mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa autostrady A2 - nowy wykonawca na nowych warunkach

Budowa autostrady A2 - nowy wykonawca na nowych warunkach

Dzisiaj powinna zapaść decyzja w sprawie budowy dwóch odcinków autostrady A2 na trasie Łódź – Warszawa. Problemy pojawiły się gdy chiński wykonawca Covec wycofał się z budowy. Nadal trwają rozmowy, Chińczycy maja przedstawić swój plan na wyjście z problemów. Polski rząd szykuje także „wyjście awaryjne” czyli plan B. Nieoficjalnie mówi się, plan B, z nowym wykonawcą, jest bardziej prawdopodobny. Eksperci twierdzą, że nowy wykonawca zażąda innych warunków finansowych.

Budowa autostrady A2 - nowy wykonawca na nowych warunkach
Szef rządu Donald Tusk i Minister Infrastruktury składają zapewnienia, niezależnie od tego jak potoczą się rozmowy, to prace na odcinkach autostrady A2, powinny ruszyć jak najprędzej, tak by A2 była przejezdna na Euro 2012.

Według Jeremiego Mordasewicza, eksperta PKPP Lewiatan jest możliwe zakończenie autostrady przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r. - Są na polskim rynku firmy, które byłyby w stanie tego dokonać. Uważam to za bardzo mało prawdopodobne, prawdopodobieństwo zbliżone do zera, że jakaś firma zdecyduje się przejąć kontrakt po cenach oferowanych przez Covec - ocenił Mordasewicz. Możliwa jest więc budowa ale na innych warunkach finansowych.

Jak wyliczył Adrian Furgalski, ekspert rynku transportowego, budowana dalej przez Polaków autostrada będzie droższa o ok. 400 mln zł, a jeśli rząd będzie chciał ją ukończyć w ciągu roku, to nawet o 600 mln zł - wtedy prace na placu budowy musiałyby trwać właściwie przez całą dobę.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2  - ruszy odcinek z Mińska Maz. do Siedlec

Autostrada A2 - ruszy odcinek z Mińska Maz....

Polskie drogi 2018-01-04

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~romek 2011-06-10

Budowa wg dostepnych danych 62-kilometrowego odcinka autostradyA1 Nowe Marzy -Toruń będzie kosztowała 11,7 mln Euro za kilometr, natomiast cena trzech mostów (w tym dwóch przez Wisłę, z których jeden będzie najdłuższym mostem w Polsce i będzie miał ponad 2 000 metrów długości) wynosi 191 mln Euro. koncesjonariusz (Skanska) bierze stawkę kosztorysową i już przetargów nie ogłasza.Sumarycznie dla A1 zblizamy sie jednak do kwoty 15mln Euro za km.Covec buduje 50km co podwyzsza srednia do ok 5,7mln Euro za km .15mln za A1 do 5,7mln Euro za A2 daje wiele do myslenia

Jotgie 2011-06-09

Romek - naucz się liczyć. COVEC miał wybudować 50 km za 1,3 mld zł tj 26 mln/km co daje ok. 6,5 mln EURO. Już na etapie przetargu eksperci ostrzegali, że nie da się za te pieniądze wybudować. Następna oferta opiewała na kwotę 1,76 mld zł co też się wydawało bardzo mało. Swoją drogą porównujesz w swoim wywodzie kwoty raz w zł raz EURO. "Toruński" odcinek to było15 mln zł/km a nie EURO i gdyby PIS wtedy nie zerwał kontraktu, bo WYDAWAŁO im się za drogo to od ponad roku byśmy tym odcinkiem już jeździli.

~romek 2011-06-09

Sprawa budowy autostrad została spaprana przez tkz rozdawaczy koncesji co doprowadziłło do ustawienia bardzo wysokich cen na budowane odcinki I tak w 2006 prasa podawała " Długi na 62,4 km odcinek płatnej autostrady z Torunia do Grudziądza będzie kosztować 3 mld 145 mln zł - ujawnił wczoraj na konferencji prasowej minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Za kilometr (łącznie z budową mostów) wychodzi prawie 15 mln euro. Nalezy doliczyc 62 mln zł za zbudowaną obwodnicę Torunia czyli srednio 0,32 mln euro poniesinych kosztów przez SP co daje 15,32 rzeczywistych kosztów za km -prawdziwy rekord Swiata" co wywołało szok u decydentów.Z kolei COVEC zaproponował za 90km 1,3mld zł czyli za 1km ok 3 mln EURO.Porównaie jest wymowne 3 do 15 czyli GTC buduje z 5 krotnym przebiciem COVEC jeden z jej odcinków zgodził się wybudować za 745 mln zł, choć szacowano go na ok. 1,7 mld. Drugi za 535 mln, gdzie kosztorys wskazywał 1,1 mld zł. Konkurujące firmy nie miały szans.Kto rozwiaze ten galimatias? zycze sukcesów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.