mojeauto.pl > motogazeta > Polskie drogi > Budują most przez Wisłę w Toruniu

Budują most przez Wisłę w Toruniu

Nowy most przez Wisłę w Toruniu połączy ulicę Łódzką z Szosą Lubicką - na wysokości ulicy Lipnowskiej na lewobrzeżu i ulicy Wschodniej na prawym brzegu Wisły. Długość projektowanej przeprawy – zwanej wschodnią - to ponad 4 kilometry. Jego budowa zakończy się w grudniu br.

Budują most przez Wisłę w Toruniu
Obecnie na prawym brzegu budowy mostu nieprzerwanie prowadzone są prace budowlane. Drogowcy rozebrali część starej nawierzchni na ul. Wschodniej. Równolegle trwają prace związane z przygotowaniem podłoża pod nowe warstwy bitumiczne.

Z kolei na łącznicach ul. Wschodniej ułożono już pierwsze warstwy asfaltu, a na ul. Żółkiewskiego (przy ZDZ) budowany jest najazd na estakadę. W obrębie placu Daszyńskiego powstają chodniki i ścieżki rowerowe. Na ukończeniu są także roboty kanalizacyjne prowadzone na wysokości zakładów Pacific. Ponadto nowy wygląd zyskuje strona południowa Szosy Lubickiej - na wysokości zaplecza budowy wykonywana jest konstrukcja drogi.

W szybkim tempie postępują prace na Estakadzie Żółkiewskiego. Zakończono już drugi z trzech etapów naciągania lin wantowych, do których będzie doczepiona płyta pomostu. Trzeci etap będzie realizowany tuż przed wykonaniem prób obciążeniowych obiektu.  Obecnie trwa zabezpieczanie styków montażowych obiektu przed korozją. Z kolei na zjeździe z estakady, przy ul. Winnica wykonywana jest izolacja przeciwwodna i tzw. płyta przejściowa, która połączy estakadę z drogą najazdową.

W tunelu wykonywane jest antykorozyjne zabezpieczenie betonu. Położona tam specjalna powłoka ma zabezpieczyć obiekt przed działaniem czynników zewnętrznych.

Trwają także prace na moście, gdzie przez cały czas montowane są wieszaki i płyta nośna przeprawy. - bZakończyły się przygotowania do transportu i montażu drugiego łuku. Przeprowadzenie tej operacji planujemy w tym miesiącu. Jesteśmy do niej przygotowani. Wszystko zależy jednak od warunków atmosferycznych, na które składają się m.in. prędkość wiatru i nurtu rzeki -mówi Andreas Adamiec, dyrektor techniczny firmy Strabag.

Z kolei na lewym brzegu ruszyła przebudowa kolejnego odcinka ulicy Lipnowskiej. W pierwszej kolejności wykonany zostanie ok. 100-metrowy odcinek rozpoczynający się od wjazdu w ulicę Dwernickiego. Obecnie prowadzona jest tam rozbiórka nawierzchni.


W połowie maja planowane jest rozpoczęcie prac na dojazdach do ronda w ciągu ul. Łódzkiej. Będzie się to wiązało z koniecznością zamknięcia jednego pasa drogi - ruch będzie odbywał się wahadłowo i sterowany będzie przez tymczasową sygnalizację świetlną oraz sygnalistów. W miarę zaawansowania prac będą wprowadzane dalsze zmiany w organizacji ruchu. Przebudowa potrwa do końca czerwca 2013 r.

Prowadzone są także roboty w ciągu ulicy Rudackiej. Zakończono przebudowę kanalizacji deszczowej co pozwoli na położenie kolejnych warstw podbudowy drogi. Prace te powinny się zakończyć w drugiej połowie maja, wtedy też zostanie zlikwidowany obowiązujący tam objazd.

Wzdłuż ulicy Otłoczyńskiej oraz w nowym śladzie ulicy Kmicica - wzdłuż trasy głównej - wykonywane są chodniki i ścieżki rowerowe. Droga rowerowa budowana jest także na nasypie, wzdłuż ulicy Rypińskiej, do przejścia podziemnego. W najbliższym czasie nastąpi montaż opraw oświetleniowych na postawionych wcześniej słupach - zarówno wzdłuż trasy głównej jak i ulic dojazdowych i lokalnych.
Równolegle prowadzone są prace mostowe. Na estakadach lewobrzeżnych kontynuowane jest szalowanie i betonowanie płyty jezdnej. Z kolei na wiadukcie nad trasą kolejową wykonywane są powłoki antykorozyjne podpór betonowych.

Podobne wiadomości:

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

S10 Bydgoszcz – Toruń: ponowny przetarg

Polskie drogi 2016-08-26

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Cała S5 w kujawsko-pomorskim ma już umowy

Polskie drogi 2015-10-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.