mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bezobsługowe bramki na autostradach - koniec korków?

Bezobsługowe bramki na autostradach - koniec korków?

Na autostradzie A4 pojawiła się nowość. Są to samoobsługowe bramki na placach poboru opłat. W tej chwili można je spotkać w Mysłowicach i Balicach, na odcinkach zarządzanych przez Stalexport Autostrada Małopolska.

Bezobsługowe bramki na autostradach - koniec korków?
Bezobsługowe bramki pojawiły się na jednym z pasów w każdą stronę. Jest to część dużego planu zakładającego wymianę urządzeń służących do poboru opłat. Spółka zarządzająca autostradą zamierza w ten sposób poprawić przepustowość na bramkach.

W Balicach i Mysłowicach automatyczne bramki spotkamy na skrajnym lewym pasie, tuż przy osi jezdni. Automatyczne bramki pozwalają na płacenie w formie elektronicznej, przy użyci karty bankowej, paliwowej lub flotowej. Nie ma możliwości płacenia gotówką, a w przyszłości pojawi się jeszcze specjalna KartA4.

Kierowca, który chce skorzystać z takiej bramki musi zatrzymać się przy automacie poboru opłat, a następnie zapłacić kwotę, która pojawi się na ekranie. W tym celu należy włożyć kartę do czytnika lub po prostu zbliżyć ją do terminala i wprowadzić PIN (przy transakcjach powyżej 50 zł). Następnie kierowca może odebrać paragon, a szlaban zostanie podniesiony automatycznie.

Bramki stworzono z myślą o kierowcach, którzy preferują wygodne i szybkie płatności bezgotówkowe. Spółka Stalexport uruchomiła na początku tego roku możliwość rozliczania się przy użyciu kart paliwowych i flotowych i ta forma cieszy się coraz większą popularnością.

W najbliższym czasie, w ramach programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat na odcinku A4 Katowice - Kraków oraz Balice, pojawią się cztery dodatkowe pasy ruchu, po dwa w każdym kierunku, gdzie będą obsługiwane pojazdy. Koszt całej inwestycji wyniesie 25 mln zł.

Komentuj:

~JJ 2015-10-29

Ludzie zajmujący się drogami w Polsce, Ci planiści, Ci co tam siedzą od lat i wymyślają takie rzeczy…takie jak to, rondo w Wiskitkach, rondo w Kołbieli (na szczęście już niedługo), system poboru opłat, ekrany, nawet oznakowanie (małe i nieczytelne!!!!), wprowadzające w błąd (S8 jako docelowa wylotówka z Warszawy na Wrocław !!!), totalny brak logiki i konsekwencji na o zgrozo NOWYCH POLSKICH DROGACH są gorsi i groźniejsi NIZ KORUPCJA !!!!! BRAK KOMPETENCJI JEST GORSZY DLA PL NIŻ KORUPCJA !!!!! SERIO TAK UWAŻAM

~L. 2015-10-29

U nasz nie można zrezygnować z opłat czy wprowadzić tanich winiet w formie naklejki, tylko bramki i VIAToll to kolesie ekipy rządzącej nie zarobią kasy wydartej od podatników ...

Wieszal 2015-10-27

Pewnie koledze chodziło o samoobsługowe, ale co nie zmienia faktu, że powinniśmy zapożyczać rozwiązania od zachodnich sąsiadów.

~sas 2015-10-26

zatem nieszczęsny autorze bezobsługowe czy samoobsługowe ?

~JJK 2015-10-26

W Turcji na granicy kupiłem naklejkę (kosztowała ok5 euro) i naładowałem konto (10 euro) Nakleiłem ją na szybie, a potem przejeżdżając przez bramki opłata była pobierana automatycznie - nie trzeba było żadnego drogiego systemu VIATOLL. Dlaczego u nas czegoś takie nie można zrobić?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando