mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będzie drożej na A4

Będzie drożej na A4

Od 16 stycznia 2006 roku zmieni się opłata za przejazd autostradą A-4 na odcinku Katowice - Kraków. Stawka za przejazd motocyklem i samochodem osobowym wzrośnie z 5,50 zł do 6,50 zł w obu punktach poboru opłat w Mysłowicach-Brzęczkowicach w Balicach.

Będzie drożej na A4

"Wzrost opłaty wynika z uzgodnionego wcześniej z Ministrem Infrastruktury planu finansowego przedsięwzięcia, zawartego w Umowie Koncesyjnej oraz uzgodnień z instytucjami przystępującymi do finansowania projektu" - informuje koncesjonariusz Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Przypomnijmy 61 km Autostrada Małopolska to pierwsza płatna autostrada w Polsce. Wydatki Stalexport SA związane z obiektami w ramach infrastruktury służącej poborowi opłat wyniosły około 193 mln zł (przystosowanie do odpłatności). Wcześniej pas autostrady z obiektami położonymi w jego zasięgu został wyremontowany przez Skarb Państwa z kredytu udzielonego przez EBOiR. Kredyt ten w wysokości 225 mln zł wraz z odsetkami w tej chwili spłaca Skarb Państwa. Zakładane nakłady inwestycyjne na kolejne etapy przedsięwzięcia to ok. 310 mln zł (nakłady na ochronę środowiska i podniesienie standardu i bezpieczeństwa autostrady).

17 października br., Stalexport Autostrada Małopolska, podpisała z Ministerstwem Infrastruktury stosowne załączniki do umowy koncesyjnej na budowę przez przystosowanie i eksploatację autostrady płatnej A4 na odcinku Katowice - Kraków. Wejście w życie umowy otwiera możliwości uzyskania zamknięcia finansowego - w formie długoterminowego kredytu od konsorcjum bankowego- przeznaczonego na sfinansowanie niezbędnych robót inwestycyjnych oraz rozliczeń wynikających z przeniesienia koncesji na Stalexport Autostrada Małopolska S.A. przez STALEXPORT S.A. Te niezbędne inwestycje to m.in. remont blisko 42 km nawierzchni i 25 obiektów inżynieryjnych.

Przeczytaj także:

Kolejny odcinek A4 Kraków-Szarów (2005-11-25)

Kto zbuduje A4? (2005-11-22)

A4 - kilkaset metrów autostrady na dobę! (2005-11-02)

 

Tematy w artykule: autostrady autostrada A4

Podobne wiadomości:

Kolejny odcinek A4 Kraków-Szarów

Kolejny odcinek A4 Kraków-Szarów

Polskie drogi 2005-11-25

Kto zbuduje A-4?

Kto zbuduje A-4?

Polskie drogi 2005-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.