mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bezpieczniejsze drogi krajowe

Bezpieczniejsze drogi krajowe

O 19 procent (3 tys. km) zmalała liczba dróg krajowych o najwyższym poziomie ryzyka wypadków - wynika z raportu EuroRap. Wyniki dotyczą lat 2008–2010.- Te pozytywne zmiany są niewątpliwie efektem prowadzonych działań inwestycyjnych na polskich drogach, wprowadzania automatyzacji systemu nadzoru nad ruchem drogowym i pozytywnych zmian zachowań uczestników ruchu drogowego - uważaja autorzy raportu.

Bezpieczniejsze drogi krajowe
Z raportu wynika, że o 18% zmalała  liczba wypadków ciężkich z ofiarami śmiertelnymi i rannymi. O 21 % spadła też liczba ofiar śmiertelnych, choć łączna droga przebyta przez pojazdy wzrosła o 6%.

Od 2006 r. działania inżynieryjne Generalnej  Dyrekcji  Dróg Krajowych i Autostrad opierają się m.in. na analizach i mapach ryzyka.  Rozpoczęty przez GDDKiA w 2007 r. Program Ochrony Życia i Zdrowia Użytkowników Dróg Krajowych  - Drogi Zaufania  był opracowany na podstawie badań wykonanych przez Politechnikę Gdańską i Krakowską. W 2007 roku pilotażowa edycja programu realizowana była na drodze krajowej nr 8. Dzięki temu  liczba ofiar śmiertelnych w 2010 r w stosunku do roku 2007 zmalała na tej drodze o 40 %. Założenia strategiczne programu Drogi Zaufania  opierają się na strategii współdziałania czterech czynników:

  • inżynierii (upłynnianie ruchu i bezpieczna infrastruktura)
  • nadzoru nad ruchem (bieżące analizy i egzekwowanie prawa)
  • komunikacji ze społeczeństwem i edukacji (informowanie o programie i promocja świadomych, bezpiecznych zachowań)
  • ratownictwo medyczne (współpraca ze służbami ratownictwa medycznego np. Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym).

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mazda 3
Mazda 3
Cena podstawowa już od: 68 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

207 SW, 308 SW, 508 SW i Partner – cztery...

auto motor i sport 0000-00-00

Sprawdzamy, jaki sens ma oferowanie czterech samochodów typu kombi przez jednego producenta. Każdy z nich należy do innej klasy, różnią się także pod względem ceny. Do walki na bagażniki stają Peugeoty 207 SW, 308 SW, 508 SW i Partner.

Internet LTE na pokładzie Audi A8

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~JKIOLPP 2011-12-18

I POTWIERDZA SIĘ TO CO WSZYSCY WIEDZĄ ALE W POLSCE SZCZEGÓLNIE POLITYCY I POLICJA UDAJĄ,ŻE NIE:"DROGI I INWESTYCJE DROGOWE WPŁYWAJĄ NA SPADEK ILOŚCI WYPADKÓW I OFIAR!!" NIE FOTORADAR CO SKRZYŻOWANIE I ŚCIGACZE CO ZAKRĘT!!!TYLKO BUDOWA I MODERNIZACJA DRÓG, POPRAWA JAKOŚCI SKRZYŻOWAŃ I LIKWIDACJA NIEBEZPIECZNYCH MIEJSC!!A I JESZCZE POPRAWA JAKOŚCI SZKOLENIA I DOSZKALANIA KIEROWCÓW,BO TO LEŻY I KWICZY PANIE PANOWIE URZĘDNICY!!

~jumper 2011-11-26

do : marcin1983 : chyba oceniasz odcinek Kudowa-Wrocław na podstawie gruntownej modernizacji w okolicy przełęczy koło Kudowy, co raczej nie jest związane z programem Drogi Zaufania o którym mowa w tym artykule i nijak ma się do całości odcinka . Ja twierdzę, że DK8 od Kłodzka do Wrocławia to przykład drogi bardzo niebezpiecznej i w dodatku BEZ PERSPEKTYW ! Patrząc w przyszłość na całą DK8 przecinającą Polskę po skosie - za dwa lata będzie S-ka między Wrocławiem a Łodzią, następnie A do Wawy i dalej do Białegostoku co najmniej obwodnice S a do granicy obwodnice. Odcinek Wrocław-Kłodzko będzie w 2013 zdecydowanie najgorszym fragmentem DK8 w Polsce a w 2015 kiedy natężenie ruchu jeszcze bardziej wzrośnie prognozuję tam horror . tam nikt nie planuje niestety nowej drogi...

~As 2011-11-25

60% DK jest w dobrym stanie, biedy nie ma ale pozostałe 40 % kwalifikuje się do modernizacji, za kilka lat, jak i natychmiastowej.

~marcin1983 2011-11-25

Z kolegą as w jednym się nie zgodzę , program drogi zaufania ma sens , np dk 8 na odcinku z kudowy do wrocławia zmieniła się bardzo na korzyść i jest bezpieczniejsza niż przed rozpoczęciem akcji ,jeśli ocaliła choć kilka istnień ludzkich to warto było tę akcję zaczynać , ale masz rację , wiele dk nadaje się do natychmiastowej przebudowy pozdrawiam

~Alfista 2011-11-25

Fakt, czasy się zmieniają, ale propaganda NIE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.