mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będzie drogo i ekspresowo?

Będzie drogo i ekspresowo?

Zespół Arbitrażowy w Urzędzie Zamówień Publicznych postanowił, że decyzja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o unieważnieniu przetargu na wybudowanie odcinka trasy ekspresowej S8 od węzła Konotopa do Trasy AK w Warszawie jest niewłaściwa, i nakazał powtórzenie oceny ofert.

Będzie drogo i ekspresowo?
22 października bieżącego roku GDDKiA unieważniła przetarg na budowę ponad 10 km odcinka S8. Przyczyną takiej decyzji były zbyt wysokie oferty. Do przetargu przystąpiły konsorcjum firm Budimex, Strabag, Mostostal Warszawa i Warbud oraz konsorcjum Mota-Engil. GDDKiA wyceniła, że wybudowanie 10,4 km drogi powinno kosztować niewiele ponad 1,7 mld zł co daje 171,4 mln zł za kilometr. To według oferentów zdecydowanie za mało. Firma Mota-Engil zaproponowała, że wykona wszystkie prace za 2,4 mld zł, natomiast konkurent złożył ofertę za 2,1 mld zł, i to on wygrał przetarg. GDDKiA unieważniła jednak całą procedurę, argumentując, że propozycja konsorcjum jest o 400 mln zł wyższa, niż wynika z wyliczeń jej ekspertów.

Konsorcjum zaprotestowało twierdząc, że oferta wynika z aktualnie obowiązujących cen. Poza tym planowany odcinek jest skomplikowany. Połowa drogi ma biec w otwartym tunelu, co wymaga wybudowania ścian z betonu na nieznaną jeszcze w Polsce skalę. Inwestycja, oprócz 10,4 km dwujezdniowej drogi ekspresowej (po trzy pasy ruchu), zakłada budowę dwóch węzłów drogowych i prawie 10 km dojazdów do istniejących dróg i posesji. Cała trasa ma być gotowa do Euro 2012r. GDDKiA odrzuciła jednak protest i konsorcjum wniosło skargę do Urzędu Zamówień Publicznych, który kazał ponownie rozpatrzyć tę ofertę i dopasować ją do obecnych cen.

Podobne wiadomości:

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku - ruszyły prace

Północna obwodnica Krakowa gotowa w 2022 roku...

Polskie drogi 2017-01-16

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie przetargu

S16 Borki - Mrągowo - jest rozstrzygnięcie...

Polskie drogi 2017-01-16

Komentuj:

~Remek 2007-12-12

Piskorski nie miał wpływu na tempo budowy A-2...

~osskaa 2007-12-10

Haha, nici będą z tej drogi, albo w końcu zaakceptują te wyższe kwoty, bo im się będzie palić pod tyłkiem przed Euro!! Wychodzą zapóźnienia panów Święcickiego, Piskorskiego i Kaczyńskiego niestety również. Pamiętam jak Piskorski się mądrzył, że w 2008 podejdzie do Warszawy autostrada A2... terefere.. teraz nie zdążą tej drogi wybudować do 2012. Dixi!

~xyz 2007-12-07

a mi to wyglada tak, że oferenci sie dogadali i każdy podał zawyżone ceny, a górką się pewnie podzielą...

~Remek 2007-12-06

Gdyby bawić się w rozposywanie przetargu od początku, mogło by wyjść jeszcze drożej...

~Remek 2007-12-06

Gdyby bawić się od początku w rozpisywanie przetargu, to mogło by wyjść jeszcze drożej...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Japoński producent przedstawił szkic Yarisa, który jest zapowiedzią sportowej wersji tego modelu. Na rynku samochód będzie konkurentem m.in. Forda Fiesty ST.