mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Bilfinger przegrał 10 mln zł w sporze z GDDKiA

Bilfinger przegrał 10 mln zł w sporze z GDDKiA

Przegrana w procesie wytoczonym GDDKiA w sprawie roszczeń na kwotę blisko 10 mln złotych, które zdaniem firmy należały jej się za realizację kontraktu na budowę obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz wygrana w sprawie przekazania raportów z budowy drogi ekspresowej S2 - to ostatnie rozstrzygnięcia sądów w procesach wytoczonych państwowemu inwestorowi przez firmę Bilfinger Berger Budownictwo S.A.

Bilfinger przegrał 10 mln zł w sporze z GDDKiA
W pierwszej sprawie sąd uznał roszczenia firmy za bezzasadne, bowiem BBB domagała się podwyższenia wynagrodzenia (waloryzacji) o prawie 10 mln złotych tłumacząc to ogromnym, na niespotykaną skalę wzrostem cen asfaltu użytego do realizacji umowy z GDDKiA. Sąd przyznał rację GDDKiA, która nie zgadzała się z roszczeniami wykonawcy i wnosiła o ich oddalenie.

Sąd w swym orzeczeniu zwrócił uwagę na powiązania kapitałowe firmy wykonawczej i utrzymywanie stosunków handlowych z jednym z dwóch największych producentów asfaltu w kraju. Sąd zwrócił uwagę na fakt, że wykonawca podpisywał umowę pod koniec 2009 roku, a więc w okresie kiedy ceny asfaltu wzrosły o ponad 30% tak więc firma BBB powinna liczyć się z kolejnym wzrostem cen, a wzrost cen, który wystąpił nie miał charakteru nieprzewidywalnego. Ponadto w trakcie realizacji umowy doszło do zawarcia 4 aneksów a w żadnym z nich nie było mowy o wzroście wynagrodzenia dla wykonawcy.

Wyrok ten odzwierciedlają statystyki rozstrzygnięć w sporach między wykonawcami a GDDKiA reprezentującą Skarb Państwa. W 2010 roku Skarb Państwa wygrał w sądach 100% spraw, w 2011 nieco ponad 70% a w roku ubiegłym w przypadku ponad 90% spraw sąd przyznał rację GDDKiA - podkreślają drogowcy.
Tematy w artykule: inwestycje drogowe

Podobne wiadomości:

Plan prac na drogach województwa zachodniopomorskiego

Plan prac na drogach województwa...

Polskie drogi 2015-03-31

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Drogowe inwestycje w 2015 roku

Polskie drogi 2015-04-22

Komentuj:

~jumper 2013-08-13

Sprawa "mała" ale wygrana, 10 milionów Gdaka nie musi płacić, nie ma zysku ale też nie ma strat. Pytam: kiedy werdykt w sprawie chińskiej firmy COVEC i roszczonych wobec niej 740 mln za opuszczenie budowy A2 ? Od zeszłego roku cicho w sprawie ...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.