mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa przejścia w Połowcach na półmetku

Budowa przejścia w Połowcach na półmetku

Drogowe przejście graniczne w Połowcach zmienia się w oczach. To obecnie największa budowa na wschodniej granicy Polski. Za niespełna dwa lata  będzie to nowoczesne międzynarodowe przejście graniczne o powierzchni 18 hektarów.

Budowa przejścia w Połowcach na półmetku
Inwestycja jest realizowana w kilku etapach i finansowana z wielu źródeł. Z budżetu wojewody podlaskiego na budowę przejścia w Polowcach wydano już ponad 30 mln zł., z Funduszu Granic Zewnętrznych – 2,5 mln zł.  Z Programu Wspópracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 pochodzi ponad 20 mln zł. za które udało się wybudować osiem budynków, między innymi budynek główny, budynki kontroli szczegółowej, budynki kontroli paszportowo-celnej, budynek wartownika i wiaty. A to nie koniec inwestycji. Wojewoda podlaski zdobył  61 mln zł. ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Pieniądze te pomogą między innymi wyposażyć całą infrastrukturę.

Obecnie przejście w Polowcach ma charakter bilateralny, czyli przeznaczone jest wyłącznie dla obywateli Polski i Białorusi. Odprawiane są tylko samochody osobowe. Po zakończeniu budowy służby graniczne będą odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach 2000 samochodów osobowych, 50 autokarów i 200 samochodów ciężarowych do 7,5 tony. To ogromna zmiana i jednocześnie odciążenie od ruchu osobowego innych przejść.

Korzyści z budowy przejścia: zwiększenie bezpieczeństwa na granicy państwowej, ograniczenie nielegalnych przekroczeń granicy, uaktywnienie się podmiotów gospodarczych w rejonie przejścia, a co za tym idzie zwiększenie zatrudnienia w regionie i poprawa warunków życia mieszkańców. Jednocześnie modernizacja i rozbudowa dróg dojazdowych do przejścia zmniejszy ryzyko kolizji i wypadków. Poprawie ulegnie międzynarodowa komunikacja drogowa w relacji Polska – Białoruś – Rosja. Przejście będzei oddane do uzytku w pierwszym kwartale 2015 roku.

Projekt przebudowy przejścia jest prowadzony po obu stronach granicy – w Połowcach i w Pieszczatce. W zakończeniu projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Wspólnego Sekretariatu Technicznego, służby celnej, straży granicznej i oczywiście przedstawiciele strony białoruskiej.
Tematy w artykule: podlaskie

Podobne wiadomości:

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

S8 z Wyszkowa do Białegostoku za 2,3 mld zł

Polskie drogi 2016-02-23

Obwodnica Bargłowa Kościelnego już przejezdna

Obwodnica Bargłowa Kościelnego już przejezdna

Polskie drogi 2015-11-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.