mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bezpieczniej na drogach, ale wciąż giną ludzie

Bezpieczniej na drogach, ale wciąż giną ludzie

Z najnowszych statystyk za pierwsze półrocze 2010 roku prowadzonych przez policję wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach krajowych z miesiąca na miesiąc poprawia się. Dochodzi do mniejszej liczby wypadków i ginie mniej osób, choć niestety sytuacja wciąż nie jest idealna.

Bezpieczniej na drogach, ale wciąż giną ludzie
Zgodnie z ostatnimi badaniami EuroRAP – European Road Assesment Programme  bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach krajowych poprawia się. Najnowsze dane statystyczne są jednoznaczne – w pierwszym półroczu 2009 roku doszło w Polsce na drogach krajowych do 4,6 tys. wypadków, w których zginęło 676 osób, a rannych było 6,3 tys. osób. Dane za pierwsze półrocze 2010 roku tymczasem są znacznie bardziej optymistyczne – doszło do 4,1 tys. wypadków – spadek o 11,2 proc., zginęło 595 osób (spadek o 13,3 proc.) a rannych było 5,6 tys. osób – mniej o 12,2 proc.

Realizowany od 2007 roku na drogach krajowych program Drogi Zaufania, powstały w oparciu o  badania Politechnik Krakowskiej i Gdańskiej oraz o metodykę programu EuroRAP, przynosi stale i konsekwentnie znaczącą poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych. - Celem strategicznym programu Drogi Zaufania jest zmniejszenie do roku 2013 liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 proc. Skupienie działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach krajowych jest kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa transportu samochodowego w Polsce. Trasy te stanowią zaledwie 5 proc. całej sieci dróg w Polsce, ale ginie na nich ok. 40 proc. wszystkich ofiar wypadków drogowych – mówi Andrzej Maciejewski, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zajmujący się m.in. bezpieczeństwem ruchu drogowego. - W ramach  programu  we współpracy  z inżynierami ruchu z Politechniki  Gdańskiej i Krakowskiej przygotowujemy roczne plany modernizacji dróg krajowych. Działania mają poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu: kierowców, pasażerów, rowerzystów i pieszych. Dlatego wymieniane są nawierzchnie, remontowane zatoki autobusowe, układane chodniki i ścieżki rowerowe, budowane azyle i wyspy na jezdniach, oświetlane przejścia dla pieszych, montowane barierki odgradzające ruch kołowy od ruchu pieszych. Faktycznie i optycznie zwężają też jezdnie, by skłonić kierowców do zmniejszenia prędkości jazdy.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Mazda 6
Mazda 6
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Japoński producent poszerza ofertę swojego najpopularniejszego modelu. Nowa generacja Suzuki Swift będzie dostępna w wersji Sport. Samochód zadebiutuje już jesienią na salonie we Frankfurcie.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech