mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa w stolicy wsparta przez UE

Budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa w stolicy wsparta przez UE

Podpisano umowę o dofinansowanie z UE modernizacji al. Jerozolimskich – budowa węzła Łopuszańska – Kleszczowa w Warszawie. Wartość projektu to 191 mln zł, dofinansowanie wynosi 141,85 mln zł. Przebudowa węzła Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne znaczne usprawni ruchu na trasie wylotowej z Warszawy, szczególnie poprzez rozwiązanie problemów związanych ze skrętem z Al. Jerozolimskich w ul. Łopuszańską.

Budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa w stolicy wsparta przez UE
„Węzeł Łopuszańska-Kleszczowa to pierwszy w historii Miasta projekt współfinansowany z Funduszu Spójności. (…) Jest on komplementarny z wieloma inwestycjami planowanymi i realizowanymi w tej części Warszawy, tj. budowa ul. Nowolazurowej, budowa trasy S-7 – Salomea – Wolica czy budowa ekspresowej obwodnicy Warszawy – S-2” - powiedział Michał Olszewski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy.

„Tym projektem zakończymy przebudowę jednej z największych arterii komunikacyjnej miasta – Al. Jerozolimskich. Całość tego przedsięwzięcia była objęta unijnym dofinansowaniem. Łącznie były to trzy oddzielne projekty. Dwa z nich zostały już rozliczone, ten zaś zostanie rozliczony do połowy 2012 roku. Łącznie na całość modernizacji Al. Jerozolimskich od Ronda Zesłańców Syberyjskich do węzła Łopuszańska z budżetu Miasta wydamy niemal 310 mln zł, z czego 187 mln zł pokryje Unia Europejska.” – dodaje Kazimierz Sender, za-ca dyrektora Biura Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy.

Przebudowa węzła Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne znaczne usprawni ruchu na trasie wylotowej z Warszawy, szczególnie poprzez rozwiązanie problemów związanych ze skrętem z Al. Jerozolimskich w ul. Łopuszańską. Dzięki modernizacji będzie aż o 70% mniej wypadków w tym miejscu, mimo iż zwiększy się liczba przejazdów. Przed realizacją inwestycji przez skrzyżowanie przejeżdżało 29 tys. samochodów w ciągu doby, po jej zakończeniu będzie to 107 tys. pojazdów. Realizacja projektu ma znaczenie ponadregionalne, ponieważ odbywa się tutaj ruch tranzytowy.

Projekt „Modernizacja Al. Jerozolimskich – budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa” obejmuje:
  • budowę trzypoziomowego węzła z wyspą centralną wraz z estakadami o łącznej długości 3,4 km,
  • budowę obustronnych chodników i ścieżek rowerowych, 
  • budowę przystanków autobusowych wyposażonych w zatoki postojowe i wiaty przystankowe,
  • budowę kanalizacji deszczowej, 
  • przebudowę przyłączy wodociągowych, 
  • przebudowę linii energetycznych i teletechnicznych, 
  • budowę nowego oświetlenia.

Węzeł będzie miał trzy poziomy. W wykopie będzie przebiegała jezdnia główna Al. Jerozolimskich o przekroju 2x3 pasy ruchu poprowadzone pod skrzyżowaniem na poziomie -1 w stosunku do poziomu terenu. Piętro wyżej powstanie skrzyżowanie z tzw. wyspą centralną, sterowane sygnalizacją świetlną. Estakady zostaną bezpośrednio poprowadzone nad skrzyżowaniem na poziomie +1 i połączą ul. Łopuszańską z Al. Jerozolimskimi w kierunku Pruszkowa. Połączenie to ułatwi dojazd do projektowanej trasy „Salomea Wolica”.

Podobne wiadomości:

Audi RS7 – do walki z M5?

auto motor i sport 0000-00-00

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Droga S19 - ruszają pierwsze prace

Polskie drogi 2017-12-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando