mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa węzła Antoninek w Poznaniu

Budowa węzła Antoninek w Poznaniu

W Poznaniu trwają prace przy budowie węzła Antoninek. Termin realizacji zadania pn. „Rozbudowa węzła Antoninek” w ciągu ulicy Warszawskiej i Bałtyckiej (droga krajowa nr 92) w Poznaniu” został ustalony na kwiecień 2012 roku. Wykonawcą robót budowlanych przebudowy węzła Antoninek jest konsorcjum firm: Warbud SA z Warszawy (lider konsorcjum). Koszt robót budowlanych to blisko 88 mln złotych.

Budowa węzła Antoninek w Poznaniu
Węzeł Antoninek składa się z trzech obiektów inżynierskich: WD-1, WD-2, WD-3 zaprojektowanych dla klasy obciążenia A.

Stary wiadukt Antoninek znajdował się w złym stanie technicznym. Ekspertyzy nie pozostawiały wątpliwości – obiekt należy rozebrać. Po zakończeniu budowy zamiast jednego obiektu inżynierskiego wybudowane zostaną trzy nowe. Stąd po zakończeniu prac nie będziemy używać nazwy „wiadukt Antoninek” a „węzeł Antoninek”. W relacji Poznań – Swarzędz zamiast po ciągłej konstrukcji betonowej pojedziemy po dwóch obiektach inżynierskich. Pierwszy obiekt będzie się mieścić nad torami kolejowymi magistrali E20, drugi nad łącznicą prowadzącą w stronę ulicy Bałtyckiej i Bogucina. Jezdnia pomiędzy wiaduktami będzie prowadzić po wysokim nasypie. Trzecim obiektem będzie estakada nad ulicą Warszawską, którą będą jeździć pojazdy kierujące się z Poznania w stronę Bogucina. Będzie to najdłuższa konstrukcja w Poznaniu, po której będziemy jeździć po łuku. Nowo wybudowany węzeł przystosowany zostanie do planowanego przebiegu trzeciej ramy komunikacyjnej miasta Poznania.

Roboty budowlane rozpoczęły się w maju 2010 roku od przygotowań do wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. W celu minimalizacji utrudnień w ruchu na tej ważnej arterii komunikacyjnej podjęto decyzję o prowadzeniu robót budowlanych „pod ruchem”. Dotyczyło to również magistrali kolejowej w relacji Warszawa – Berlin. Warto wspomnieć, że wyjąwszy kilka pierwszych dni funkcjonowania tymczasowej organizacji ruchu (jak również dwóch dni po wprowadzeniu zmian na początku listopada 2011 roki) ruch samochodowy odbywa się sprawnie - informuje ZDM Poznań.

Do dnia dzisiejszego zakończyła się budowa sieci gazowej, na ukończeniu są roboty wodociągowo – kanalizacyjne, energetyczne i oświetleniowe. Trwają prace mostowe i drogowe. Zakończono budowę docelowej, bezkolizyjnej łącznicy, z której korzystają pojazdy kierujące się od Swarzędza w ulicę Bałtycką. Rozpoczęła się budowa ronda u zbiegu ulic Światopełka i Miłowita, budowa ekranów akustycznych.

Obecnie trwają przygotowania do wprowadzenia nowej organizacji ruchu na dzień 19 listopada 2011 roku. Oddana do użytku zostanie nowa nitka obiektu, na którą zostanie skierowany ruch w relacji Poznań – Swarzędz oraz estakada nad ulicą Warszawską, którą będą jeździć pojazdy kierujące się z Poznania do ulicy Bałtyckiej i dalej w stronę Bogucina. Kończą się również związane z tym roboty bitumiczne na dojazdach do węzła Antoninek od strony Swarzędza jak również Poznania.

Podobne wiadomości:

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.