Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będzie drożej na A4

Będzie drożej na A4

Od 16 stycznia 2006 roku zmieni się opłata za przejazd autostradą A-4 na odcinku Katowice - Kraków. Stawka za przejazd motocyklem i samochodem osobowym wzrośnie z 5,50 zł do 6,50 zł w obu punktach poboru opłat w Mysłowicach-Brzęczkowicach w Balicach.

Będzie drożej na A4

"Wzrost opłaty wynika z uzgodnionego wcześniej z Ministrem Infrastruktury planu finansowego przedsięwzięcia, zawartego w Umowie Koncesyjnej oraz uzgodnień z instytucjami przystępującymi do finansowania projektu" - informuje koncesjonariusz Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Przypomnijmy 61 km Autostrada Małopolska to pierwsza płatna autostrada w Polsce. Wydatki Stalexport SA związane z obiektami w ramach infrastruktury służącej poborowi opłat wyniosły około 193 mln zł (przystosowanie do odpłatności). Wcześniej pas autostrady z obiektami położonymi w jego zasięgu został wyremontowany przez Skarb Państwa z kredytu udzielonego przez EBOiR. Kredyt ten w wysokości 225 mln zł wraz z odsetkami w tej chwili spłaca Skarb Państwa. Zakładane nakłady inwestycyjne na kolejne etapy przedsięwzięcia to ok. 310 mln zł (nakłady na ochronę środowiska i podniesienie standardu i bezpieczeństwa autostrady).

17 października br., Stalexport Autostrada Małopolska, podpisała z Ministerstwem Infrastruktury stosowne załączniki do umowy koncesyjnej na budowę przez przystosowanie i eksploatację autostrady płatnej A4 na odcinku Katowice - Kraków. Wejście w życie umowy otwiera możliwości uzyskania zamknięcia finansowego - w formie długoterminowego kredytu od konsorcjum bankowego- przeznaczonego na sfinansowanie niezbędnych robót inwestycyjnych oraz rozliczeń wynikających z przeniesienia koncesji na Stalexport Autostrada Małopolska S.A. przez STALEXPORT S.A. Te niezbędne inwestycje to m.in. remont blisko 42 km nawierzchni i 25 obiektów inżynieryjnych.

Przeczytaj także:

Kolejny odcinek A4 Kraków-Szarów (2005-11-25)

Kto zbuduje A4? (2005-11-22)

A4 - kilkaset metrów autostrady na dobę! (2005-11-02)

 

Tematy w artykule: autostrady autostrada A4

Podobne wiadomości:

Kolejny odcinek A4 Kraków-Szarów

Kolejny odcinek A4 Kraków-Szarów

Polskie drogi 2005-11-25

Kto zbuduje A-4?

Kto zbuduje A-4?

Polskie drogi 2005-11-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma Revero – ujawniono ceny
Karma powraca, ale tym razem jako marka wskrzeszona przez chińskiego inwestora. Model Revero to nowe wcielenie samochodu znanego przedtem jako Fisker Karma, czyli głównego konkurenta Tesli.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj