mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Będzie kredyt na A2

Będzie kredyt na A2

Do końca marca bieżącego roku Autostrada Wielkopolska S.A. ma uzgodnić z bankami finansowanie budowy zachodniego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Już w najbliższych dniach ma zostać sfinalizowana umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Będzie kredyt na A2
Budowa 105 km odcinka autostrady A2 Nowy Tomyśl – Świecko miała ruszyć już w kwietniu, jednak wygląda na to, że rozpoczęcie robót przesunie się przynajmniej o dwa miesiące. Koncesjonariusz, czyli Autostrada Wielkopolska, musi mieć najpierw zagwarantowane środki finansowe na realizację tej inwestycji. Do końca marca firma ma uzgodnić z bankami finansowanie tego zadania.

Prezes spółki Andrzej Patalas w tym tygodniu spodziewa się decyzji z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Bank udzieli kredytu w wysokości 50-75 procent kosztów inwestycji , której budżet jest oceniany na 1,6-1,7 mld euro. Gdyby udało się uzyskać więcej środków z EBI, o mniejsze kredyty inwestor występowałby do banków komercyjnych.

Poza tym zgodnie z nowymi przepisami prawa środowiskowego, koncesjonariusz musi jeszcze wykonać raport uzupełniający (ma być np. zmieniona technologia nawierzchni drogi z asfaltowej na betonową). Dla kilku odcinków takie dokumenty są już gotowe. Pierwszych pozwoleń na budowę prezes Andrzej Patalas spodziewa się pod koniec maja. Inwestycja rozpocznie się zapewne w połowie tego roku. Spółka jednak aktualizuje harmonogram robót, aby utrzymać termin zakończenia budowy na koniec 2011 roku.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~obiektywny 2009-03-22

Ten odcinek wcale nie jest opóźniony, jest dużo gorzej, niż może się komukolwiek może wydawać- jego budowa jest politycznie zablokowana podobnie jak z odcinkiem do Konotopy, raczej nie tylko nie powstanie do Euro, ale pewnie nie powstanie on nigdy!!!!!!!

~romek 2009-03-18

wielkośc kredyty 1,6 a moze 1,7 mld EUR bagatela 100mln EUR w ta czy w amta stronę.AW majac koncesje dyktuje Skarbowi Panstwa swoje warunki.16mln EUR za km według kursu z 07.2008 po 3,4 zł za 1 EUR to 54,4 mln zł w dniu dzisiejszym 4,8zł EUr to 76,8 mln zł za km .róznica 22,4mln zł wzrost zysków o 50% z tytułu róznic kursowych. Scenaruiusz powinien byc taki zatrzymac kredytowanie odebrac tej spólce koncesję niech zarabia Skarb Panstwa za ta kwote mozna wybudowac 300km dobrej autostrady

~bit 2009-03-18

Ten odcinek też będzie opóźniony. Firmy są zbyt bezkarne, powinny być kary za opóźnienia. Przecież to już nie jest wina państwa. Jak firma nie miałą finansowania to po co startuje w przetargu. Zamiast słuchać o kolejnych wybudowanych odcinkach to my jesteśmy skazani na kolejne informacje o ich opóźnieniach.

~XXIV 2009-03-18

Dobre chociaż to. Ten odcinek A2 z Łodzi do W-wy będzie przecież opoźniony, niestety !

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.