno od roku. Jak tak ma byc dalej to po co budowano cala siec oswietleniowa....Polakow to moze nie dziwic ale obcokrajowcow daje glowe, ze na tak.....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.