mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będzie drogo i ekspresowo?

Będzie drogo i ekspresowo?

Zespół Arbitrażowy w Urzędzie Zamówień Publicznych postanowił, że decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o unieważnieniu przetargu na wybudowanie odcinka trasy ekspresowej S8 od węzła Konotopa do Trasy AK w Warszawie jest niewłaściwa, i nakazał powtórzenie oceny ofert.

Będzie drogo i ekspresowo?
22 października bieżącego roku GDDKiA unieważniła przetarg na budowę ponad 10 km odcinka S8. Przyczyną takiej decyzji były zbyt wysokie oferty. Do przetargu przystąpiły konsorcjum firm Budimex, Strabag, Mostostal Warszawa i Warbud oraz konsorcjum Mota-Engil. GDDKiA wyceniła, że wybudowanie 10,4 km drogi powinno kosztować niewiele ponad 1,7 mld zł co daje 171,4 mln zł za kilometr. To według oferentów zdecydowanie za mało. Firma Mota-Engil zaproponowała, że wykona wszystkie prace za 2,4 mld zł, natomiast konkurent złożył ofertę za 2,1 mld zł, i to on wygrał przetarg. GDDKiA unieważniła jednak całą procedurę, argumentując, że propozycja konsorcjum jest o 400 mln zł wyższa, niż wynika z wyliczeń jej ekspertów.

Konsorcjum zaprotestowało twierdząc, że oferta wynika z aktualnie obowiązujących cen. Poza tym planowany odcinek jest skomplikowany. Połowa drogi ma biec w otwartym tunelu, co wymaga wybudowania ścian z betonu na nieznaną jeszcze w Polsce skalę. Inwestycja, oprócz 10,4 km dwujezdniowej drogi ekspresowej (po trzy pasy ruchu), zakłada budowę dwóch węzłów drogowych i prawie 10 km dojazdów do istniejących dróg i posesji. Cała trasa ma być gotowa do Euro 2012r. GDDKiA odrzuciła jednak protest i konsorcjum wniosło skargę do Urzędu Zamówień Publicznych, który kazał ponownie rozpatrzyć tę ofertę i dopasować ją do obecnych cen.

Podobne wiadomości:

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Droga S3 w kierunku Czech - kolejny odcinek

Polskie drogi 2017-12-05

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Komentuj:

~Remek 2007-12-12

Piskorski nie miał wpływu na tempo budowy A-2...

~osskaa 2007-12-10

Haha, nici będą z tej drogi, albo w końcu zaakceptują te wyższe kwoty, bo im się będzie palić pod tyłkiem przed Euro!! Wychodzą zapóźnienia panów Święcickiego, Piskorskiego i Kaczyńskiego niestety również. Pamiętam jak Piskorski się mądrzył, że w 2008 podejdzie do Warszawy autostrada A2... terefere.. teraz nie zdążą tej drogi wybudować do 2012. Dixi!

~xyz 2007-12-07

a mi to wyglada tak, że oferenci sie dogadali i każdy podał zawyżone ceny, a górką się pewnie podzielą...

~Remek 2007-12-06

Gdyby bawić się w rozposywanie przetargu od początku, mogło by wyjść jeszcze drożej...

~Remek 2007-12-06

Gdyby bawić się od początku w rozpisywanie przetargu, to mogło by wyjść jeszcze drożej...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
Już latem łatwiejszy przejazd Zakopianką
W połowie sierpnia kierowcy jadący Zakopianką będą mogli skorzystać z nowo wybudowanego węzła drogowego w Poroninie. Marszałek województwa małopolskiego zapewnił, że wszystkie prace postępują zgodnie z harmonogramem.