mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę

Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę

Wczoraj podpisano umowę na budowę obwodnicy Oświęcimia. Pięciokilometrowa droga łącząca drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką nr 933 powstanie do 2017 r.

Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę
Warto przypomnieć, że małopolscy samorządowcy intensywnie zabiegają o powstanie tej inwestycji od początku 2012 roku. W czerwcu 2014 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która ostatecznie określiła warunki realizacji projektu. We wrześniu ogłoszony został przetarg nieograniczony w systemie "zaprojektuj i buduj". Wystartowało w nim 11 wykonawców, a najatrakcyjniejszą ofertę – czyli ponad 95,5 mln zł – zaproponowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex.

Projektowana obwodnica Oświęcimia (tzw. północna obwodnica) połączy drogę wojewódzką nr 933 a drogą krajową nr 44. Oprócz pięciokilometrowej drogi powstaną chodniki i ścieżki rowerowej o łącznej długości ok. trzech kilometrów, most na Wiśle wraz z wiaduktem kolejowym oraz pięć rond. Projekt będzie realizowany przez trzy lata, od 2015 do 2017 roku, a jego całkowita wartość to ponad 120 mln zł. Kwota ta obejmuje koszty robót budowlanych, odszkodowań za przejęcie nieruchomości pod budowaną trasę oraz pozostałe koszty związane z zarządzeniem i promocją projektu. Inwestycja planowana jest do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 (RPO WM 2014-2020) przy dofinansowaniu unijnym na poziomie 85% wartości zadania.

– Dzięki obwodnicy Oświęcim uzyska sprawne połączenie m.in. z Krakowem, miejscowościami sąsiadującymi ze stolicą Małopolski oraz aglomeracją górnośląską poprzez autostradę A4. Obwodnica wyprowadzi ruch z centrum miasta, co wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – powiedział marszałek Marek Sowa.

– Inwestycja jest też kolejnym impulsem do rozwoju Miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej "Nowe Dwory" w Oświęcimiu. Na inwestycji zyskają nie tylko mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, ale też turyści, którzy przyjeżdżają do Oświęcimia, by odwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau – dodała dyrektor ZDW w Krakowie, Marta Maj.

Obwodnica miasta Oświęcim jest elementem szerszego projektu pn. Droga Współpracy Regionalnej. Docelowo przewiduje się wykonanie trasy tranzytowej łączącej miejscowości Oświęcim – Chełmek – A4 (węzeł Jeleń) – Jaworzno. Obwodnica miasta Oświęcimia jest pierwszym realizowanych fragmentem przedsięwzięcia.

Podobne wiadomości:

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Utrudnienia na DK nr 51 w Olsztynie

Polskie drogi 2016-09-15

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~Ja i mój klekot 2015-02-09

Nareszcie ,szkoda tylko że nie pomyślano o dociągnięciu obwodnicy do D.K.44 na NW od Oświęcimia w kierunku Tychów i Mysłowic z pominięciem Nw.Bierunia.Ale dobre i to ,bedzie można jako tako dojechać do Chrzanowa i Trzebini ,też dzięki obw.Chrzanowa.A i lejcie na zdzierstwo na A4 lepiej do Krakowa jechać DW780 lub D.K.79,Nie polecam natomiast D.k.44 wąska ,kręta ,zatłoczona i do tego wkrótce zamknięcie mostu w Skawinie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.