mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Biecz: Obwodnica już gotowa

Biecz: Obwodnica już gotowa

16 października bieżącego roku oddano do użytku 5 km obwodnicę Biecza w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator – Przemyśl. Nowa droga, która kosztowała 120 mln zł, pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta.

Biecz: Obwodnica już gotowa
Obwodnica Biecza to ważna inwestycja krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Droga krajowa nr 28 (najdłuższa droga na terenie województwa małopolskiego), która ma zasadnicze znaczenie dla ruchu turystycznego oraz rozwoju regionu, jest modernizowana na całej długości. W ciągu tej trasy powstać mają również obwodnice Nowego Sącza, Limanowej oraz Makowa Podhalańskiego.

Oddanie do użytku oczekiwanej od kilkudziesięciu lat obwodnicy oznacza znaczną poprawę komfortu życia mieszkańców Biecza i bezpieczeństwa pieszych w centrum miasta. Dla ponad 6 tys. kierowców, którzy każdego dnia przejeżdżali przez wąskie i kręte uliczki miasta nowa trasa gwarantuje szybki, bezpieczny i bezkolizyjny przejazd. Dzięki obwodnicy cały ruch tranzytowy zostanie przeniesiony poza centrum miasta. Spaliny, drgania i hałas nie będą już negatywnie wpływać na stan zabytków tego 750-letniego miasteczka.

Nowe drogowe obejście Biecza jest drogą klasy GP (główna przyspieszona) o nośności nawierzchni 115 kN na oś. Na trasie 5 km obwodnicy powstały trzy mosty: na rzece Ropie, na potoku Libuszanka i na potoku Sitniczanka, o łącznej długości 223,5 m, oraz dwa wiadukty o łącznej długości ponad 80 m. Najdłuższym i najtrudniejszym do wykonania obiektem był pięcioprzęsłowy most przez Ropę o długości 161 m. Poza tym zbudowano trzy jednopoziomowe skrzyżowania skanalizowane: na wlocie, na wylocie i z drogą gminną na Załawie. W rejonie zabudowy mieszkalnej wybudowano ekrany akustyczne o łącznej długości 2,5 km, a w rejonie skrzyżowań zbudowano oświetlenie uliczne. Wokół drogi stanęło ponad 6 km barier ochronnych i posadzono zieleń izolacyjną. Realizacja inwestycji wymagała budowy dwóch murów oporowych, przebudowy drogi powiatowej, budowy oraz przebudowy 9 dróg dojazdowych o łącznej długości 4,8 km. Przy budowie obwodnicy konieczna była także budowa urządzeń uzbrojenia terenu, przebudowa kolidującej infrastruktury technicznej, budowa kanalizacji deszczowej i urządzeń oczyszczających wody opadowe.

Wykonawcą obwodnicy Biecza była firma Skanska. Inwestycja została zrealizowana w ciągu 540 dni kosztem 120 mln zł. Źródłem finansowania inwestycji były Krajowy Fundusz Drogowy, budżet państwa oraz pożyczka zaciągnięta przez rząd polski w Europejskim Banku Inwestycyjnym, przy pomocy której sfinansowano prawie 60% kosztów.

Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~miki 2008-11-06

Jak to mówią, lepsza jednojezdniowa niż zerojezdniowa. Te ostatnie dobrze Polakom wychodzą.....

~lfc 2008-10-20

jest ro drogas jednojezdniowa o projektowanej prędkości 70 km/h.

~greg 2008-10-20

A ilu jezdniowa to droga?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.