mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budimex - Dromex zbuduje obwodnicę Kraśnika

Budimex - Dromex zbuduje obwodnicę Kraśnika

Budowa obwodnicy Kraśnika w ciągu drogi krajowej nr 74 będzie kosztować 89,2 mln zł. Oferta złożona przez firmę Budimex - Dromex najlepiej spełniła kryteria przetargu ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku przez lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Budimex - Dromex zbuduje obwodnicę Kraśnika
Do przetargu na realizację inwestycji związanej z budową drogowego obejścia Kraśnika przystąpiło dziesięć firm. Najniższa oferta opiewała na ponad 89 mln zł, natomiast najwyższa nieznacznie przekraczała 117 mln zł. Po weryfikacji złożonych dokumentów odrzucono jedną ofertę, a z pozostałych dziewięciu jako najkorzystniejszą wybrano tę złożoną przez Budimex-Dromex. Wynik przetargu nie jest jeszcze ostateczny. Do 13 marca mogą wpływać ewentualne protesty. Potem przebieg przetargu skontroluje prezes Urzędu Zamówień Publicznych i dopiero wtedy zostanie podpisana umowa z wykonawcą.

Według Mariana Nagórnego, zastępcy dyrektora lubelskiego oddziału GDDKiA, budowa niezwykle ważnej i potrzebnej dla mieszkańców obwodnicy Kraśnika ruszy na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. Czas realizacji wyniesie 19 miesięcy od daty podpisania umowy. Pierwotnie planowano, że inwestycja pochłonie około 170 mln zł. Okazało się jednak, że budowa obwodnicy wraz z przygotowaniem dokumentacji, wykupem ziemi i nadzorem będzie kosztowała tylko około 115 mln zł.

Obwodnica Kraśnika według planów ma być drogą klasy GP (główna przyspieszona). Jej długość wyniesie prawie 5,3 km (na odcinku o długości 3,2 km będzie ona mieć przekrój 2+1, a na pozostałym odcinku wybudowane zostaną po dwa pasy ruchu). Zadanie obejmuje także budowę dróg dojazdowych, dwóch estakad nad wąwozami (jedna o długości 197,2 m i wysokości 32 m, druga o długości 66 m), wiaduktu (67,16 m), tunelu (56,49 m), czterech przejazdów o konstrukcji powłokowo-gruntowej, czterech przepustów na rzekach, oświetlenia na skrzyżowaniach oraz kanalizacji deszczowej.  Poza tym w ramach budowy obwodnicy na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Janowskiej, którymi obecnie prowadzi droga krajowa nr 19, powstanie rondo. W przyszłości obwodnica Kraśnika zyska węzeł o nazwie Pasieka,  z którego będzie można dojechać do węzła Słodków na drodze ekspresowej S19.

Podobne wiadomości:

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Rusza budowa S8 Przeszkoda – Paszków

Polskie drogi 2016-08-26

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~Markowy 2009-03-13

Ronda powinny zastapic 3/4 skrzyzowan.

~dpl1000 2009-03-13

Moim skromnym zdaniem ronda(ale te bez swiateł) to super sprawa.O ile ruch nie jest ogromny i kierowcy nie panikuja, doskonale sprawdzaja sie jako "rozładowywacz" ruchu , a stare sterowane swiatlami skrzyzowania , powoduja ze stoisz i czekasz nawet jak droga z innych kierunkow ruchu jest pusta.Tez chcialbym jak najwiecej skrzyzowan wielopoziomowych, ale w Polsce raczej nie ma na to pieniedzy, a tam gdzie sa, to wiadomo jak jest z czasem budowy.... Inna spraw ze w Polsce buduje sie za waskie ronda i tiry nie raz zaliczaja kontakt z rowem/poboczem/wysepka.

~Koza 2009-03-12

DK 74 ma się stać S-ką, a oni budują w standardzie GP...

~romek 2009-03-12

Te ronda to owszem cos poprawiają dobre w miastach o takich parametrach jak stary Szczecin np Rondo Grunwaldzkie.Te kóleczka na głownych trasach to jak czarna sciana w nocy duz przeszkoda dla tira mozna sie pomylic i przejechac na wprost.Dlaczego nie buduje sie porzadnych skrzyzowan dwupoziomowych.Takie rondko pobuduje kazdy nie wymaga wiele zachodu projektu ,takia jazda na skróty Firma budowlana dobra pamietam jak modernizowali krótki odcinek A6 pod Szczecinem.Czekamy tutaj na dalsze prace na tej waznej drodze

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando