mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa obwodnicy Wasilkowa rozpoczęta

Budowa obwodnicy Wasilkowa rozpoczęta

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się w dzisiaj, tj. 15 lutego budowa obwodnicy Wasilkowa na drodze krajowej nr 19. Pięciokilometrowy odcinek nowej drogi ma być gotowy za niespełna dwa lata (na koniec 2008) i będzie kosztował 97,7 mln złotych. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Strabag Polska i Strabag A.G. Austria.

Nadzór nad inwestycję będzie pełnić firma Dro-Konsult, z która GDDKiA podpisała umowę na 2,3 mln zł brutto.

Obwodnica pozwoli praktycznie wyeliminować ruch tranzytowy, zarówno w samym Wasilkowie jak i w Białymstoku. Ponadto znacznie poprawią się warunki i bezpieczeństwo ruchu. Teraz odcinek drogi przechodzący przez Wasilków jest bardzo niebezpieczny. Duży ruch pojazdów ciężarowych powoduje pękanie budynków zlokalizowanych bezpośrednio przy drodze i jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców. Na czas trwania inwestycji, aby umożliwić ruch lokalny i dojazd do pól, przewiduje się stworzenie dróg dojazdowych.

Droga będzie miała status ekspresowej (w tym dwujezdniowej na odcinku 1,52 km) i połączy Św. Wodę z Sochoniami. Dzięki temu cały ruch tranzytowy w kierunku przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej ominie od północy miasto Wasilków. Na pięciokilometrowym odcinku obwodnicy zostanie wybudowanych siedem obiektów inżynieryjnych oraz obiektów uwzględniających wymogi ochrony środowiska.

Budowa obwodnicy Wasilkowa to jeden z największych kontraktów zawieranych dotąd przez białostocki oddział GDDKiA. Jest on ważny także dlatego, że obwodnica Wasilkowa będzie pierwszą drogą ekspresową w Podlaskiem. Rozpoczyna cały program budowy dróg ekspresowych w województwie podlaskim, w ramach którego do 2013 roku ma powstać około 350 km dróg ekspresowych (nowych lub modernizowanych). Ma to kosztować około 12 mld zł.

Przeczytaj także:

Obwodnica przez dolinę Rospudy (2007-02-09)

Powstanie kolejna obwodnica w Podlaskiem (2007-02-01)

 


Podobne wiadomości:

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Droga S1 – nie ma chętnych na budowę odcinka

Polskie drogi 2018-01-15

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~As 2007-02-16

Misiek to super gość

~Kwasek 2007-02-15

Ja też zauważyłem poprawe i nie ma w tym zadnej obłudy.

~Misiek 2007-02-15

Co racja, to racja As!

~As 2007-02-15

Polskie drogi sa coraz lepsze !

~As 2007-02-15

Jupi!!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando