mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę

Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę

Wczoraj podpisano umowę na budowę obwodnicy Oświęcimia. Pięciokilometrowa droga łącząca drogę krajową nr 44 z drogą wojewódzką nr 933 powstanie do 2017 r.

Budowa obwodnicy Oświęcimia ruszy na wiosnę
Warto przypomnieć, że małopolscy samorządowcy intensywnie zabiegają o powstanie tej inwestycji od początku 2012 roku. W czerwcu 2014 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która ostatecznie określiła warunki realizacji projektu. We wrześniu ogłoszony został przetarg nieograniczony w systemie "zaprojektuj i buduj". Wystartowało w nim 11 wykonawców, a najatrakcyjniejszą ofertę – czyli ponad 95,5 mln zł – zaproponowało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex.

Projektowana obwodnica Oświęcimia (tzw. północna obwodnica) połączy drogę wojewódzką nr 933 a drogą krajową nr 44. Oprócz pięciokilometrowej drogi powstaną chodniki i ścieżki rowerowej o łącznej długości ok. trzech kilometrów, most na Wiśle wraz z wiaduktem kolejowym oraz pięć rond. Projekt będzie realizowany przez trzy lata, od 2015 do 2017 roku, a jego całkowita wartość to ponad 120 mln zł. Kwota ta obejmuje koszty robót budowlanych, odszkodowań za przejęcie nieruchomości pod budowaną trasę oraz pozostałe koszty związane z zarządzeniem i promocją projektu. Inwestycja planowana jest do realizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 (RPO WM 2014-2020) przy dofinansowaniu unijnym na poziomie 85% wartości zadania.

– Dzięki obwodnicy Oświęcim uzyska sprawne połączenie m.in. z Krakowem, miejscowościami sąsiadującymi ze stolicą Małopolski oraz aglomeracją górnośląską poprzez autostradę A4. Obwodnica wyprowadzi ruch z centrum miasta, co wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców – powiedział marszałek Marek Sowa.

– Inwestycja jest też kolejnym impulsem do rozwoju Miejskiej Strefy Aktywności Gospodarczej "Nowe Dwory" w Oświęcimiu. Na inwestycji zyskają nie tylko mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości, ale też turyści, którzy przyjeżdżają do Oświęcimia, by odwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau – dodała dyrektor ZDW w Krakowie, Marta Maj.

Obwodnica miasta Oświęcim jest elementem szerszego projektu pn. Droga Współpracy Regionalnej. Docelowo przewiduje się wykonanie trasy tranzytowej łączącej miejscowości Oświęcim – Chełmek – A4 (węzeł Jeleń) – Jaworzno. Obwodnica miasta Oświęcimia jest pierwszym realizowanych fragmentem przedsięwzięcia.

Podobne wiadomości:

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Ruch wahadłowy na Zakopiance

Polskie drogi 2017-07-31

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Obwodnica Bełchatowa ruszyła!

Polskie drogi 2016-12-23

Komentuj:

~Ja i mój klekot 2015-02-09

Nareszcie ,szkoda tylko że nie pomyślano o dociągnięciu obwodnicy do D.K.44 na NW od Oświęcimia w kierunku Tychów i Mysłowic z pominięciem Nw.Bierunia.Ale dobre i to ,bedzie można jako tako dojechać do Chrzanowa i Trzebini ,też dzięki obw.Chrzanowa.A i lejcie na zdzierstwo na A4 lepiej do Krakowa jechać DW780 lub D.K.79,Nie polecam natomiast D.k.44 wąska ,kręta ,zatłoczona i do tego wkrótce zamknięcie mostu w Skawinie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Porsche Cayenne zadebiutowało przed premierą
Nowe Porsche Cayenne zadebiutowało przed premierą
Oficjalna prezentacja nowego Porsche Cayenne odbędzie się już 29 sierpnia, ale na kilka dni przed premierą wyciekły zdjęcia prezentujące nadwozie i wnętrze nowego SUV-a.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic