mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa odcinka S-69

Budowa odcinka S-69

Rozpoczęły się prace związane z budową 5 km odcinka drogi ekspresowej S-69 Szare - Laliki. Prace budowlane nad tym najtrudniejszym odcinkiem ekspresówki, których koszt wyniesie ponad 390 mln zł, potrwają 2 lata.

Budowa odcinka S-69
Droga ekspresowa S-69 z Bielska do Zwardonia, która powstaje od prawie 10 lat, będzie jednym z najważniejszych połączeń między Polską i Słowacją. Do tej pory powstały cztery odcinki trasy: w Lalikach, z Żywca do węzła Browar, z węzła Browar do Przybędzy oraz fragment łączący Milówkę i Szare. Trwa także budowa dwukilometrowego odcinka z Lalików do Zwardonia.

Budowa prawie 5 km odcinka drogi będzie najtrudniejszym etapem budowy S-69. Wykonawca, którym zostało konsorcjum firm Bogl a Krysl i Doprastav, musi przede wszystkim zbudować tunel o długości 670 m, wraz z centrum sterowania. Będzie on miał dwie równoległe komory, z jednej będą korzystać samochody a druga będzie miała przeznaczenie techniczne i ewakuacyjne. Tunel zostanie wykonany metodą górniczą. Od razu po dokonaniu odwiertu będzie obudowywany. Będzie to pierwszy tunel w Polsce zbudowany poza miastem.

Powstanie także bezkolizyjny węzeł łączący ekspresówkę z drogą wojewódzką z Milówki do Wisły, wiadukty, przejazdy gospodarcze, przepusty, chodniki, przejścia dla zwierząt, ekrany akustyczne, kanalizacja i urządzenia oczyszczające, aby ścieki z drogi nie zatruwały środowiska.

Podobne wiadomości:

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

~adam 2007-11-26

tunel jak jest zbedny, to trzeba omijac. Czytalem troche o tej S69, byly dwie wersje, jedna w tunelu, druga w estakadzie, wybrali tunel (chociaz to drozsza wersja).

~mil1231@gazeta.pl 2007-11-23

Była Jugosławia to kraj górzysty więc tam tunele są koniecznością- to żadna nowoczesność- raczej potencjalne niebezpieczeństwo, choć efektownie wygląda.

~piotronk22 2007-11-22

bob ma rację, byłem w tym roku w byłej Jugosławii, tam roi się od starych i nowszych tuneli, a gór to jednak trochę mamy!

~mil1231@gazeta.pl 2007-11-22

puknij sie w łeb! o czym to miałoby świadczyć poza tym że nie jesteśmy krajem górzystym??a przynajmniej najważniejsze szlaki prowadzą z dala od gór

~bob budowniczy 2007-11-22

pierwszy tunel w Polsce zbudowany poza miastem - to chyba swiadczy jak daleko nam do Europy ale i o tym ze jednak do niej zmierzamy ;P

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.