mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa przejścia w Połowcach na półmetku

Budowa przejścia w Połowcach na półmetku

Drogowe przejście graniczne w Połowcach zmienia się w oczach. To obecnie największa budowa na wschodniej granicy Polski. Za niespełna dwa lata  będzie to nowoczesne międzynarodowe przejście graniczne o powierzchni 18 hektarów.

Budowa przejścia w Połowcach na półmetku
Inwestycja jest realizowana w kilku etapach i finansowana z wielu źródeł. Z budżetu wojewody podlaskiego na budowę przejścia w Polowcach wydano już ponad 30 mln zł., z Funduszu Granic Zewnętrznych – 2,5 mln zł.  Z Programu Wspópracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 pochodzi ponad 20 mln zł. za które udało się wybudować osiem budynków, między innymi budynek główny, budynki kontroli szczegółowej, budynki kontroli paszportowo-celnej, budynek wartownika i wiaty. A to nie koniec inwestycji. Wojewoda podlaski zdobył  61 mln zł. ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Pieniądze te pomogą między innymi wyposażyć całą infrastrukturę.

Obecnie przejście w Polowcach ma charakter bilateralny, czyli przeznaczone jest wyłącznie dla obywateli Polski i Białorusi. Odprawiane są tylko samochody osobowe. Po zakończeniu budowy służby graniczne będą odprawiać w ciągu doby, w dwóch kierunkach 2000 samochodów osobowych, 50 autokarów i 200 samochodów ciężarowych do 7,5 tony. To ogromna zmiana i jednocześnie odciążenie od ruchu osobowego innych przejść.

Korzyści z budowy przejścia: zwiększenie bezpieczeństwa na granicy państwowej, ograniczenie nielegalnych przekroczeń granicy, uaktywnienie się podmiotów gospodarczych w rejonie przejścia, a co za tym idzie zwiększenie zatrudnienia w regionie i poprawa warunków życia mieszkańców. Jednocześnie modernizacja i rozbudowa dróg dojazdowych do przejścia zmniejszy ryzyko kolizji i wypadków. Poprawie ulegnie międzynarodowa komunikacja drogowa w relacji Polska – Białoruś – Rosja. Przejście będzei oddane do uzytku w pierwszym kwartale 2015 roku.

Projekt przebudowy przejścia jest prowadzony po obu stronach granicy – w Połowcach i w Pieszczatce. W zakończeniu projektu finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Wspólnego Sekretariatu Technicznego, służby celnej, straży granicznej i oczywiście przedstawiciele strony białoruskiej.
Tematy w artykule: podlaskie

Podobne wiadomości:

Mazowiecka S8 - są wykonawcy, rusza wycinka

Mazowiecka S8 - są wykonawcy, rusza wycinka

Polskie drogi 2015-12-07

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie budową

Droga ekspresowa S61 – duże zainteresowanie...

Polskie drogi 2016-07-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.