mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa w stolicy wsparta przez UE

Budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa w stolicy wsparta przez UE

Podpisano umowę o dofinansowanie z UE modernizacji al. Jerozolimskich – budowa węzła Łopuszańska – Kleszczowa w Warszawie. Wartość projektu to 191 mln zł, dofinansowanie wynosi 141,85 mln zł. Przebudowa węzła Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne znaczne usprawni ruchu na trasie wylotowej z Warszawy, szczególnie poprzez rozwiązanie problemów związanych ze skrętem z Al. Jerozolimskich w ul. Łopuszańską.

Budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa w stolicy wsparta przez UE
„Węzeł Łopuszańska-Kleszczowa to pierwszy w historii Miasta projekt współfinansowany z Funduszu Spójności. (…) Jest on komplementarny z wieloma inwestycjami planowanymi i realizowanymi w tej części Warszawy, tj. budowa ul. Nowolazurowej, budowa trasy S-7 – Salomea – Wolica czy budowa ekspresowej obwodnicy Warszawy – S-2” - powiedział Michał Olszewski, dyrektor Biura Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy.

„Tym projektem zakończymy przebudowę jednej z największych arterii komunikacyjnej miasta – Al. Jerozolimskich. Całość tego przedsięwzięcia była objęta unijnym dofinansowaniem. Łącznie były to trzy oddzielne projekty. Dwa z nich zostały już rozliczone, ten zaś zostanie rozliczony do połowy 2012 roku. Łącznie na całość modernizacji Al. Jerozolimskich od Ronda Zesłańców Syberyjskich do węzła Łopuszańska z budżetu Miasta wydamy niemal 310 mln zł, z czego 187 mln zł pokryje Unia Europejska.” – dodaje Kazimierz Sender, za-ca dyrektora Biura Funduszy Europejskich Urzędu m.st. Warszawy.

Przebudowa węzła Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej na skrzyżowanie bezkolizyjne znaczne usprawni ruchu na trasie wylotowej z Warszawy, szczególnie poprzez rozwiązanie problemów związanych ze skrętem z Al. Jerozolimskich w ul. Łopuszańską. Dzięki modernizacji będzie aż o 70% mniej wypadków w tym miejscu, mimo iż zwiększy się liczba przejazdów. Przed realizacją inwestycji przez skrzyżowanie przejeżdżało 29 tys. samochodów w ciągu doby, po jej zakończeniu będzie to 107 tys. pojazdów. Realizacja projektu ma znaczenie ponadregionalne, ponieważ odbywa się tutaj ruch tranzytowy.

Projekt „Modernizacja Al. Jerozolimskich – budowa węzła Łopuszańska - Kleszczowa” obejmuje:
  • budowę trzypoziomowego węzła z wyspą centralną wraz z estakadami o łącznej długości 3,4 km,
  • budowę obustronnych chodników i ścieżek rowerowych, 
  • budowę przystanków autobusowych wyposażonych w zatoki postojowe i wiaty przystankowe,
  • budowę kanalizacji deszczowej, 
  • przebudowę przyłączy wodociągowych, 
  • przebudowę linii energetycznych i teletechnicznych, 
  • budowę nowego oświetlenia.

Węzeł będzie miał trzy poziomy. W wykopie będzie przebiegała jezdnia główna Al. Jerozolimskich o przekroju 2x3 pasy ruchu poprowadzone pod skrzyżowaniem na poziomie -1 w stosunku do poziomu terenu. Piętro wyżej powstanie skrzyżowanie z tzw. wyspą centralną, sterowane sygnalizacją świetlną. Estakady zostaną bezpośrednio poprowadzone nad skrzyżowaniem na poziomie +1 i połączą ul. Łopuszańską z Al. Jerozolimskimi w kierunku Pruszkowa. Połączenie to ułatwi dojazd do projektowanej trasy „Salomea Wolica”.

Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Znamy wykonawcę części trasy Via Carpatia

Polskie drogi 2017-08-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nowy Nissan Leaf już jest. Znamy dane techniczne
Nissan zaprezentował nową generację modelu Leaf. Elektryczny model wygląda bardzo atrakcyjnie, a tego otrzymał wydajniejszy napęd i nowe technologie pod maską.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic