mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa autostrady A1 na ostatniej prostej

Budowa autostrady A1 na ostatniej prostej

Na A1 pełną parą toczą się prace wykończeniowe. Wytwórnia masy bitumicznej jest już w trakcie produkcji SMA, tej ostatniej, widocznej i odczuwalnej dla kierowców nawierzchni. Możemy powiedzieć, odwołując się do języka komentatorów sportowych, że jesteśmy na ostatniej prostej –  informuje Skanska – wykonawca prac przy budowie A1 Nowe Marzy - Toruń.

7 lipca zakończyło się betonowanie ustroju nośnego na obiekcie WA 122, na nitce w kierunku Gdańska. To symboliczne wydarzenie, ponieważ było ostatnim betonowaniem ustroju nośnego na projekcie A1. Wcześniej, w nocy z wtorku na środę zabetonowano na tym samym obiekcie nitkę w kierunku Łodzi. Oba betonowania pochłonęły łącznie około 1126 m sześc. betonu mostowego klasy B35.

Sam obiekt WA-122 stanowił bardzo interesujące wyzwanie inżynierskie. To jedyny wiadukt na odcinku od Nowych Marzów do Torunia biegnący nad zelektryfikowaną linią kolejową, która pozostaje czynna przez cały czas budowy. Tory pod wiaduktem przebiegają pod kątem 52 stopni, co wymusiło oddalenie przyczółków aż o 50 metrów. To z kolei wymusiło budowę dodatkowego oparcia dla ustroju nośnego w postaci żelbetowych słupów, pochylonych w stosunku do fundamentów pod kątem 45 stopni. Konieczność wprowadzenia tego nietypowego rozwiązania konstrukcyjnego w zestawieniu z czynną linią kolejową stanowiły dwa największe wyzwania, które szczęśliwie udało się pokonać – podkresla wykonawca.

- Od połowy lipca zaczniemy demontować wytwórnię w Nowych Marzach tak, aby rozpocząć już prace związane z przywracaniem terenu po wytwórni do stanu sprzed rozpoczęcia robót. Wytwórnia ta powstała na terenie docelowego węzła Nowe Marzy na początku Etapu II i pracowała tylko na potrzeby A1. Do naszej dyspozycji nadal pozostaną trzy wytwórnie stacjonarne, które znajdują się poza pasem autostrady – mówi Paweł Baran, Menedżer Zespołu Produkcji Mieszanek Betonowych.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A1
Audi A1
Cena podstawowa już od: 80 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Tradycyjnyczyodjechany–cz.4:AudiA1iA3...

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~gość 2011-07-20

mniej więcej październik

~astra 2011-07-20

to kiedy mniej więcej będzie otwarcie?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.