mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bezobsługowe bramki na autostradach - koniec korków?

Bezobsługowe bramki na autostradach - koniec korków?

Na autostradzie A4 pojawiła się nowość. Są to samoobsługowe bramki na placach poboru opłat. W tej chwili można je spotkać w Mysłowicach i Balicach, na odcinkach zarządzanych przez Stalexport Autostrada Małopolska.

Bezobsługowe bramki na autostradach - koniec korków?
Bezobsługowe bramki pojawiły się na jednym z pasów w każdą stronę. Jest to część dużego planu zakładającego wymianę urządzeń służących do poboru opłat. Spółka zarządzająca autostradą zamierza w ten sposób poprawić przepustowość na bramkach.

W Balicach i Mysłowicach automatyczne bramki spotkamy na skrajnym lewym pasie, tuż przy osi jezdni. Automatyczne bramki pozwalają na płacenie w formie elektronicznej, przy użyci karty bankowej, paliwowej lub flotowej. Nie ma możliwości płacenia gotówką, a w przyszłości pojawi się jeszcze specjalna KartA4.

Kierowca, który chce skorzystać z takiej bramki musi zatrzymać się przy automacie poboru opłat, a następnie zapłacić kwotę, która pojawi się na ekranie. W tym celu należy włożyć kartę do czytnika lub po prostu zbliżyć ją do terminala i wprowadzić PIN (przy transakcjach powyżej 50 zł). Następnie kierowca może odebrać paragon, a szlaban zostanie podniesiony automatycznie.

Bramki stworzono z myślą o kierowcach, którzy preferują wygodne i szybkie płatności bezgotówkowe. Spółka Stalexport uruchomiła na początku tego roku możliwość rozliczania się przy użyciu kart paliwowych i flotowych i ta forma cieszy się coraz większą popularnością.

W najbliższym czasie, w ramach programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat na odcinku A4 Katowice - Kraków oraz Balice, pojawią się cztery dodatkowe pasy ruchu, po dwa w każdym kierunku, gdzie będą obsługiwane pojazdy. Koszt całej inwestycji wyniesie 25 mln zł.

Komentuj:

~JJ 2015-10-29

Ludzie zajmujący się drogami w Polsce, Ci planiści, Ci co tam siedzą od lat i wymyślają takie rzeczy…takie jak to, rondo w Wiskitkach, rondo w Kołbieli (na szczęście już niedługo), system poboru opłat, ekrany, nawet oznakowanie (małe i nieczytelne!!!!), wprowadzające w błąd (S8 jako docelowa wylotówka z Warszawy na Wrocław !!!), totalny brak logiki i konsekwencji na o zgrozo NOWYCH POLSKICH DROGACH są gorsi i groźniejsi NIZ KORUPCJA !!!!! BRAK KOMPETENCJI JEST GORSZY DLA PL NIŻ KORUPCJA !!!!! SERIO TAK UWAŻAM

~L. 2015-10-29

U nasz nie można zrezygnować z opłat czy wprowadzić tanich winiet w formie naklejki, tylko bramki i VIAToll to kolesie ekipy rządzącej nie zarobią kasy wydartej od podatników ...

Wieszal 2015-10-27

Pewnie koledze chodziło o samoobsługowe, ale co nie zmienia faktu, że powinniśmy zapożyczać rozwiązania od zachodnich sąsiadów.

~sas 2015-10-26

zatem nieszczęsny autorze bezobsługowe czy samoobsługowe ?

~JJK 2015-10-26

W Turcji na granicy kupiłem naklejkę (kosztowała ok5 euro) i naładowałem konto (10 euro) Nakleiłem ją na szybie, a potem przejeżdżając przez bramki opłata była pobierana automatycznie - nie trzeba było żadnego drogiego systemu VIATOLL. Dlaczego u nas czegoś takie nie można zrobić?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.