mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa A1 - start już w maju!

Budowa A1 - start już w maju!

Budowa pierwszego odcinka A1 Gdańsk - Nowe Marzy liczącego około 90 km rozpocznie się już w maju. Odcinek oddany będzie do użytku na przełomie 2007 i 2008 r. Aby dojechać autostradą do Torunia będziemy musieli poczekać do 2010 r.

Budowa A1 - start już w maju!

Latem 2004 r. (po siedmiu latach negocjacji!) podpisany został kontrakt na budowę i eksploatację północnego odcinka autostrady A1 na trasie Gdańsk - Toruń (152 km) z firmą Gdańsk Transport Company.

Według ustaleń GTC z rządem, wybudowanie 1 km autostrady na tej trasie kosztować będzie 5,6 mln euro. Już dziś wiadomo wstępnie, że inwestycja zostanie skredytowana przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) - 500 mln euro oraz przez Nordycki Bank Inwestycyjny (NBI) - 140 mln euro. Ostateczna akceptacja decyzji o finansowaniu przez Europejski Bank Kredytowy zapadnie jednak dopiero po dokładnym sprecyzowaniu formy gwarancji zabezpieczenia kredytu. Gwarancji ma udzielić Skarb Państwa, kredyt zostanie przyznany na okres 30 lat z 10-letnim okresem karencji.

Umowa GTC ze Skarbem Państwa zakłada, że kwoty na spłatę zaciągniętego kredytu przekazywane będą z Krajowego Funduszu Drogowego. KFD zasilany jest m.in. przez polskich kierowców z opłaty paliwowej oraz wpływami z opłat za przejazd autostradą. Według umowy GTC będzie zajmowało się utrzymaniem północnego odcinka autostrady oraz pobieraniem opłat lecz o ich wysokości będzie decydował rząd.

Docelowo program budowy autostrady A1 obejmuje trasę Gdańsk - Toruń - Łódź - Częstochowa - Gliwice - Gorzyczki, o długości 561 km. Polska A1 będzie wchodzić w skład europejskiego korytarza transportowego, łączącego kraje Skandynawii z krajami z południa Europy oraz Bliskim Wschodem. Według opinii Ministerstwa Infrastruktury  cała trasa A1 powinna być gotowa do 2011 r. Przedsięwzięcia zakładające powstanie korytarzy transportowych A1 oraz S3 na linii Północ - Południe mają niewątpliwie strategiczne znaczenie dla rozwoju polskich portów.

Tematy w artykule: autostrady autostrada A1 pomorskie

Podobne wiadomości:

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Wszystkie autostrady w Polsce będą płatne!

Polskie drogi 2016-12-21

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy przetarg

A1 Tuszyn - Częstochowa - niebawem ruszy...

Polskie drogi 2017-06-19

Komentuj:

~dzidek 2007-04-09

nikt nie wierzył że kiedykolwiek powstanie A4 więc ja wierzę że powstanie A1

~raf 2006-10-25

nie wierze, ze skoncza do 2011, nigdy w zyciu!

~miki 2006-06-13

ta autostada jest taka droga, bo pewnie budują ją pod ziemią lub tunelami w górach. Bo o bakszysz płacony politykom nie uwierzę:-)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.