mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bezpieczniej na drogach, ale wciąż giną ludzie

Bezpieczniej na drogach, ale wciąż giną ludzie

Z najnowszych statystyk za pierwsze półrocze 2010 roku prowadzonych przez policję wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach krajowych z miesiąca na miesiąc poprawia się. Dochodzi do mniejszej liczby wypadków i ginie mniej osób, choć niestety sytuacja wciąż nie jest idealna.

Bezpieczniej na drogach, ale wciąż giną ludzie
Zgodnie z ostatnimi badaniami EuroRAP – European Road Assesment Programme  bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach krajowych poprawia się. Najnowsze dane statystyczne są jednoznaczne – w pierwszym półroczu 2009 roku doszło w Polsce na drogach krajowych do 4,6 tys. wypadków, w których zginęło 676 osób, a rannych było 6,3 tys. osób. Dane za pierwsze półrocze 2010 roku tymczasem są znacznie bardziej optymistyczne – doszło do 4,1 tys. wypadków – spadek o 11,2 proc., zginęło 595 osób (spadek o 13,3 proc.) a rannych było 5,6 tys. osób – mniej o 12,2 proc.

Realizowany od 2007 roku na drogach krajowych program Drogi Zaufania, powstały w oparciu o  badania Politechnik Krakowskiej i Gdańskiej oraz o metodykę programu EuroRAP, przynosi stale i konsekwentnie znaczącą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych. - Celem strategicznym programu Drogi Zaufania jest zmniejszenie do roku 2013 liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. Skupienie działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa transportu samochodowego w Polsce. Trasy te stanowią zaledwie 5 proc. całej sieci dróg w Polsce, ale ginie na nich ok. 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych – mówi Andrzej Maciejewski, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zajmujący się m.in. bezpieczeństwem ruchu drogowego. - W ramach  programu  we współpracy  z inżynierami ruchu z Politechniki  Gdańskiej i Krakowskiej przygotowujemy roczne plany modernizacji dróg krajowych. Działania mają poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dlatego wymieniane są nawierzchnie, remontowane zatoki autobusowe, układane chodniki i ścieżki rowerowe, budowane azyle i wyspy na jezdniach, oświetlane przejścia dla pieszych, montowane barierki odgradzające ruch kołowy od ruchu pieszych. Faktycznie i optycznie zwężają też jezdnie, by skłonić kierowców do zmniejszenia prędkości jazdy.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando