mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa południowej obwodnicy Radomia już w lutym

Budowa południowej obwodnicy Radomia już w lutym

Zapadła najważniejsza decyzja w sprawie dalszych prac nad południową obwodnicą Radomia. Urząd Zamówień Publicznych wydał pozytywną opinię o prawidłowości postępowania przetargowego na budowę trasy. Decyzja urzędu pozwala na ostateczne rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy z wykonawcą. Inwestycja ma zacząć się jeszcze w lutym 2012 roku – informuje Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Budowa południowej obwodnicy Radomia już w lutym
W przetargu na budowę obwodnicy południowej wpłynęło 15 ofert. Większość z nich to polscy wykonawcy, ale byli też oferenci z Portugalii, Hiszpanii i Czech. Na sfinansowanie tego zamówienia MZDiK w Radomiu zaplanował około 186 milionów złotych. Rozpiętość cenowa była zaskakująco duża. Najdroższa oferta opiewała blisko na 254,5 mln zl, najtańsza wynosiła natomiast około 154,5 mln zł.

- Postępowanie przetargowe trwało niemalże do końca 2011 roku. 16 grudnia wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę (kryterium oceny była tylko najniższa cena). Ofertę najtańszą złożyło konsorcjum, którego liderem jest kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Fart. W skład konsorcjum wchodzą także Świętokrzyskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Trakt, Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź i Budromost Starachowice. W terminie przewidzianym przez prawo zamówień publicznych żaden z pozostałych oferentów nie złożył zażalenia ani skargi. W związku z dużą wartością zamówienia (przekraczającą 40 milionów złotych) mieliśmy obowiązek złożenia dokumentacji przetargowej do Urzędu Zamówień Publicznych. UZP weryfikował ją pod kątem prawidłowości postępowania przetargowego. (…) Urząd nie miał zastrzeżeń do przebiegu przetargu – informuje MZDiK w Radomiu.

Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest do 8 lutego. Zwycięska firma przedstawi harmonogram rzeczowo-finansowy i czasowy inwestycji. Przekazanie terenu pod budowę trasy nastąpi po podpisaniu umowy. Jeszcze w lutym bieżącego roku powinny ruszyć pierwsze prace przygotowawcze. W pierwszej kolejności będą zbudowane drogi techniczne w rejonie alei Grzecznarowskiego, umożliwiające dojazd do terenu budowy. Drogowcy będą również niwelowali teren oraz budowali bazę z zapleczem technicznym.

Łączna długość trasy wynosi ponad 13,5 km. Wykonawca ma czas na zakończenie budowy do 31 sierpnia 2014 roku.

Obwodnica południowa miasta będzie zaczynać się naprzeciw Centrum Handlowego M1 przy alei Grzecznarowskiego. Będzie przebiegała koło bloków przy Radomskiego. Przetnie ulice Wyścigową, Grzebieniową i Witkacego. Przez pola dotrze do skrzyżowania Wiejskiej i Godowskiej. Następnie przejdzie pod torami kolejowymi i tuż obok osiedla Południe pobiegnie w kierunku ulicy Żelaznej. Przez teren gminy Kowala dotrze w końcu do trasy E77 (w miejscowości Kosów).

Do linii kolejowej na Południu trasa będzie miała dwie jezdnie, a dalej tylko jedną. Inwestycja obejmuje także budowę czterech wiaduktów drogowych, dziesięciu przejść dla zwierząt, kładki dla pieszych w rejonie ulicy Witkacego, tunelu i przejazdów gospodarczych, przepustów, zbiornika wodno-retencyjnego oraz wodno-odparowującego. Obok tej trasy powstaną chodniki (około 8500 metrów), ścieżki rowerowe (też około 8500 metrów) i ekrany akustyczne. Przy okazji powstawania obwodnicy południowej będzie przebudowana istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna, sieć gazowa oraz linie energetyczne. Powstanie też nowa kanalizacja deszczowa, oświetlenie oraz tak zwane drogi odbarczające.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Nowości 2012 roku

auto motor i sport 0000-00-00

Tak bogato dawno nie było. Mimo nie najlepszych prognoz dla światowej gospodarki, producenci szykują moc nowości - do końca 2012 roku pojawi się aż 160 nowych aut i nowych wersji modeli obecnie produkowanych. Oto dwunastka według nas aspirująca do grona najważniejszych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active
Nowy Ford Focus zadebiutuje dopiero po imprezie w Genewie, ale na szwajcarskich halach wystawowych nie zabraknie kilku nowości od producenta spod tego znaku. Jedną z nich będzie odświeżony Ford Ka+.