mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bezpieczniej na świętokrzyskich drogach

Bezpieczniej na świętokrzyskich drogach

Od kilku lat stopniowo maleje liczba wypadków na świętokrzyskich drogach krajowych. W ubiegłym roku takich zdarzeń było o prawie połowę mniej niż dziesięć lat wcześniej. W tym samym czasie również o blisko połowę zredukowana została liczba ofiar. Drogowcy podkreślają, że ma na to wpływ budowa nowoczesnych dróg.

Bezpieczniej na świętokrzyskich drogach
Dla porównania – z policyjnych danych wynika, że w 2004 roku na drogach krajowych regionu świętokrzyskiego doszło do 510 wypadków, a w ciągu całego roku ubiegłego do 296. To spadek o ponad 40 procent. W 2004 roku zginęło 97 osób, a w roku ubiegłym  48, czyli o połowę mniej.

Co wpłynęło na spadek liczby zdarzeń drogowych? Ostatnie lata to rekordowa w skali województwa liczba zrealizowanych inwestycji na świętokrzyskich drogach krajowych, a oprócz tego inne, nieco mniejsze działania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Te największe inwestycje to zakończona w roku 2009 budowa węzła Kielce Północ w ciągu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 73, realizowane w latach 2009-2011 odcinki S7 Skarżysko-Występa i S74 Kielce – Cedzyna oraz zakończona w 2012 roku budowa północnej obwodnicy Jędrzejowa w ciągu drogi nr 78. Chodzi o inwestycje za około 2 miliardy złotych.  Kiedy w roku ub. została oddana do użytku obwodnica Kielc, łączna długość dróg ekspresowych w regionie świętokrzyskim wzrosła do 57 km. Posiadające dwie oddzielone barierami jezdnie i bezkolizyjne węzły zamiast jednopoziomowych skrzyżowań trasy ekspresowe sprawiły, że takie przyczyny najgroźniejszych wypadków, jak zderzenia czołowe czy zderzenia boczne, praktycznie zostały wyeliminowane.  Za trzy lata cały odcinek drogi S7 na terenie regionu świętokrzyskiego powinien mieć ekspresowe parametry.  W tym roku rozpoczęła się budowa kolejnego odcinka S7 od Jędrzejowa do granicy województwa świętokrzyskiego z małopolskim o długości 20 km.


Nie mniej ważne od dużych inwestycji są mniejsze, ale bardzo potrzebne działania dla poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, często  z naciskiem na ruch pieszych.  W porównaniu z sytuacją sprzed dziesięciu lat liczba zabitych pieszych na drogach krajowych  województwa świętokrzyskiego zmalała o połowę, a rannych nawet o 60 procent.  Na przykład w 2014 roku wybudowane zostały chodniki o łącznej długości blisko  7 km w Piórkowie  i  Lechówku przy drodze 74, w Szczaworyżu  przy drodze 73 oraz w Opatowie, Włostowie  i  Lipniku przy drogach nr 9 i 77. Zamontowane zostały specjalne aktywne znaki, dzięki którym w 20. miejscach przejścia dla pieszych staną się bardziej widoczne dla kierowców . Na obciążonych ruchem skrzyżowaniach z drogą 74 w Mniowie wybudowane zostały nowe sygnalizacje świetlne. Światła montowane są również na skrzyżowaniach z drogą krajową  42 w Końskich i Starachowicach.

 

Podobne wiadomości:

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja benzynowa

S8 Łódź - Wieluń - działa pierwsza stacja...

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Prześlij zdjęcie i zagraj o jedną z 30 nagród
Konkurs na 25-lecie magazynu "auto motor i sport". Zrób sobie zdjęcie z jubileuszowym wydaniem magazynu i prześlij je do nas koszystając z formularza na stronie. Masz szansę na wygranie jednej z 30 nagród. Weź udział!
Wydania cyfrowe auto motor i sport Wydania cyfrowe auto motor i sport